9-sposobow-na-kreatywnosc-1

Kreatywność potrafi dopadać nas w różnych, często nieoczekiwanych momentach. Co zrobić, aby ich nie przegapić? Jak wywoływać je częściej? 

Kreatywność można w pewnym sensie porównać do mięśnia – ćwiczony działa lepiej, jest mniej podatny na kontuzje, ale też jest bardziej aktywny. Aby trochę ten mięsień poćwiczyć przygotowałem dla Was serię ćwiczeń, które regularnie wykonywane, trochę posmyrają go nieco i pobudzą do częstszej aktywności. 🙂 Tym wpisem zaczynamy tą serię, zatem poćwicz, sprawdź co u Ciebie działa, co nie, a już niedługo przyjdzie pora na kolejną  dziewiątkę.


 


1. Zapisuj lub nagrywaj wszystko

Cokolwiek wpadnie Ci do głowy, zapisz to lub nagraj jako notatkę głosową. Najlepiej byłoby to zapisać ręcznie w notesie, ale nie zawsze jest on pod ręką, więc możesz zapisać to jako notatkę w telefonie czy nagranie na dyktafonie. Obecnie chyba każdy telefon oferuje taką możliwość. Możesz skorzystać z domyślnych aplikacji do notatek czy dyktafonu, możesz skorzystać z narzędzi tj. OneNote czy Evernote bądź prostych aplikacji typu gtd i wrzucanie notatek do inboxu. Osobiście korzystam właśnie z Todoist, gdy nie mam notatnika ze sobą, wrzucam pomysły, linki, notatki do inboxa, a raz w tygodniu wszystko przeglądam i segreguję. 


2. Rób listy  

I nie chodzi tu o pisanie listów i wysyłanie ich pocztą. 😉 Chodzi o tworzenie list rzeczy do zrobienia. Mogą to też być listy zakupów, whatever, ale takie listy przez to, że wiesz co masz robić, pomagają Ci skupić się na danym zadaniu i wykminić różne pomysły, koncepcje wokół niego. 


3. Sprawdzaj i segreguj 

Tutaj trochę odniesienie do tego, o czym pisałem wyżej, czyli do segregowania notatek. Optymalnie jest robić to raz na tydzień – zebrać wszystko do kupy i przejrzeć. Jednak często może być tak, że masz jakiś zastój i przez cały tydzień zebrałeś zaledwie kilka notatek. Okej, możesz zająć się nimi od razu, ale możesz też póki co robić porządki co dwa tygodnie. Z czasem gdy będzie się tego gromadziło więcej sam zdecydujesz się na zmianę i segregację co tydzień. 😉 


4. Opracuj system do organizacji 

Do organizacji Twoich pomysłów, notatek. Mogą to być rzecz jasna aplikacje typu gtd, które osobiście polecam – wrzucasz wszystko przez cały tydzień w jedno miejsce i raz w tygodniu przeglądasz. Możesz też to robić na papierze jak Ci wygodnie, np. używając samoprzylepnych karteczek. Możesz też wybrać inny system do porządkowania tego wszystkiego, jednak dobrze będzie takie coś mieć, co by milion myśli nie plątało Ci się po głowie przeszkadzając w generowaniu pomysłów. 


5. Kreatywne miejsca 

Masz takie miejsca, w których gdy jesteś, różne pomysły same przychodzą Ci do głowy? Zapisz je, aby o nich nie zapomnieć! Może to być poranna toaleta, prysznic, jazda pociągiem czy spacer po górach. U różnych osób mogą to być różne miejsca. Zapisz i zapamiętaj swoje. 


6. Kreatywny Challenge 

Zrób sobie taki challenge od czasu do czasu, że przez 7 dni każdego dnia musisz wymyślić coś nowego. Niezależnie od kontekstu, może to być zarówno nowy samochód, aplikacja na telefon czy innowacyjny sposób na opóźnienia PKP. Przysiądź na chwilę z notatnikiem i zapisz każdy szczegół wymyślając coraz to ciekawsze koncepcje i usprawnienia tego pomysłu. Ot takie ćwiczenie na następny tydzień. 😉 


7. Stwórz coś głupiego 

Nie bez powodu mówi się, że głupie pomysły bywają najlepsze. Coś w tym musi być, skoro ktoś tak mówi, czyż nie? 😉 Ale niekoniecznie chodzi o realizację takiego pomysłu, a o oderwanie się od rzeczywistości i wymyślenie czegoś kompletnie abstrakcyjnego. Wymyśl coś głupiego i wymyślaj do tego jakieś dziwne, żenujące usprawnienia i dodatki. 😉 


8. Wymyśl coś na podstawie gotowca 

Wybierz sobie jakiś gotowy, istniejący i funkcjonujący produkt czy usługę. Masz? To teraz wymyśl jak mógłbyś zrobić coś takiego, ale po swojemu, na własnych warunkach. Co zrobiłbyś inaczej, co podobnie, jak byś to nazwał i dlaczego. Nie musisz tego nigdzie publikować, udostępniać. Niech to będzie po prostu dla Ciebie. 


9. Obejrzyj stary film lub posłuchaj starej muzyki 

Najlepiej takich, których jakość jest no średnia bym powiedział. Oglądając czy słuchając takich tworów na pewno wychwycimy różnicę w jakości obrazu, dźwięku. Ale nie chodzi tu o narzekanie, a o skupienie się na tym co obecnie wygląda lepiej, co w obecnych czasach mogłoby zostać zrobione inaczej. Niekoniecznie lepiej, ale inaczej. Wiem, że klasyków się nie poprawia, bo często to je psuje, ale nie musisz tworzyć – tylko pomyśl.


Z dzisiejszych kreatywnych ćwiczeń i sztuczek to tyle – które wydają Wam się najciekawsze? Dajcie znać w komentarzach i koniecznie pochwalcie się efektami gdy je zastosujecie! 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń! I dodaj BrainDesign.pl na Feedly do swojego ulubionego Feedu!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…