rozwojowa Biblioteczka 3

Trzecia, a zarazem ostatnia część rozwojowej biblioteczki, czyli Must Read rozwoju osobistego.

W dzisiejszym wpisie przedstawiam ostatnie 12 tytułów, które uważam, że każdy powinien znać, przeczytać jeśli należy do tych bardziej świadomie podchodzących do rozwoju, życia.

Jeśli nie widziałeś, nie widziałaś poprzednich dwóch części Biblioteczki, linki poniżej:

A teraz nie przedłużając lecimy z tematem:


Michał Szafrański – Finansowy Ninja

michał szafrański finansowy ninjaCóż mogę powiedzieć o tej książce poza tym, że jest to Biblia finansów? Generalnie jeśli masz problemy z odkładaniem pieniędzy na przyszłość, na jakieś wyjazdy, zakupy, jeśli masz problemy z uciągnięciem od 1 do 1 to ta książka powinna być już w Twoich rękach. Nie jest to motywacyjne opowiadanie, w którym autor pokazuje jak dojść od zera do milionera. Nie jest to też lanie wody, opowieści o pieniądzu itp. Jest to podręcznik finansów. Autor przygotował masę różnych drobnych wskazówek, których wprowadzenie w życie zajmie Ci może kilka chwil, ale dzięki temu zaoszczędzisz czas w przyszłości i przestaniesz zamartwiać się o swoją finansową przyszłość. Nie ma co ukrywać, książka jest obszerna, bo ma ponad 500 stron i formatowo nie należy do najmniejszych, ale też nie ma co się spieszyć z jej czytaniem. Spokojnie rozdział po rozdziale, stosuj porady autora, wykonuj ćwiczenia i nim się obejrzysz zaoszczędzisz ładną sumkę np. na wakacje, nowy samochód czy wkład własny na wymarzone mieszkanie.

 


Ben Sweetland – Bogać się kiedy śpisz

ben sweetland bogać się kiedy śpiszJedna z moich ulubionych książek, do których od czasu do czasu lubię sobie wrócić, przekartkować, powtórzyć ćwiczenia czy zaznaczone akapity. Generalnie jest to jedna z pierwszych książek z tematyki rozwoju osobistego z jakimi miałem styczność i choć może na początku nie czytało się jej łatwo i przyjemnie to jednak zmiany jakie wprowadziła w mojej głowie sprawiają, że zasługuje na miejsce w tym właśnie zestawieniu. 🙂 Swoją drogą, chyba nie tylko ja tak uważam, bo kojarzę, że przez długi czas wisiała na 1 miejscu listy Bestsellerów wydawnictwa Złote Myśli. 😉

Jakiś czas temu napisałem także recenzję tej książki tu na blogu:
Recenzja książki „Bogać się kiedy śpisz” Bena Sweetland’a

 


Ashlee Vance – Elon Musk

Ashlee Vance Elon MuskObszerna biografia człowieka, o którym od jakiegoś czasu mówi cały świat, że to nowy Steve Jobs, że to Steve Jobs naszych czasów. Jak możemy przeczytać w biografii, autorowi nie było łatwo napisać tą książkę, ponieważ Elon Musk nie jest typem człowieka, który usiądzie z Tobą przy herbatce i opowie o swoim życiu, nie. On cały czas działa. Autor musiał najpierw zdobyć Jego zaufanie, dopiero mogli myśleć coś o biografii, coś o historiach z życia. Zapewne też przez to zaufanie i zbliżenie się do Niego, autor wielokrotnie broni Elona – twierdzi, że coś zrobił źle, ale w sumie jest przedsiębiorcą, jest wizjonerem, to Jego zabawki itp itd. Jednakże w książce opisane są zasady panujące w firmach Elona, wymagania do pracy czy godziny w jakich pracują u Niego ludzie. Jest opisane życie autora, ale mimo wszystko to jakby wychwalanie Elona przez autora biografii sprawia, że czytając ją od deski do deski bez głębszego zastanowienia się może dojść do tego, że sami nagle będziemy chcieli wysławiać Elona pod niebiosa. 😉 Także książka do przeczytania na pewno, ale podczas czytania – Myśl!

 


Simon Sinek – Zaczynaj od Dlaczego

Simon Sinek - Zaczynaj od DlaczegoMożna by rzec, że jest to biblia nowoczesnego prowadzenia biznesu. Autor przedstawia na łamach książki teorię, która wywraca powszechnie stosowane metody prowadzenia czy tworzenia biznesu. Wcześniej wszyscy tworząc biznes najpierw skupiali się na tym CO będą robić i JAK będą to robić, a DLACZEGO pojawiało się wtedy samo – dla pieniędzy, bo lubię to co robię itp. Simon Sinek, autor książki przeanalizował funkcjonowanie firm z dużym stażem i co się okazało? Że też stosowały te 3 pytania, ale w odwróconej formie, czyli jak w tytule – zaczynali od Dlaczego chcą coś zrobić (dlaczego chcą zmienić świat), później myśleli nad tym Jak tego dokonają, a dopiero na końcu myśleli o produkcie, czyli tym Co będą robić aby tą wizję urzeczywistnić.

Autor wystąpił z tym właśnie tematem na jednej z konferencji TEDx, link do wystąpienia poniżej:
https://youtu.be/u4ZoJKF_VuA

 


Richard Branson – Like A Virgin

Richard Branson Like A VirginKsiążkę tą w sumie można traktować dwojako – z jednej strony jako autobiografię Richarda Bransona, a z drugiej jako poradnik biznesowy. Obszerny poradnik biznesowy napisany przez człowieka, który o prowadzeniu biznesu wie na pewno sporo. Z historii przytaczanych przez autora możemy zauważyć, że ogromną wagę przykłada do perfekcyjnej obsługi klienta, bo jeśli pracownik najniższego szczebla jest w jakimś stopniu niezadowolony to to niezadowolenie przekłada się na klienta, który w biznesie jest ważnym elementem całej układanki.

Jest to druga książka tego samego autora, która pojawia się w tym zestawieniu, ale facet ma głowę na karku i porady, których udziela zasługują na miejsce w każdym tego typu zestawieniu.

 


T.Harv Eker – Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie

T.Harv Eker Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnieZaryzykuję stwierdzenie, że jest to najpopularniejsza książka o tematyce mentalności finansowej jaka ujrzała światło dzienne. No może na równi z „Bogaty ojciec, Biedny ojciec” Roberta Kiyosakiego, o której nieco niżej. Gdziekolwiek, kogokolwiek bym nie zapytał na konferencji czy kojarzy albo tą książkę, albo tego autora wszyscy odpowiadają twierdząco, ewentualnie „aa to ten od metody 6 słoików”. Co do samej metody 6 słoików to jakimś szczególnym fanem jej nie jestem, ale więcej na ten temat pisałem we wpisie „Oszczędzanie na 6 Słoików – Rozwojowa pułapka #2„, który jest jednym z najpopularniejszych wpisów na tym blogu.

Co do samej książki to zawiera ona poza treścią pomagającą zrozumieć wiele rzeczy związanymi z finansami i podejściem do nich, również deklaracje i konkretne porady do wdrożenia w Twoim życiu, aby żyło Ci się lepiej.

Więcej o książce napisałem w jej recenzji na blogu, więc żeby się nie powtarzać, poniżej link:
Recenzja książki „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” T.Harv Eker’a

 


Anthony Robbins – Obudź w sobie olbrzyma

Anthony Robbins Obudź w sobie olbrzymaJedna z najgrubszych książek w mojej osobistej biblioteczce i tym zestawieniu. Porównać ją można do biografii Steve’a Jobs’a, o której wspominałem w drugiej części tego zestawienia (link na końcu wpisu). Różnica jednak jest taka, że tutaj jest tyle treści napisanej takim drobnym maczkiem, że gdyby napisać ją w formacie wydawanych obecnie książek, spokojnie miałaby około 1000-1200 stron.

Coś o książce? Obszerny poradnik zawierający informacje o funkcjonowaniu naszego umysłu, czasami aż za dokładnie opisane procesy, masa technik NLP przewijających się na niemalże każdej stronie, techniki zarządzania z ukierunkowaniem na nasze życie, a wszystko ma na celu uczynić nas lepszymi, bardziej rozumnymi ludźmi. Książka uważam nie jest dla każdego biznesmena czy managera – jest dla każdego człowieka, bo każdy zasługuje na bycie tytułowym Olbrzymem i wyciągnięciem z siebie całego potencjału.

 


Frank Bettger – Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie

Frank Bettger Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesieNa książkę natknąłem się przypadkiem na ulicznym targu i nie mając pojęcia o niej samej czy o tym kim jest autor postanowiłem wydać te 10zł i zabrać ją ze sobą.

Czy jest to poradnik o sukcesie w biznesie? Wg tytułu tak, w rzeczywistości nie do końca. Bardziej powiedziałbym, że jest to poradnik o tym jak sprzedać wszystko co się chce. Autor, agent ubezpieczeniowy, przedstawia w książce stosowane techniki, które umożliwiają dobicie targu niemalże z każdym. Opisuje nieraz bardzo obrazowo historie z życia, w których pokazuje co i jak działa, jaki będzie efekt danego działania.

Mimo tego, że książka ma już trochę lat to jednak ludzkie umysły aż tak bardzo się przez ten czas nie zmieniły i techniki zawarte w książce nadal świetnie sprawdzają się w codziennym życiu.

 


Robert T. Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec

Robert T. Kiyosaki Bogaty ojciec, biedny ojciecWspominana kilka pozycji wyżej pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zmienić swoje nastawienie do finansów czy prowadzenia biznesu. Jest to trochę autobiografia, w której autor porównuje życie z prawdziwym ojcem i z ojcem kolegi, z którym utrzymywał świetny kontakt i który pomógł mu wnieść się na wyżyny.

Czytając książkę tak naprawdę sami uczymy się, że nic nie ma w życiu za darmo, do wszystkiego musimy dojść, za wieloma osiągnięciami stoją sztaby ludzi. Idąc strona za stroną w głowie przeskakują zębatki na te odpowiednie miejsca i pomagają zmienić sposób myślenia o finansach, o biznesie, co do którego prowadzenia autor często na łamach książki zachęca, twierdząc, że to jedyna skuteczna metoda osiągnięcia bogactwa.

 


Michał Pasterski – Insight

Michał Pasterski InsightKsiążka człowieka, który prowadzi najpopularniejszego bloga w tematyce rozwoju osobistego, i z którym miałem okazję pośrednio współpracować współorganizując cykliczne spotkania MeetPRO, ale nie dlatego w zestawieniu umieszczam tą książkę.

Umieszczam ją tutaj, ponieważ na to zasługuje. Czytając ją zagłębiamy się tak naprawdę w samych siebie w celu pozbycia się ograniczających myśli i przekonań, w celu pozbycia się problemów życiowych i rozwiązania ich. W środku znajdziemy dużo ćwiczeń, porad jak zmienić swoje życie od środka, historii, czy jak kto woli – case’ów. Dodatkowo dedykowana aplikacja na smartfona pomaga w wykonywaniu omawianych przez autora ćwiczeń.

 


Timothy Ferriss – Narzędzia Tytanów

Timothy Ferriss Narzędzia TytanówTak, kolejna książka, którą recenzowałem już na blogu. Zawiera ogromny zbiór streszczeń wywiadów, które autor przeprowadził z ludźmi będącymi ekspertami w swoich dziedzinach. Wszystkie porady testowane przez autora, ogrom ćwiczeń, ogrom porad związanych ze zdrowiem, biznesem, no cóż, zdecydowanie must read, a więcej o książce w recenzji, do której link poniżej.

Recenzja książki „Narzędzia tytanów” Timothy’ego Ferriss’a

 


Timothy Ferriss – 4-godzinny Tydzień Pracy

Timothy Ferriss 4-godzinny Tydzień PracyOstatnia książka w zestawieniu i chyba największa perełka. Pierwsza książka autora tej powyższej – „Narzędzia Tytanów” i ogromny sukces. Ogrom porad, wskazówek i ćwiczeń na temat tego, co jest w podtytule, czyli dążenie do uwolnienia się od pracy na etacie, pracy po 4 godziny w tygodniu i życie wymarzonym życiem.

O ile kilka lat temu, kiedy to książka ta pojawiła się na naszym rodzimym rynku wiele z metod opisywanych przez autora było nierealnych do wykonania albo bardzo kosztownych, jednak z czasem to się zmieniło, zaczęły pojawiać się coraz większe możliwości i dzięki temu mamy możliwość wykorzystać tę książkę w pełni. I znam osobiście osoby, które właśnie dzięki niej osiągnęły sukces i życiowy komfort.

 


To by w sumie było na tyle jeśli chodzi o książki rozwojowe, nieco biznesowe, które z czystym sumieniem mogę polecić. Oczywiście jest takich książek wiele, ale te tutaj to takie perełki, które warto przeczytać, a cała reszta to bardziej w celu poszerzania horyzontów, poznawania nowych technik. 🙂

Dajcie znać w komentarzu jakie Wy książki dodalibyście jeszcze do tego zestawienia! 🙂

Jeśli nie widziałeś, nie widziałaś poprzednich dwóch części Biblioteczki, linki poniżej:


 

Wczytaj więcej

3 komentarze

 1. alternative_bird

  18 sierpnia, 2018 at 10:05 am

  O książce Michała Pasterskiego słyszałem i zbieram się w sobie, by ją w końcu kupić. Wydaje mi się, że gość ma zdrowe podejście do tzw. rozwoju osobistego.

  Odpowiedz

  • Paweł Wierzchowski

   18 sierpnia, 2018 at 10:23 am

   Na pewno odmienne niż większość popularnych trenerów w dzisiejszych czasach. 🙂

   Odpowiedz

 2. Artur Nowak

  18 sierpnia, 2018 at 10:07 pm

  Wow – widzę tu wiele fantastycznych pozycji do przeczytania. Świetny artykuł – polecam Wam wszystkim korzystać 🙂

  Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…