rozwojowa Biblioteczka cz1

Zebrana w pigułce subiektywna lista książek z serii must read z tematyki rozwoju osobistego, czyli książki, które pomogły mi wyjść na ludzi.

Jak zaczynałem swoją przygodę z rozwojem osobistym, ludzie, których spotykałem, recenzje, które czytałem skupiały się wokół ograniczonej liczby książek. Mimo tego, że wydawnictwa miały ich ogrom, półki w księgarniach z podpisem „Rozwój osobisty” powoli się uginały pod ciężarem wszystkich publikacji, to jednak na konferencjach, na blogach, forach – wszędzie przewijały się te same tytuły. W dzisiejszym wpisie postanowiłem zebrać je w jedno miejsce i dodać kilka pozycji od siebie, które sam polecam do przeczytania, a pojawiły się stosunkowo niedawno. Kolejność książek poniżej jest przypadkowa, nie musicie ich czytać w kolejności podanej poniżej. No chyba, że chcecie to już Wasza decyzja. 🙂

Całą listę ze względu na ilość książek postanowiłem podzielić na 3 części po 12 sztuk każda, ponieważ 36 książek w jednym wpisie mogłoby być nieco przytłaczające. Kolejne części w kolejnych wpisach. 🙂

Nie przedłużając:


Rhonda Byrne – Sekret

rhonda byrne sekretTej publikacji chyba nie muszę nikomu przedstawiać. 🙂
W skrócie, autorka zebrała osoby, które odkryły tytułowy „Sekret”, a te powiedziały kilka zdań jak to działa, o co chodzi, jak go zastosować. Na podstawie tej książki powstał także film dokumentalny o tym samym tytule, w której można powiedzieć autorzy zdań z książki odczytują je na ekranie. Pojawiają się tam osoby tj. Joe Vitale, Bob Proctor, Jack Canfield i wielu innych.

Pełna wersja filmu w polskiej wersji językowej jest dostępna na YouTube: https://youtu.be/2F-vQbbBKtg
Mi osobiście film bardziej przypadł do gustu – książka jest napisana dialogiem co mi osobiście utrudnia czytanie jej.


 

MJ DeMarco – Fastlane Milionera

mj demarco Fastlane milioneraNieco większa sztuka, bo ponad 500 stron, ale warta przeczytania. Wiele porad i wskazówek w kwestii prowadzenia biznesu, rozwoju biznesu. Generalnie rzecz biorąc autor sprzeciwia się wszelkim popularnym poradnikom typu „jak zarobić milion w 3 miesiące” czy innym rozwojowym publikacjom. Pokazuje tym całkiem inne podejście do finansów, biznesu, rozwoju bez owijania w bawełnę. Jeśli należysz do osób przedsiębiorczych, chcesz coś ruszyć, ale nie masz pojęcia co i jak, ta książka Ci się przyda. Porady w niej zawarte nie tylko pomogą Ci zmienić podejście do prowadzenia firmy, ale też do własnego życia.

Jest jednak mały haczyk – po przeczytaniu jej i odłożeniu na półkę nic się nie zmieni, dlatego musisz zastosować porady ze środka jeśli oczekujesz zmiany. 😉


 

Jack Canfield, Janet Switzer – Zasady Canfielda

jack canfield janet switzer zasady canfieldaJedna z osób występujących w w/w „Sekrecie”, która swoim podejściem jakoś bardziej do mnie trafiła.

Książka ta to zbiór zasad, którymi autor kieruje się w swoim życiu, które to poznał od wielu guru zarządzania – menedżerów, polityków, sportowców. Jeśli sam też je zastosujesz, Twoje życie potoczy się inaczej, zmieni się, ale jak to z książkami bywa, jeśli po jej przeczytaniu odłożysz ją na regał, nie zmieni się nic. Mimo tego, że autor w swojej książce omawia życie na amerykańskich przykładach to jednak nie jest problemem przełożyć je do siebie. Wystarczy chwila zastanowienia, ewentualnie pogadania z kilkoma osobami i wiesz dzięki temu co, gdzie i jak.


 

Dale Carnegie – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

dale carnegie jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludziChyba jedna z najpopularniejszych książek z dziedziny rozwoju osobistego. Na okładce są liczby tj. 13 mln sprzedanych egzemplarzy, 50 mln ludzi… No cóż, na tę chwilę jest tych milionów zapewne kilka więcej. 😉 Ale nic dziwnego, skoro książka jest warta zainwestowania tych kilku złociszy. Choć tytuł sugeruje poznawanie przyjaciół, znajomych to też w pewnym sensie odnosi się do biznesu, gdzie to obecnie często możemy usłyszeć, że biznes to relacje. Dale Carnegie wiedział o tym już wiele lat temu. Ale bez obaw, nie jest to tylko podręcznik biznesowy. Pomoże Ci on także w budowaniu relacji z ludźmi nie tylko na poziomie biznesowym, ale także towarzyskim.

Prostym językiem przekazane porady dotyczące kontaktu z drugim człowiekiem, dzięki którym nie zrazisz nikogo do siebie, a nawet wręcz przeciwnie.


 

Dale Carnegie – Jak przestać się martwić i zacząć żyć

dale carnegie jak przestać się martwić i zacząć żyćKolejna publikacja tego samego autora co powyżej i kolejna książka, o której wielokrotnie słyszałem na początku mojej przygody z rozwojem osobistym, ale jednak zaopatrzyłem się w nią stosunkowo niedawno niewiedzieć czemu. 😉

Na pierwszy rzut oka jest trochę grubsza od tej powyżej o około 100 stron, ale język jakim została napisana sprawia, że czyta się ją łatwo i przyjemnie. Jest w niej naprawdę wiele wartościowych porad, które świetnie przydałyby się nam – Polakom, ponieważ nie od dziś naszym sportem narodowym są mistrzostwa w narzekaniu…

Pomaga pozbyć się ograniczających, negatywnych myśli, ruszyć z miejsca i faktycznie „zacząć żyć”. Są w niej poruszane tematy nie tylko związane z zamartwianiem się, ale też jest kilka porad dotyczących produktywności, krytyki, także warto się z nią zapoznać i zaprzyjaźnić. 🙂


 

Bob Proctor – Urodziłeś się bogaty

bob proctor urodziłeś się bogatyWahałem się przez długi czas nad przeczytaniem tej książki, ponieważ nieszczególnie jestem fanem tego co mega popularne. Gdy książka ta wchodziła na polski rynek była promowana przez wieeelu rozwojowych guru, przez wielu rozwojowych fanatyków, przez co też zyskała negatywną sławę. Ale bezpodstawnie.

Autorem książki jest jeden ze współautorów „Sekretu”, który w swojej publikacji ogólnie rzecz biorąc o finansach osobistych, nawiązując nieco do Sekretu i prawa przyciągania. Jednak Po przeczytaniu książki, zastosowaniu porad w niej zawartych okazuje się, że facet ma łeb na karku i przedstawia mega wartościowe porady i wskazówki co zrobić, co zmienić. Jest to jakby podsumowanie wszelkich Sekretnych porad w tematyce finansów, czyli o przekonaniach, o myślach, o nastawieniu słów parę.


 

Bartek Popiel – Zrobię to dzisiaj

bartek popiel zrobię to dzisiajTak, polskie książki też mogą należeć do klasyków, a będzie ich więcej. Jednak grzechem byłoby nie napisać o książce „Zrobię to dzisiaj!”, w której Bartłomiej Popiel opisuje skuteczne sposoby radzenia sobie z prokrastynacją, czyli odkładaniem na później wszelkich ważnych rzeczy. Książka jest wydana głównie w formie elektronicznej i ma nieco ponad 100 stron, ale na stronie wydawnictwa Złote Myśli można zamówić wersję drukowaną.

Mimo niewielkiej objętości w środku zawarte są mega precyzyjne porady i konkrety poświęcone tematyce odwlekania na później.


 

Kamil Cebulski – Myśleć jak milionerzy

kamil cebulski myśleć jak milionerzyKolejna książka polskiego autora, który postanowił napisać coś o finansach w naszym rodzimym kraju. Kamil ma trochę inne podejście do tego tematu niż popularni guru finansowi. Bardziej polskie, życiowe, realistyczne. W wielu książkach możemy spotkać się z poradami w stylu „musisz przekazywać x% wynagrodzenia na cele charytatywne”, ale w tej książce tego nie ma. Jest wręcz przeciwnie. Autor pisze, że skoro nie ma pieniędzy to nie będzie ich oddawał. W kwestiach związanych z pracą, gdzie często na szkoleniach słyszy się o tym, żeby najpierw gdzieś popracować, a później myśleć o biznesie. Kamil pisze aby nie szukać pracy a pieniędzy – niby podobne, ale jednak inne podejście. Zdecydowanie wartościowa pozycja z przełożeniem na nasze realia.


 

Joe Girard, Stanley H. Brown – Każdemu sprzedasz wszystko co zechcesz

Joe Girard, Stanley H. Brown - Każdemu sprzedasz wszystko co zechceszJak w tytule książki pojawia się słowo „Sprzedaż” to wiedz, że coś się dzieje! 😀

Z reguły my, Polacy, mamy negatywne nastawienie do sprzedaży, bo od razu mamy skojarzenie, że ktoś będzie próbował nam coś wcisnąć i to zwykle na siłę. Też tak miałem. Miałem tak do czasu aż zacząłem oferować swoje usługi projektowania, kiedy to jakby nie patrzeć musiałem dowiedzieć się jak sprzedawać. Można by powiedzieć, że musiałem nauczyć się sprzedawać się i moje nastawienie się trochę zmieniło. Oczywiście, nie mówię, że sprzedaż to nie jest wciskanie kitu. Często gęsto zdarza się, że tak właśnie jest, ale dzięki książkom na temat sprzedaży, tj. przykładowo ta tu obok zwiększa się nasza świadomość i wyczulenie na kit do tego stopnia, że po samej rozmowie zapraszającej przez telefon wiemy o co chodzi.

W książce tej autor przedstawia różne techniki polowania na klienta i dokonywania sprzedaży swoich produktów czy usług. Ale nie w kontekście manipulacji klientem, jak to jest często w tego typu książkach, a w kontekście drobnych zmian w naszym nastawieniu, w naszej rozmowie. Porady dotyczące tego jak sprzedawać w sposób bardziej naturalny, a nie nachalny. 🙂


 

David Allen – Getting Things Done

david allen getting things doneJeśli interesujesz się rozwojem osobistym, jest niewielka szansa, że nie zetknąłeś się z tą książką. Wydana w 2001 roku pozwoliła setkom tysięcy osób zwiększyć swoją produktywność, swoją efektywność w pracy, w życiu. GTD, bo tak często się o tym mówi jest powszechnie stosowaną techniką zarządzania stosowaną na całym świecie. Nie tylko w życiu prywatnym – także znajduje swoje zastosowanie w mniejszych firmach czy korporacjach, gdzie potrzebny jest skuteczny system zarządzania pracą.

W książce tej, obecnie w wydaniu II, autor przedstawia od A do Z swoją koncepcję efektywnej pracy w oparciu o kolekcjonowanie, segregowanie zadań. Powstały już nawet specjalne narzędzia do techniki GTD, a najpopularniejszym z nich jest chyba OmniFocus, który swoją prostotą przebija wszelkie inne. Nie ma co ukrywać, jest też dość skomplikowany na pierwszy rzut oka, ale wszystko do ogarnięcia. Niestety jest on póki co dostępny tylko na platformę MacOs, ale na Windowsa są alternatywy tj. ToDoIst, Asana i inne, o których wspominałem we wpisach na blogu o narzędziach wspomagających produktywność.


 

Stephen R. Covey – 7 Nawyków Skutecznego Działania

Stephen R. Covey - 7 Nawyków Skutecznego DziałaniaPodobnie jak powyższa publikacja, mogę chyba z powodzeniem powiedzieć, że książka – legenda.

Nawyki to nieodłączna część naszego życia. Jedne nas wspierają, inne ograniczają. Jedne przyspieszają naszą pracę, inne ją spowalniają. W książce tej autor przedstawia nawyki, które po ich wyćwiczeniu zwiększą naszą produktywność i pomogą pracować efektywniej, polepszą nasze relacje międzyludzkie, a także pomogą w budowaniu przywództwa.

Książka ta nie należy do tych, które przeczytasz raz i możesz wszystko stosować, wiesz już wszystko. Książka należy do tych, do których powinno się wracać przynajmniej raz na kilka miesięcy, sprawdzać się, aktualizować swoje nawyki, ćwiczyć kolejne. Powierzchowne przerzucenie kartek jedna po drugiej i odłożenie książki na regał pozwoli Ci tylko w zapamiętaniu kilku fajnych cytatów, ale nie zmieni nic w Twoim życiu, a w książkach tego typu właśnie o zmianę się rozchodzi.


 

Richard Branson – Zaryzykuj – Zrób To!

Richard Branson - Zaryzykuj - Zrób To!Książkę tą miałem okazję już w pełni zrecenzować na blogu, więc dla niedoinformowanych: Link do recenzji.

A tutaj w skrócie – książka niewielka, ale mega konkretna. Autor przekazuje wiele życiowych, przydatnych wskazówek, które poznał w swoim życiu od znajomych czy rodziny. Z jednej strony jest to książka biograficzna, a z drugiej poradnikowa. Możesz ją przeczytać i poznać życie autora, a możesz ją przeczytać i wynieść dla siebie wiele cennych wskazówek.


 

Powyższa lista 12 książek to zaledwie 1/3 tego, co zaliczam osobiście do klasyków i książek must read w tematyce szeroko pojętego rozwoju osobistego. Kolejne części kolejno za tydzień i za 2, także Stay Tuned, a jeśli macie jakieś inne ciekawe publikacje z tej tematyki, które uważacie za świetne i wartościowe, śmiało napiszcie o nich w komentarzu. 🙂


Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


Wczytaj więcej

Jeden komentarz

  1. […] Część 1 […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…