podejmowanie-decyzji

Chyba każdy z nas ma czasem chwile, sytuacje, kiedy to nie wie którą z proponowanych opcji wybrać.

Mi osobiście często takie sytuacje się zdarzają. Mam kilka sprawdzonych metod, które zwykle u mnie działają i postanowiłem się z Wami tymi metodami podzielić. Sprawdzają się w sytuacjach kiedy nie wiem czy wybrać np. Macbooka czy Matebooka, kiedy zastanawiam się nad miejscem na sesję zdjęciową, miejscem na wakacje, hotelem podczas wyjazdu. W sytuacjach kiedy muszę wybrać jaką kawę czy jakiego drinka wybrać może nieszczególnie ich używam, ale może są tacy z Was, którzy skorzystają. Dajcie zatem znać jak Wam poszło. 😀

Tymczasem nie przedłużając, lecimy z tematem.


Alkohol

Pomaga w podejmowaniu decyzji, ale czy zawsze? Nie do końca. Nie mówię tutaj o upiciu się, modlitwie do sedesu i kacu następnego dnia, ale o małych dawkach, tj. szklanka whisky, lampka wina czy małe piwo. Z jednej strony może być to złe, szczególnie jeśli pije się codziennie czy kilka razy w tygodniu, ale raz na jakiś czas pomaga, m.in. w podejmowaniu decyzji czy podczas pisania książki czy jakiegoś większego tekstu.


Spacer, bieganie

Alternatywna opcja do powyższej to coś bardziej aktywnego, czyli wyjście z domu na dłuższy spacer czy pobieganie po okolicy. Świeże powietrze sprawi, że w głowie pojawi się kilka nowych pomysłów, nie będziecie myśleć o potrzebie, konieczności podjęcia decyzji, szczególnie podczas biegania i rozwiązanie przyjdzie łatwiej, np. gdy położycie się do snu.


Plusy i minusy

To chyba jedna z popularniejszych opcji, czyli do każdej z możliwości wypisanie plusów jej wybrania i minusów. Gdy mamy wszystko widoczne na papierze, podjęcie decyzji staje się łatwiejsze. Opcję tą można nieco urozmaicić uwzględniając utratę korzyści przy każdej z opcji, a także uwzględniając korzyści i straty w perspektywie krótko- i długoterminowej.


Rzut monetą

O ile rzut monetą może nie być jakimś odkrywczym sposobem to jednak chwila rzutu – owszem. Przykładowo ustalasz sobie, że orzeł to opcja 1, reszka to opcja 2. Rzucasz monetą i w chwili kiedy jest ona w powietrzu w Twojej głowie pojawiają się myśli w stylu „oby wypadła reszka”. Nawet jeśli wtedy wypada orzeł to wiesz, że bardziej zależy Ci na tej drugiej jednak opcji.


Czas

To chyba najlepsza pomoc w podejmowaniu decyzji. Możesz się zastanawiać, nie spać po nocach, wypisywać plusy i minusy, ale to często gęsto jednak upływający czas pokazuje czy wybraliśmy dobrze czy źle. A jeśli wstrzymamy się z decyzją, często podejmuje się ona sama bez większego nakładu pracy. Często bywa tak, że chcemy coś na szybko, na już, a wystarczy zaczekać kilka godzin, dni i wybór staje się oczywisty.


A jakie są Wasze ulubione metody pomagające w podejmowaniu decyzji? Czekacie, działacie? 🙂

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…