pisanie-ksiazki-8-krokow

Chcesz napisać swoją książkę, ale uważasz, że jest to trudne, skomplikowane i czasochłonne?

No cóż, jest w tym trochę prawdy, bo pisanie książki to nie jest takie hop siup. Jednakże jeśli wiesz o czym chcesz pisać, jesteś ogromny krok przed osobami, które po prostu chcą coś napisać. Najprościej byłoby zapewne napisać jakąś autobiografię uwzględniając w niej sukcesy i fuckupy, ale jeśli nie jesteś sławnym celebrytą, książka może okazać się niewypałem i nie sprzedawać się poza kilkoma sztukami, które kupili Twoi znajomi.

Ostatnimi czasy można zauważyć spory boom w tematyce pisania książek, selfpublishingu i co chwila widać informacje, że ktoś wydał książkę. W niektórych kręgach stało się to po prostu jakiś czas temu modne. Wystarczy przejrzeć platformy crowdfundingowe aby zobaczyć ile projektów książkowych w ostatnich czasach się tam pojawia. Nie tylko jakiś fabularnych, fantastyki, horrorów, ale też poradników na niemalże każdy temat.

Budowanie marki i rozpoznawalności

Z mojej jednak perspektywy, aby wydać książkę i na niej zarobić, musisz wyrobić sobie markę, która jest rozpoznawalna. Może to być Twoja marka osobista, na bazie której wydasz autobiografię, może to być Twój kanał na YouTube, dzięki któremu zdobędziesz popularność. W dzisiejszych czasach media społecznościowe dają nam ogrom możliwości jeśli chodzi o kwestię budowania marki, więc jeśli faktycznie zależy Ci na wydaniu książki, czy to o tematyce, w której się specjalizujesz czy to coś bardziej o Twoich doświadczeniach życiowych czy chcesz stworzyć nowego Wiedźmina. Niezależnie od tego co to ma być, moja sugestia na początek to zbudowanie marki – dzięki temu będzie Ci po prostu łatwiej.

Gdy już jesteś rozpoznawalną osobą, gdy już masz grono odbiorców, którzy chętnie przeczytają Twoją książkę, pora coś napisać. Poniżej podsuwam Ci zatem 8 kroków, które to pisanie Ci znacznie ułatwią i kto wie – może wkrótce Twoje książki będą sprzedawać się tak jak publikacje Stephen Kinga. 😉

Dla jasności – na listę poniższych kroków natknąłem się przypadkiem, nie jest to mój wymysł, a ich autorem jest Ajay Ohri. Postanowiłem się nimi z Wami podzielić, ponieważ uwielbiam rozbijać pozornie skomplikowane czynności na proste zadania i tak właśnie Ajay Ohri przedstawił pisanie książki. Nie przedłużając, wygląda to tak

  1. Napisz 50 słów – masz gotowy akapit
  2. Napisz 400 słów – masz gotową stronę
  3. Napisz 300 stron – masz gotowy manuskrypt
  4. Pisz każdego dnia – zrobisz z pisania nawyk
  5. Popraw i przepisz – dzięki temu Twój tekst będzie lepszy i sam wiele się nauczysz
  6. Podziel się swoim tekstem z innymi aby go ocenili – dostaniesz feedback
  7. Nie obawiaj się odmowy czy wydania – to decyzja wydawcy
  8. Kiedy nie piszesz, czytaj – Czytaj pisarzy lepszych od Ciebie. Czytaj i obserwuj.

Pierwsze 3 punkty z powodzeniem można traktować z przymrużeniem oka, ponieważ dużo zależy od tego o czym piszecie, jaki format tekstu, jaki krój pisma, więc to są takie orientacyjne ilości, mocno uśrednione, więc nie bierzcie tego za pewnik – może być więcej słów na stronie, może być mniej. Jednak z reguły książki, które najczęściej są czytane i faktycznie w całości to te o objętości około 250-300 stron.

Można jeszcze dodać słowa Johna Kremera, które świetnie wpasowują się zarówno jako punkt 0 jak i punkt 9:
Nie pisz nic zanim tego nie sprzedasz. To jest profesjonalne pisarstwo.”

I w pewnym sensie odnosi się to do zbudowania marki, o której pisałem wcześniej, bez której trudniej będzie Ci książkę sprzedać. Z drugiej strony możesz od sprzedania jej zacząć, sprzedać ludziom koncepcję, pomysł na książkę, spis treści, a gdy siądzie i będą na nią chętni, pojawi się dodatkowa motywacja aby ją napisać.

Mam nadzieję, że dzięki temu co powyżej napisałem trochę lepiej rozumiesz kwestię pisania książek i gdy będziesz chciał jakąś napisać, będzie Ci mimo wszystko trochę łatwiej. 🙂
Daj znać czy już masz jakiś pomysł na swoją książkę? A może już jakąś napisałeś – śmiało, pochwal się nią! 🙂

Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…