jak-ogarnac-chaos

Zdarzają Ci się sytuacje, kiedy wiesz, że masz milion rzeczy na głowie i nie wiesz za co się zabrać?

Niby ogrom rzeczy do zrobienia, a jeszcze dokładasz sobie kolejne – brzmi znajomo? 😉

Może zatem warto by to sobie jakoś poukładać, posegregować? Z mojej perspektywy zdecydowanie warto.
Powód tego jest bardzo prosty – gdy masz wszystko w głowie, to jak już wspomniałem wyżej – nie wiesz za co się zabrać, co wybrać jako pierwsze… więc Twoja uwaga ląduje na Facebooku bądź YouTube. Kiedy widzisz wszystko poukładane krok po kroku, wiesz za co się zabrać, a gdy już zrobisz pierwszy krok, pojawi się flow i chęć robienia więcej i więcej.

Jak segregować zadania, pomysły?

Sposobów jest bardzo dużo, od klasycznych list to-do po rozbudowane systemy tj. GTD. Na początek jednak zamiast niepotrzebnie komplikować, polecam Ci jedną z trzech poniżej przedstawionych opcji, które na pierwszym etapie segregacji mogą okazać się świetnym wyborem. Mi to pomogło – czy Tobie pomoże? Sprawdź!
Sposoby na segregację, z których korzystam i Ci polecam to:

  • Żółte karteczki / notatnik pod ręką – zawsze staram się mieć przy sobie jakiś notes i długopis, co by zapisywać wszystkie pomysły, które wpadają mi do głowy. Nie jest ważne czy je zrealizuję czy nie – na decyzję o tym przyjdzie czas później. Może się to okazać kompletną głupotą albo chwilową zachcianką, którą po przeanalizowaniu uznam za bezwartościową. Może to jednak też okazać się świetny pomysł na kolejny projekt, książkę, cokolwiek, zatem warto wszystko zapisywać jak leci.
  • Aplikacja To-Do w telefonie – osobiście polecam aplikację Todoist, która nie dość, że pozwala na segregację, kategoryzację zadań to jeszcze jest dostępna na każdą platformę, niezależnie czy to Android, iOS czy Windows. Idąc dalej tym tropem, gdy zdarzy mi się nie mieć żadnej kartki pod ręką albo długopis się wypisze, zawsze w telefonie mam Todoist, zapisuję notatkę, wrzucam ją do inboxa, a później analizuję, segreguję, decyduję co z tym dalej.
  • Mapy myśli – tutaj akurat do ich tworzenia korzystam z komputera. Wcześniej na Windowsie korzystałem z FreeMind, obecnie na Macu korzystam z MindPreview Lite i bardzo ułatwia mi to pracę. Obie aplikacje są dostępne bezpłatnie i wersja bezpłatna zdecydowanie wystarcza, a o innych aplikacjach tego typu pisałem we wpisie poświęconym temu tematowi „Mapy myśli, darmowe narzędzia do ich tworzenia”.

Dlaczego mapy myśli okazały się dla mnie świetnym sposobem na segregację zadań? Otóż jako wzrokowiec lubię mieć wszystko w jednym miejscu. W Todoist mam inbox, ale wszystko mam w różnych kategoriach, więc po otwarciu aplikacji muszę się przeklikiwać przez każdą z nich. W przypadku map myśli, otwieram tylko zapisany plik i mam wszystko w jednym miejscu, mam wgląd we wszystko na pierwszy rzut oka. Okej, może to niekoniecznie spoko rozwiązanie jeśli zajmujesz się 2-3 projektami, ale jeśli jest ich trochę więcej, wierz mi lub nie – jest to wygodna opcja, mieć wgląd we wszystko od razu.

Dodatkowym usprawnieniem do map myśli i tych wszystkich zadań będzie dodatkowe narzędzie jakim są tablice Kanban. Na takich tablicach, czy to na ścianie czy to w aplikacji Trello, możecie wrzucić wszystkie zadania rozdzielone na kategorie i przerzucać je pomiędzy trzema tablicami – Do zrobienia, w trakcie i zrobione. Jeśli pracujecie w zespołach, jest to szczególnie przydatne narzędzie usprawniające komunikację – w kilka kliknięć wiecie co jest zrobione, a na co trzeba jeszcze zaczekać bądź nad czym popracować.

Oczywiście można tutaj pominąć mapy myśli i wrzucić wszystko do Trello – efekt będzie podobny. Podobny, ale nie ten sam. W przypadku Trello będzie to wyglądać podobnie jak w Todoist, że tablice będą jak kategorie, a wewnątrz tablic listy, w których będą karty do przerzucania pomiędzy 'Do zrobienia', 'w trakcie' i 'zrobione'. Czy wybrać Todoist lub inne narzędzie typu GTD czy wybrać Trello i tablice – tą kwestię pozostawiam już Wam do dyspozycji. Osobiście korzystam z obu do różnych zastosowań, o których wyżej wspominałem. To jak i co Wy wykorzystacie pozostawiam do Waszej decyzji. 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…