7-produktywnych-sztuczek-5

Piąta, a zarazem przedostatnia część serii o produktywnych sztuczkach już na Ciebie czeka – sprawdzisz jak te sposoby działają na Ciebie? 🙂

Mam nadzieję, że przetestowaliście już poprzednią Siódemkę? Jeśli jeszcze nie to lepiej szybko to nadróbcie, bo na pewno warto:

Jeśli jednak jesteście już po lekturze i przetestowaniu tamtej siódemki, co powiecie na kolejne sztuczki do przerobienia? 🙂
Lecimy zatem z tematem!

 


1. Czy to zadanie pomoże mi w osiągnięciu celu? Nie = kosz!

Mając listę zadań do wykonania, warto zadać sobie takie pytanie, co by nie marnować czasu na robienie bezsensownych rzeczy. Jeśli masz jakiś cel, normalne jest, że chcesz go osiągnąć. Mając zatem jakieś zadania do zrobienia skup się na tych, które przybliżą Cię do zrealizowania go.


2. Czy to zadanie może być zrobione tylko przeze mnie? Czy to ważne? 2x Nie = kosz / delegacja!

Kolejne pytania, które powinieneś sobie zadać przy zadaniach, które masz na swojej liście. Jeśli masz kogoś, kto równie dobrze może zrobić dane zadanie za Ciebie, wydeleguj mu to. Dzięki temu możesz skupić się na rzeczach dla Ciebie ważniejszych. A jeśli dane zadanie z listy nie jest dla Ciebie szczególnie ważne, odłóż je na później lub z niego zrezygnuj.


3. Stwórz wieczorem listę rzeczy do zrobienia jutro

I nie musi to być lista, w której rozpisujesz sobie cały plan dnia co do godziny. Możesz tak zrobić, jasne – pytanie ile tak wytrzymasz? Chodzi tu jednak o to, abyś wypisał sobie do 3 rzeczy, które musisz jutro zrobić, na których musisz się skupić. Takie 3 najważniejsze rzeczy, które przychodzą Ci jako pierwsze na myśl. Zapisz je i skup się na nich następnego dnia.


4. Używaj matrycy priorytetów Stephena Covey’a / Macierzy Eisenhowera

Macierz Eisenhowera, o której pisałem w tym wpisie to w zasadzie to samo co matryca priorytetów Stephena Covey’a, tylko inaczej się nazywa. Po szczegóły odsyłam do powyższego wpisu, a w skrócie – chodzi tu o to aby podzielić zadania na 4 kategorie, ćwiartki: Ważne i pilne, Ważne, ale niepilne, Nieważne, ale pilne i Nieważne i niepilne. Takie pogrupowanie zadań z Twojej listy pokaże Ci to czarno na białym na których zadaniach powinieneś się skupić w pierwszej kolejności.


5. Zajmij się najpierw kreatywną pracą

Dlaczego? Już tłumaczę. Otóż jeśli zaczynasz pracę rano, z reguły to właśnie wtedy masz najwięcej energii, a także pokłady kreatywności są zwykle większe. No chyba, że popołudnie spędzasz w toalecie lub pod prysznicem – jak dobrze wiemy, najlepsze pomysły przychodzą właśnie wtedy. 😉 Jednak jeśli zaczynasz pracę rano, zajmij się najpierw zadaniami, w których musisz coś wymyślić, stworzyć coś nowego, coś ulepszyć. Zadania, w których musisz wykorzystać swoją kreatywność, zrób jako pierwsze, a przyjdzie Ci to łatwiej niż gdybyś zostawił je na koniec.


6. Przy każdym zadaniu zadaj sobie poniższe pytania i na podstawie największej ilości odpowiedzi na Tak, ustal priorytety:

  • Czy to przybliży mnie do celu?
  • Czy to jest ważne dla mojego szefa?
  • Czy dzięki temu zarobię pieniądze / więcej pieniędzy?
  • Czy to sprawia, że moje życie jest prostsze?
  • Czy to musi zostać zrobione dzisiaj?

Kolejne pytania do priorytetyzacji zadań – przy powyższych pytaniach odpowiadaj Tak lub Nie, a przy zadaniach, gdzie masz największą ilość odpowiedzi Tak, zajmij się nimi w pierwszej kolejności. Nie bez powodu odpowiadałeś na nie twierdząco, zatem są dla Ciebie w jakimś stopniu ważne.


7. Rozbij duże zadania na małe kawałki

Masz duży projekt to zrealizowania? Pewnie straszy i średnio zachęca do zabrania się za niego? Jednak weź sobie kartkę, długopis, na górze napisz co to za projekt, a niżej wypisz krok po kroku co musisz zrobić aby ten projekt wykonać. Mając taką listę skup się na kolejnych zadaniach – jeśli nadal wydają się na coś dużego, rozbij je ponownie i wypisz jakie podzadania musisz zrobić aby je wykonać.


 

Kolejna siódemka za nami. Jeśli macie co do niej jakieś uwagi, sugestie, a może chcecie pochwalić się efektami, piszcie w komentarzach – będę za nie bardzo wdzięczny!

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…