7-produktywnych-sztuczek-3

Kolejna część Produktywnych Sztuczek już jest!

Przetestowaliście już poprzednie 14 sztuczek? Które z nich najlepiej na Was zadziałały? 🙂

A jeśli jeszcze jesteście przed, to uzupełnijcie wiedzę, przetestujcie i wracajcie po więcej!

Jeśli jednak jesteście już po poprzednich 14 trickach, świetnie się składa – może przyda Wam się któraś z kolejnych 7 sztuczek!


1. Słuchaj ambientu

Albo muzyki klasycznej, albo tego i tego, odpalając Spotify gotowych playlist jest od groma! 🙂 Jest to ten gatunek muzyki, przy którym najlepiej mi się pisze czy to teksty na bloga czy wszelkie inne, ale też dobrze sprawdza się ogólnie do wszelakiej pracy. Czasem poleci jakaś Symfonia Bethovena, czasem jakieś elektroniczne brzmienia, ale jest to na tyle spokojne i nierozpraszające, że gdy leci w tle pracuje się przyjemniej.


2. Medytuj

Albo chociaż spróbuj. Może niekoniecznie wtedy gdy pracujesz, ale poranna medytacja wstając rano, 15 minut, a czujesz się jak nowonarodzony. Może rano nie dasz rady, więc może wieczorem przed snem, a może w trakcie przerwy w pracy? Próbuj, eksperymentuj, sprawdzaj.


3. Oglądaj zdjęcia natury lub zwierząt

Jeśli masz za oknem zielone łąki bądź puste przestrzenie, możesz też powyglądać przez okno. Nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja i patrzenie na nią czy na wesołe zwierzaki sprawia, że się wyciszamy i możemy zabrać się za pracę z większą energią, entuzjazmem.


4. Rezygnuj ze spotkań z klientami, pracownikami lub skracaj je do 15 minut

Wiele z zebrań, spotkań w pracy, które trwają nieraz kilka godzin można byłoby skrócić do 15 minut. Jeśli masz taką możliwość, rób to. Jeśli nie, rezygnuj ze spotkań. Oszczędzasz czas, nerwy na punktualny dojazd, a możesz wtedy robić coś znacznie ważniejszego.


5. Deleguj zadania

To chyba najskuteczniejsza metoda na oszczędzanie czasu. Tak, wiem, że nikt nie zaprojektuje strony internetowej jak Ty, nikt też nie napisze artykułu, nie posprząta kibla jak Ty, bo zaangażowanie różnych osób jest na różnym poziomie. Ale na początku poświęcisz czas i pieniądze i będziesz szukać osób, które będą robić to w takim stopniu, który Cię zadowala, a gdy znajdziesz, będziesz mieć i czas i pieniądze z ich pracy bądź pomocy.


6. Analizuj na co poświęcasz czas

Zapewne dużo czasu poświęcasz na głupoty i nicnierobienie, a nawet o tym nie wiesz. Korzystając z narzędzi takich jak Harvest, jak RescueTime, o których pisałem we wpisie o narzędziach zwiększających produktywność, będziesz mieć świadomość ile czasu przy komputerze poświęcasz na rozrywkę, ile na pracę, ile na głupoty, a ile na odpisywanie na maile. Dodatkowo możesz wyliczać ile czasu zajmuje Ci szykowanie obiadu, ile kawa, sprzątanie, czytanie X stron czy słów. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ułożyć plan dnia, znaleźć czas na pracę, zabawę, spotkania z rodziną, znajomymi czy klientami. Każdy z nas ma w tygodniu 168 godzin – powiedzmy, że średnio 8 godzin dziennie śpimy i pracujemy 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, daje to nam ponad 70 godzin czasu – na co go poświęcasz bądź tracisz?


7. Zrezygnuj z Facebooka

Przynajmniej częściowo. Osobiście Facebooka, Instagrama czy inne media społecznościowe wykorzystuję w dużej mierze do pracy czy komunikacji ze znajomymi bądź ludźmi z pracy, ale zdarza mi się zasiedzieć na przewijaniu wall’a. Jednakże staranie się ograniczenia przebywania w Social Mediach jest baaardzo pomocne i w prosty sposób daje nam wolny czas.


 

Jak podobały Wam się dzisiejsze sztuczki? Część z nich dotyczy koncentracji, część oszczędzania czasu, ale jedno jest pewne – stosowanie ich zwiększa produktywność.

Kolejna część produktywnych sztuczek już wkrótce, a tymczasem testujcie powyższą siódemkę i dawajcie znać jak Wasze efekty! 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Jeden komentarz

  1. […] Część 3 […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Rusz Dupę! – Challenge motywacyjny

Masz się uczyć, ale wolisz gotować? Masz skończyć projekt, ale sprzątasz łazienkę? Brakuje…