znajdz-swoje-dlaczego-recenzja-ksiazki

„DLACZEGO dotyczy nie tego, kim chcielibyśmy być, ale tego, kim naprawdę jesteśmy.”

Na książkę trafiłem przypadkiem przeglądając półki w empiku. Patrzę, a tu „Znajdź swoje dlaczego”, autor Simon Sinek, czyli według tego co z tyłu na okładce – autor koncepcji 'Dlaczego' stworzył poradnik nawiązujący do poprzedniej Jego książki i opisał jak w/w koncepcję wdrożyć w życie. No i jednak zawartością trochę się rozczarowałem.

O autorze

przewodzi ruchowi, którego celem jest inspirowanie ludzi do robienia tego, co ich inspiruje. Współpracuje z RAND Corporation, wykłada komunikację strategiczną na Uniwersytecie Columbia i aktywnie udziela się w świecie sztuki oraz przedsięwzięć non profit. Zapraszali go członkowie Kongresu i ambasadorowie, przedstawiciele drobnego biznesu i wielkie korporacje, takie jak Microsoft czy Wal-Mart, by wyjaśnił, jak inspirować innych, i wyłożył swoją koncepcję DLACZEGO.

Źródło: Okładka książki „Zaczynaj Od Dlaczego”


O treści książki

Cała książka podzielona jest na 7 rozdziałów, na końcu 3 dodatki nawiązujące do treści książki, a na początku wstęp i przedmowa, którą to wydaje mi się, że była jedyną częścią książki faktycznie napisaną przez Simona Sinek’a. Skąd to wrażenie? Otóż książkę Simon napisał we współpracy z Davidem Mead’em oraz Peterem Docker’em. Ci Panowie prowadzą warsztaty indywidualne i grupowe właśnie z 'odnajdywania' swojego Dlaczego.
Książka została napisana w większości przez nich, a w środku są opisane metody, kroki jakie należy podjąć aby odkryć swoje 'dlaczego'.


Czego mogę nauczyć się z książki?

Z książki możesz nauczyć się… chociaż bardziej odkryć swoje dlaczego. Na początku książki jest mała przypominajka z książki „Zaczynaj od dlaczego”, czyli bardzo skrócona wersja tamtej książki, esencja, kondensat wiedzy. W kolejnych rozdziałach mamy dość konkretnie opisane kroki, sposoby jak odkryć 'dlaczego' zarówno indywidualne jak i grupowe. Kroki jakie należy podjąć jako osoba odkrywająca oraz jako osoba partnerująca w sesji indywidualnej oraz kroki jakie należy podjąć w sesji grupowej.


Moim zdaniem

O ile książka Simona dała bardzo dużo do myślenia i dzięki niej zarówno ja jak i wiele osób, które znam odkryło swoje dlaczego to metodologia Davida i Petera zupełnie do mnie nie przemawia. Nie wiem czemu, może chodzi o to, że jest to nudno opisane, może chodzi o to, że inny autor i inny styl pisania, ale o ile pierwsza książka mocno zmieniła mój punkt widzenia tak czytając tą, no nie powaliła mnie, a wręcz przeciwnie – rozczarowała i zanudziła.


Podsumowanie

Osobiście uważam, że książka nie jest warta uwagi. Tym bardziej jeśli przeczytaliście poprzednią książkę (której recenzja tutaj). W poprzedniej książce Simon Sinek opisał bardzo konkretnie i szczegółowo koncepcję Dlaczego, dzięki czemu można i dzięki niej można znaleźć swoje dlaczego. Może gdyby tę metodologię opisał Simon, a nie Peter i David książka bardziej by porywała, może za dużo czasu minęło od wydania pierwszej, ale tego się nie dowiemy. Niestety jest to jedna z tych książek, do których czytania czy kupowania nie zachęcam. Jeśli po przeczytaniu poprzedniej książki nie udało Wam się odnaleźć swojego dlaczego, lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kogoś, kto Wam w tym pomoże aniżeli korzystać z tej książki.


Dodatki

Link do kupna książki Zaczynaj Od Dlaczego

Opinie i opis książki na LubimyCzytac.pl

 


Jeśli ta recenzja Ci się podobała, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…