zaryzykuj zrób to recenzja książki

„Uwierz w siebie; Uwierz, że to, co chcesz zrobić, jest wykonalne; Żyj pełnią życia; Nigdy się nie poddawaj.”

O pierwszej książce Richarda Bransona z 2006 roku zrobiło się u nas głośno po wystąpieniu Jacka Walkiewicza w 2013 roku na TEDxWSB. W jednym z najpopularniejszych TEDx’owych wystąpień, Pan Jacek wspomina o książce właśnie Richarda Bransona pt. „Screw It, Let’s Do It”, która została przetłumaczona przez Wydawnictwo Natalis i nosi tytuł „Zaryzykuj – Zrób To. Lekcje Życia”. Po przesłuchaniu kilkukrotnie tego wystąpienia znałem je niemalże na pamięć, ale nie dawała mi spokoju jedna… książka. Zacząłem jej więc szukać wpisując angielski tytuł, znalazłem ją i gdy chciałem zamawiać natknąłem się na polską wersję, którą zamówiłem i nie zawiodłem się – często do niej wracam, bo treści w niej zawarte przydają się podnieść w cięższych chwilach.

 

O autorze

W kilku słowach kim jest Richard Branson:
"Brytyjski przedsiębiorca, miliarder, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. W rankingu z roku 2016 magazyn Forbes wyceniał jego majątek na 4,9 miliardów dolarów."
Tak mówi o nim Wikipedia – same te 2 zdania pokazują, że to wartościowy człowiek, który zna się na rzeczy. 😉

 

O książce

Autor w swojej pierwszej książce omawia porady (wg. Tytułu – lekcje), którymi sam w życiu się kieruje. 9 lekcji, które sprawiają, że jest miliarderem, że wszędzie o Nim głośno, że ciągle dobrze się bawi i korzysta z życia. Początki kariery jednego z najpopularniejszych przedsiębiorców świata, od gazety Student przez wytwórnię Virgin Music czy sieć Virgin Atlantic po wizje lotów kosmicznych Virgin Galactic. Na początku każdego rozdziału mamy krótką zapowiedź tego, o czym będzie w postaci konkretnych porad, którymi autor kieruje się w życiu, przykładowo na początku rozdziału 6. Żyj chwilą:
„Kochaj życie i korzystaj z niego.
Ciesz się chwilą.
Znajdź czas na refleksję.
Spraw, by każda sekunda była ważna.
Nie żałuj.”

W treści rozdziału znajdziemy rozwinięcie tych porad w postaci historii z życia, z którymi zmagał się autor, sytuacje, z którymi się zmagał, tj. nielegalny handel płytami, loty balonem czy pomoc dla Jordanii w trakcie ataków Iraku na Kuwejt. Ze wszystkich tych sytuacji płyną właśnie wnioski, które możemy skrócić do właśnie tych kilku zdań na początku każdego z rozdziałów.

 

Czego mogę nauczyć się z książki?

No cóż, przede wszystkim innego myślenia niż 95% społeczeństwa, działania, przedsiębiorczości. Autorem jest jeden z najpopularniejszych przedsiębiorców na świecie, więc samo to pokazuje, że można się z tej książki sporo nauczyć – choćby myślenia jak przedsiębiorca poprzez dowiedzenie się jak taki ktoś funkcjonuje, żyje, pracuje.

 

Moim zdaniem

Jest to jedna z książek, do której zdecydowanie lubię wracać, choćby ze względu na porady w niej zawarte i jak wspomniałem we wstępie – gdy mam cięższe chwile pomaga mi się podnieść na duchu.

Z perspektywy technicznej, wizualnej – czyta się ją szybko i przyjemnie, choćby ze względu na duży tekst i nie męczący oczu biały papier. Dla chcącego wchłonięcie książki to kwestia około 2 godzin, ponieważ jest to nieco ponad 100 stron, które niemalże same przeskakują z jednej na drugą. 🙂

 

Podsumowanie

Książka mimo niewielkiej objętości zawiera kondensat przemyśleń i przeżyć autora. Pomaga zarówno podnieść się na duchu jak i daje wiele porad zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Ale czy jest to książka tylko dla przedsiębiorców? Niezupełnie, lekcje, o których mówi autor to porady na polepszenie życia i zmianę negatywnego myślenia, więc mogą okazać się interesujące także dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Dodatki

Ciekawe cytaty:

Jeśli o coś ciężko się walczy, to później wydaje się to o wiele cenniejsze niż rzeczy, które przyszły łatwo.

Czasem wygrywasz, czasem przegrywasz. Ciesz się z wygranej. Nie żałuj, gdy straciłeś. Nigdy nie patrz wstecz, bo przeszłości nie da się zmienić.

Jeżeli dana praca sprawia mi radość, to przynosi również zysk. Jeśli zaś przestaje mnie bawić, zadaję sobie pytanie: dlaczego? Jeżeli nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi, to biorę się za coś innego.

Pobierz Darmowy PDF z cytatami z książki Zaryzykuj – Zrób To!

Link do Kupna książki: Richard Branson – Zaryzykuj – Zrób To!

Zaryzykuj – Zrób To! na LubimyCzytac.pl

Wczytaj więcej

Jeden komentarz

  1. […] Książkę tą miałem okazję już w pełni zrecenzować na blogu, więc dla niedoinformowanych: Link do recenzji. […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…