rozum-i-godnosc-czlowieka-recenzja-ksiazki

„Po prostu chcę robić fajne rzeczy na własnych warunkach, skoro mam taką możliwość.”

Gdy dowiedziałem się o tej książce, byłem trochę zaskoczony. Przede wszystkim okładką, która jest… no dość niecodzienna. Tylko Lenny Face i żadnego tytułu na niej, na pewno czyni ją najbardziej wyróżniającą książką na rynku. Z drugiej strony Kanał Krzyśka zacząłem oglądać jakoś pod koniec 2019 roku, jakieś pół roku temu. Wcześniej spotykałem się z różnymi Jego filmami od czasu do czasu, ale jakoś mnie nie przyciągały. Może tematyka nie dla mnie, może nie czas, whatever.

Nie pamiętam dokładnie czego ten film, który mnie przyciągnął, dotyczył, jednak z tego co pamiętam sposób myślenia był tym, co przyciągnęło mnie najbardziej. Pamiętam, że miałem takie „no, w końcu ktoś kto mnie rozumie”. Co nie zmienia faktu, że nie pamiętam o czym to było. 😀 Później zacząłem częściej oglądać Jego filmy, pojawiła się informacja o książce, a że często gęsto mam tak, że książki, które mam z autografem czyta mi się jakoś przyjemniej, szybciej, to i tą zamówiłem w przedsprzedaży.


O autorze

W zasadzie cała książka jest o autorze, ale tak w skrócie – autorów jest dwóch:

Krzysztof Gonciarz - polski publicysta, podróżnik, vloger i autor książek. Były dziennikarz portalu Gry-Online. Obecnie znany jest za sprawą prowadzenia dwóch kanałów w serwisie YouTube: komediowego Zapytaj Beczkę oraz wideobloga Krzysztof Gonciarz.
Źródło: Wikipedia

Bartek Przybyszewski - Dziennikarz, miłośnik komiksów i filmów, aktualnie na drugim roku filmoznawstwa. Prowadzi bloga "Liczne rany kłute" (www.fb.com/liczneranyklute). Planuje adopcję kota. Albo dwóch. Nie lubi polskiego YouTube’a.
Źródło: LubimyCzytac.pl


O treści książki

Generalnie według spisu treści, który jest kolejną, nietypową rzeczą po okładce, bo zawiera zamiast tytułów – odmiany Lenny Face’a. Do książki dołączona jest dodatkowa kartka z objaśnieniem, taka a’la legenda, która wszystko wyjaśnia. No, to według tego spisu treści głównych rozdziałów jest 7, a te podzielone są na po kilka mniejszych części.

Całość to „wywiad rzeka” na temat życia i doświadczeń Krzysztofa Gonciarza, prowadzony przez Bartka Przybyszewskiego. Poruszane są różne tematy, od bardziej prywatnych przez hobby po zawodowe.


Czego mogę nauczyć się z książki?

Tu powinno raczej być pytanie: „czy mogę nauczyć się czegoś z tej książki?” I o dziwo odpowiedź jest twierdząca. Dlaczego o dziwo? No nie ma co ukrywać, że w ostatnich czasach pisanie książek stało się po prostu modne. Szczególnie widać to w branży internetowych twórców czy influencerów (tak, twórca a influencer to dwie różne osoby, kierują się innymi wartościami, ale o tym nabazgram innym razem na blogu), gdzie coraz częściej pojawiają się książki młodych twórców czy streamerów z YouTube’a. Część wydaje książki przez wydawnictwa, część przez selfpublishing, jednak w większości jest to po prostu lanie wody, bo po prostu – taka moda na pisanie książek.

Jednak są książki, które warto przeczytać, które faktycznie dostarczają wartościowej wiedzy i potrafią zaciekawić. Jedną z takich książek jest właśnie RiGCz, czyli „Rozum i Godność Człowieka”. Czego możemy się dowiedzieć bądź nauczyć z tej książki?
Może z prywatnych, osobistych sytuacji wiele się nie wyniesie – chociaż kto wie – to jednak wywiad z kimś, kto tak długo działa na YouTube daje ogrom wiedzy chociażby na temat funkcjonowania tego serwisu czy tego jak do niego podchodzić, za co się zabrać. Osobiście do YouTube’owych twórców nie należę, bo choć występowanie na scenie nie jest dla mnie problemem, to jednak gadanie do kamery jest po prostu nie dla mnie. I to jest okej – nie wszystko jest dla wszystkich. Jednak mimo to w pewnym sensie dowiedziałem się dlaczego tak jest, a gdybym chciał się za to zabrać, bo pomysłów kilka na YouTube’owe kanały mam, to wiem od czego zacząć, jak się do tego zabrać.


Moim zdaniem

Jest to zdecydowanie książka, która do mnie przemawia niemalże od pierwszej do ostatniej strony. Bartek z Krzyśkiem stworzyli w tym wypadku świetny duet i opakowali to w nietypową książkę. Choć nie przepadam za książkami pisanymi w ten sposób, gdzie jest właśnie wywiad, pytanie – odpowiedź, bądź ciągnąca się wypowiedź wielu osób, to jednak tutaj to mi siadło. Prawdopodobnie przez to, że nie są to wypowiedzi na jedno zdanie czy dwa słowa (w większości), a często gęsto na pół strony czy po prostu dłuższe akapity. Nie wykluczone, że jednym z elementów, które sprawiły, że tak chętnie wciągnąłem tą książkę było to, że z filmów dowiedziałem się, że mamy podobny sposób myślenia i podejścia do świata czy wielu tematów. A książka mnie w tej kwestii utwierdziła.


Podsumowanie

Reasumując stwierdzam, że mimo tego, że jest to książka internetowego twórcy, YouTubera, które w większości omijałem szerokim łukiem, to warto ją przeczytać. Czy będziecie się zgadzać z wypowiedziami zawartymi w środku to kwestia mocno indywidualna. Do mnie to trafiło, ale że każdy jest inny to nie do każdego trafić musi. Jednak wiedza jaką można wynieść z doświadczenia w tworzeniu contentu jest bardzo duża i – z mojej perspektywy – wartościowa i ciekawie przekazana.

 


Dodatki

Link do kupna książki Rozum i Godność Człowieka

Opinie i opis książki na LubimyCzytac.pl

 


Jeśli ta recenzja Ci się podobała, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…