pelna-moc-mozliwosci-recenzja-ksiazki

„Można mieć trzydzieści pasji przez trzydzieści lat, nawet po jednej na rok, a nie jedną od dzieciństwa do starości.

Książkę tą kupiłem niedługo po jej premierze w 2014 roku i od tego czasu przeczytałem ją kilka razy. Może 3, może 4 razy, nie pamiętam. Jednak jest to jedna z tych książek, do których warto wracać co jakiś czas, odświeżyć sobie notatki, przemyślenia. Książka ma ten sam tytuł co właśnie wystąpienie Pana Jacka na TEDx WSB we Wrocławiu:

O autorze

Psycholog, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców (www.mowcy.pl). Od dwudziestu lat aktywnie uczestniczy w rozwoju edukacji dorosłych. Autor programów szkoleniowych i wykładów dla ponad 600 firm. Ceniony za wiedzę merytoryczną i inspirujący, narracyjny, pełen humoru sposób prowadzenia spotkań. Jego wykład na TEDxWSB umieszczony na YouTube ma ponad 4 miliony odsłon. Autor książek Rozmyślnik Jacka Walkiewicza, „Pełna MOC życia” i „Pełna MOC możliwości” (również w wersji audiobook czytanego przez autora) . Ta ostatnia została nagrodzona w konkursie miesięcznika Charaktery (nagroda Teofrasta) za najpopularniejszą książkę psychologiczną napisaną w 2013 roku. Prywatnie żonaty (żona Monika), ojciec czwórki dzieci, pasjonat turystyki kempingowej oraz starych samochodów.

Źródło: http://jacekwalkiewicz.pl/


O treści książki

Cała książka jest podzielona na 11 rozdziałów, poza którymi znajdziemy również pełną treść powyższego wystąpienia na TEDx WSB, a także listę dziesięciu książek polecanych przez autora. Rozdziały, które pojawiają się w książce odnoszą się bezpośrednio do w/w wystąpienia. Sam autor pisze, że po obejrzeniu swojego wystąpienia postanowił rozszerzyć poruszane w wystąpieniu zagadnienia. Jak twierdzi – zainspirował się własnym wystąpieniem do napisania książki. Nic dziwnego – nie bez powodu na tę chwilę wystąpienie to ma na YouTube ponad 4 miliony wyświetleń. Sam często do niego wracam, pomaga mi się nieco podnieść na duchu.

W książce j/w znajdziemy rozwinięcie tematów z wystąpienia, ale też ciekawe przemyślenia autora, kilka mniej lub bardziej obszernych maili czy też w pewnym sensie podważenie filozofii SMART, często powtarzanej przy formułowaniu celów. Może podważenie nie do końca jest tu trafnym sformułowaniem – bardziej chodzi tu o swoją, nieco rozwiniętą i inaczej opracowaną formułę. Z którą osobiście w pełni się zgadzam – „Obiema rękami się pod tym podpisuję.”

Dodatkowo na wielu stronach znajdziemy małe ramki z cytatami różnych wielkich głów, które to cytaty pośrednio lub bezpośrednio odnoszą się do danego rozdziału czy akapitu.


Czego mogę się nauczyć z książki?

Innego stylu życia, innego stylu myślenia? Jest taka szansa, ale i niekoniecznie. Autor dzieli się w niej swoimi przemyśleniami opartymi na własnych przeżyciach. Co za tym idzie, możesz się nimi zainspirować, chcieć żyć podobnie. Jednak nie jest to typowy poradnik typu ’zrób to i to, a będziesz mieć lepsze życie'. To nie jest poradnik – od tego zacznijmy. Jak już wspomniałem wyżej, jest to rozwinięcie mega inspirującego wystąpienia z konferencji.

Nauczyć się możesz na pewno spoglądać na marzenia i ich realizację w zupełnie inny sposób, niż zapewne dotychczas. Niejednokrotnie Pan Jacek wspomina właśnie o marzeniach czy to w wystąpieniu czy w książce, ale po swojemu. W swój zarazem zwariowany i ciekawy jednocześnie sposób. Każdemu z nas zdarza się marzyć, każdy z nas ma jakieś większe czy mniejsze marzenia bądź zachcianki. Czytając czy słuchając autora, wręcz zachęca nas On do ich zrealizowania, wcześniej lub później.

No i przeformułowana terminologia wyznaczania celów, bez których często gęsto idziemy donikąd. Można stosować SMART, GROW czy inne metody. Można też zastosować się do 10 punktów Pana Jacka. Nieco bardziej rozbudowana wersja wraz z wyjaśnieniem o co tak właściwie chodzi.


Moim zdaniem

Książka z jednej strony jest rozwinięciem wystąpienia z TEDx WSB, które samo w sobie jest mega inspirujące i zachęca do wielu przemyśleń. Z drugiej strony po przeczytaniu książki często gęsto pojawia się jeszcze więcej inspiracji i przemyśleń. Autor odnosi się do przemyśleń z wystąpienia, jednak do naszych przemyśleń z książki odnieść się w jakiś sposób musimy już sami. Można powiedzieć, że Pan Jacek zapala iskrę do przemyśleń i działań i to od nas, od naszych działań zależy czy z tej iskry będzie ognisko.

W kwestii wspomnianej metody wyznaczania celów, jak wspomniałem – w pełni się z nią zgadzam. Omawiane 10 punktów jest ważne, jednak osobiście biorę dla siebie kilka z nich, podobnie jak kilka z innych metod, łączę i robię coś co mi odpowiada i co u mnie przede wszystkim działa.


Podsumowanie

Czy warto sięgnąć po tą książkę? I tak, i nie. Na pewno na początek warto obejrzeć wystąpienie autora, które wstawiłem na początku wpisu. Obejrzeć i przemyśleć przynajmniej kilka razy. Książka to rozwinięcie tego dwudziestominutowego wystąpienia, więc bez obejrzenia, przeanalizowania go z książki wyciągniemy znacznie mniej, nawet pomimo tego, że na jej początku znajdziemy treść tego wystąpienia. Jeśli obejrzysz i wysłuchasz go przynajmniej kilka razy, przerabiając książkę będziesz wiedzieć do której części autor się odnosi, o czym teraz będzie, rozwinięcie jakiego tematu.

Obejrzałeś wystąpienie i niewiele z niego rozumiesz? Może zatem przyda Ci się jego rozwinięcie i wyjaśnienie poszczególnych zagadnień w formie książki.

Wybór pozostawiam Wam.


Dodatki

Link do kupna książki Pełna Moc Możliwości

Opinie i opis książki na LubimyCzytac.pl

 


Jeśli ta recenzja Ci się podobała, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…