narzędzia tytanów recenzja

„Ludzie ciągle mnie pytają, co umieściłbym w 4-godzinnym tygodniu pracy, gdybym miał napisać tę książkę od nowa. Co bym dodał? Te same pytania zadają mi odnośnie do 4-godzinnego ciała i 4-godzinnego mistrza kuchni. Narzędzia tytanów zawierają większość tych odpowiedzi.”

Gdy tylko dowiedziałem się, że nowa książka Tima Ferrissa doczeka się polskiego tłumaczenia, już w dniu premiery zamówiłem egzemplarz dla siebie. Gdy dotarła byłem nieco zaskoczony – objętością, ale nie zraziło mnie to do przeczytania kolejnej książki autora ’4-godzinnej serii'.

Jeszcze zanim pojawiła się premiera polskiej wersji językowej, autor puścił plotę o kolejnej książce pt. „Tribe of Mentors” („Plemię mentorów”?), więc niedługo później napisałem do wydawnictwa MT Biznes, które przetłumaczyło poprzednie książki tego Pana o to czy pojawi się polska wersja również tej publikacji, natomiast dostałem wiadomość, że data jeszcze nie jest znana, ale duża szansa, że zostanie przetłumaczona.

O autorze

Timothy Ferriss został uznany przez magazyn "Fast Company" za jednego z najbardziej innowacyjnych biznesmenów, a magazyn "Forbes" umieścił go na liście "nazwisk, które trzeba znać". Był wczesnym inwestorem i doradcą w znanych firmach (między innymi takich jak Uber, Facebook i Alibaba). Wydał trzy książki, które znalazły się na pierwszych miejscach list bestsellerów dzienników "New York Times" i "Wall Street Journal": 4-godzinny tydzień pracy, 4-godzinne ciało i 4-godzinny szef kuchni. Ze względu na ogromną popularność jego podcastu Tim Ferriss Show (ponad 100 milionów pobrań) magazyn "Observer" i inne redakcje uznały go za odpowiednik Oprah Winfrey w segmencie audio.

Powyższy opis autora pochodzi z okładki książki Narzędzia tytanów.

 

O książce

Co do treści książki to zdecydowanie na ponad 750 stronach tej treści nie brakuje. Sama książka jest podzielona na 3 główne części, tj. Zdrowie, Bogactwo oraz Mądrość, a w każdej z części znajduje się kilkanaście – kilkadziesiąt rozdziałów, zawierających prawdopodobnie najważniejsze wyrywki z wywiadów, prowadzonych przez autora w ramach podcastu Tim Ferriss Show. Mogłoby wydawać się to nudne, takie wałkowanie rozmów z ludźmi, którzy ewidentnie osiągnęli sukcesy, ale nic bardziej mylnego. Autor tak posklejał całą książkę i tak ciekawie dobrał osoby, o których pisze, aby każdy kolejny rozdział w jakimś stopniu zazębiał się z poprzednim – każda kolejna osoba jest choćby w minimalnym stopniu powiązana z osobą z poprzedniego rozdziału. Dzięki temu mamy wrażenie, że będąc np. w części Zdrowie, czytamy cały czas jedną książkę, jeden rozdział, podczas gdy płynnie przechodzimy do kolejnego.

Tak jak wspomniałem, jest to zbiór skrótów wywiadów, ale nie z byle kim. Wśród uczestników znajdziemy takie sławy jak: Amelia Boone, Paul Levesque, Arnold Schwarzenegger, Tony Robbins, Seth Godin, Neil Strauss, Mike Shinoda, Maria Popova, Jocko Willink, Cal Fussman czy Paulo Coelho, a także wielu, wieeeelu innych. Zapewne kojarzysz któreś z powyższych nazwisk, hę? 😉

Poza samymi wywiadami znajdziemy także „Rozdziały nieprofilowane”, które są przeplatane z rozdziałami zawierającymi wywiady. Co w nich znajdziemy? Również kilka wywiadów czy opowieści nie od Tima, ale w większości są to konkretne wskazówki i porady, dotyczące np. diety Slow-Carb, porannych rytuałów, AcroYogi (a także wywiad z jej twórcą – Jasonem Nemer’em), sztuczek na zwiększenie produktywności, autorskiego kursu MBA, prawa kategorii, platformy Kickstarter, metody tysiąca prawdziwych fanów, manifestu lenistwa, a także narzędzi, z których korzystają hakerzy. Tematów tego typu wplatanych między wywiady jest kilkadziesiąt i część jest w pełni napisana przez autora – Tima Ferriss’a, natomiast w niektórych napisał On tylko wstęp, a później „Oddaje głos…” i wrzuca tekst innego eksperta od danego tematu.

 

Czego mogę nauczyć się z książki?

To czego się nauczysz zależy wyłącznie od Ciebie, ponieważ kilkadziesiąt osób wymienionych w książce do różnych tematów ma różne podejścia. Jednakże dzięki niej możesz poznać „Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych”. W tej kwestii zdecydowanie podzielam słowa z tylnej okładki książki, czyli:

"Z tej książki dowiesz się między innymi:
• Jak najlepiej zacząć dzień proponowaną przez Tony’ego Robbinsa metodą wprowadzania się w odpowiedni stan ducha
i umysłu.
• Jak przejść do ofensywy we własnym życiu, korzystając z rad miliardera Chrisa Sakki.
• Jak Arnold Schwarzenegger wykorzystuje wojnę psychologiczną i jak zarobił miliony dolarów jeszcze zanim został gwiazdorem filmowym.
• Jak „Czarodziej z Hollywood” Robert Rodriguez przemienia słabości w zalety.
• Jak sobie radzić z komplikacjami i porażkami, idąc za przykładem byłego komandosa Jocko Willinka.
• Jak pokonać strach i zdobyć pewność siebie wzorem Jamiego Foxxa.
• Jak wyszukiwać i testować nowe możliwości metodą ikony przedsiębiorczości Marca Andreessena.
• Jak zadawać pytania wzorem autora bestsellerów Malcolma Gladwella.
• Jak legendarny producent muzyczny Rick Rubin korzysta z sauny i zadaje muzykom drobne zadania domowe.
• Jak komik Mike Birbiglia doprowadził do tego, że prezydent Obama powiedział „kupa” (i jak rozmawiać z celebrytami).
• Jak poradzić sobie z blokadą twórczą, korzystając z rad Paula Coelho, autora Alchemika (60 milionów sprzedanych egzemplarzy).
• Jak słynna nauczycielka medytacji Tara Brach akceptuje i wykorzystuje negatywne emocje.
• Jak rozwijać odporność psychiczną za pomocą trzech ćwiczeń polecanych przez emerytowanego generała Stanleya McChrystala.
• Jak jeden z pierwszych inżynierów Google Chade-Meng Tan odkrył tajemnicę szczęścia…
…oraz wielu innych rzeczy."

Tak, te słowa zdecydowanie opisują czego możesz się nauczyć z tej właśnie książki.

 

Moim zdaniem

To co mi najbardziej się spodobało to wspomniana wyżej płynność czytania. Przechodzenie z rozdziału do rozdziału było niemalże niezauważalne, a gdyby nie duże nagłówki to pewnie bym nie wiedział, ze mowa o innej osobie. 😀 Rzeczą, która do mnie jakoś przeniknęła w pewnym momencie czytania było to, że sam zadawałem sobie pytania, które Timothy Ferriss zadawał uczestnikom swoich podcastów. Moje odpowiedzi często różniły się w mniejszym lub większym stopniu w stosunku do odpowiedzi osób, które były przepytywane w podcascie, ale też pojawiało się sporo podobieństw.

Dużym plusem wg mnie są też umieszczane od czasu do czasu, szczególnie w rozdziałach nieprofilowanych pytania i ćwiczenia od autora, mające na celu bardziej pogłębić dany temat.

 

Podsumowanie

Mimo tego, że jest to jedna z większych książek w mojej biblioteczce (objętościowo porównywalna do biografii Steve’a Jobsa autostwa Waltera Isaacsona czy Obudź w Sobie Olbrzyma Tony’ego Robbinsa), to zdecydowanie warto do niej przysiąść. Nieistotne czy wchłoniesz ją w 2 dni czy w miesiąc – informacje czy badania, o których możemy się z niej dowiedzieć potrafią wywrócić myślenie na dany temat o 180 stopni.
Czy książka jest dla każdego? Dla każdego, kto chce się świadomie rozwijać i uczyć od – nie lepszych, a najlepszych. Jak wspomniałem, treści w niej zawarte są w stanie wywrócić światopogląd – żeby nie było, że nie ostrzegałem. 😉

 

Dodatki

Ciekawe cytaty

Zabicie siebie jest jak wzięcie własnego bólu, pomnożenie go przez 10 i przekazanie tym, którzy cię kochają.

Na ważne rzeczy nie można „Znajdować czasu”. Musi on być zarezerwowany w kalendarzu.

Czy prawa marketingu są trudne? Nie, są całkiem proste. Stosowanie ich w praktyce to zupełnie inna sprawa.

Pobierz darmowy PDF z cytatami z książki Narzędzia Tytanów

Link do kupna książki: Timothy Ferriss – Narzędzia Tytanów

Narzędzia Tytanów na LubimyCzytac.pl

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…