myśl i bogać się

„Startuj z punktu, w którym się znajdujesz, z tymi środkami, które masz w ręku, lepsze znajdziesz w toku działania!”

O książce tej słyszałem od bardzo dawna, wręcz już wtedy, kiedy zaczynałem swoją przygodę z osobistym rozwojem. Można rzec, że jest to jeden z klasyków z tej dziedziny i przez wiele osób określana jako must read, nie tylko dla osób interesujących się rozwojem, ale dla każdej osoby. Ja mam nieco inne zdanie na ten temat, ale o tym nieco dalej.

 

O autorze

Napoleon Hill (ur. 26 października 1883, zm. 8 listopada 1970) – amerykański pisarz, prekursor nowoczesnego rodzaju pisarstwa znanego jako literatura osobistego sukcesu. Jego najsławniejsze dzieło Think and Grow Rich (Myśl i bogać się) jest jednym z bestsellerów. Prace Hilla poświęcone były badaniu mocy własnych przekonań i ich roli w odniesieniu sukcesu w życiu. Jego słynne motto brzmi: „Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”.

Hill koncentrował się na ukazywaniu jak powstają osiągnięcia i jaka jest formuła na to, aby sukces był w zasięgu przeciętnego człowieka.

Źródło: Wikipedia

 

O książce

Książka jest dość obszernie napisana, choć skondensowana – zmniejszone interlinie, mniejszy rozmiar tekstu. Gdyby to jakoś unormować do tego jak wygląda to w większości książek, jej grubość byłaby dwukrotnie większa.

Sama publikacja jest podzielona na 16 głównych rozdziałów, z czego 13 z nich to – jak to autor określa – „kroki do bogactwa”. W krokach tych omawia umiejętności, nawyki, które należy wdrożyć w swoje życie, aby to bogactwo osiągnąć.

Ogromnym plusem jest to, że w każdym rozdziale autor poza ciekawymi historiami i case’ami podaje mega precyzyjne, konkretne kroki mające na celu wdrożenie kroku, o którym mowa w danym rozdziale. Idąc tym tropem, książkę można skondensować całość jeszcze bardziej i spisać wszystkie listy w jedno miejsce, albo zrobić z nich infografiki – Challenge Accepted! 😀 W wielu miejscach autor przedstawia ponadczasowe porady i przemyślenia – mimo tego, że książka jest z 1937 roku, niektóre rzeczy nadal się nie zmieniły, choć już dawno powinny… W niektórych fragmentach odnosi się także do przyszłości, którą można porównać do obecnych czasów, a więc można stwierdzić, że autor przewiduje w swej książce przyszłość.

Książkę warto przeczytać kilkukrotnie i przyswoić ją sobie w miarę możliwości jak najlepiej, ponieważ nie jest to jakiś pierwszy – lepszy poradnik. Aby sprawdzić co pamiętacie po lekturze, na końcu autor załącza genialny dodatek w postaci sprawdzianów wiedzy z każdego rozdziału, a także sprawdzianów w postaci tabelek dotyczących porad zawartych w poszczególnych 13 krokach. Na pewno nie jest to książka do jednorazowego przeczytania i odłożenia na regał. 😉

 

Czego mogę nauczyć się z książki?

Jak każda książka, każdy poradnik tak i ta może czytelnika czegoś nauczyć. Choć właściwie nauczenie to nie do końca trafne stwierdzenie tutaj – bardziej by pasowało wdrożenie, przyswojenie, zmiana. Przerabiając tę książkę wielokrotnie nad czymś się zastanawiamy, coś notujemy, robimy ćwiczenia, a wszystko po to, aby wiedzę zawartą w książce nie tyle przeczytać, ale też wdrożyć do codziennych nawyków i wykorzystać.

Wracając do nagłówka, czyli czego ta książka Cię nauczy – na pewno poznasz nieużywane od dawna słowa. 😀 Ale poza tym, jeśli faktycznie zastosujesz zawartą w środku wiedzę, a nie tylko ją przeczytasz jednokrotnie, Twoje życie, podobnie jak życie wielu czytelników tej publikacji, wywróci się być może nawet o 180°.

 

Moim zdaniem

Co do samej książki to jest napisana nie dla każdego zrozumiałym językiem, ale nie ma co się dziwić, skoro została napisana 1937 roku. Sam niejednokrotnie musiałem przeczytać ponownie dane zdanie czy akapit, ponieważ coś źle zrozumiałem czy nie zrozumiałem. Jak już wyżej wspomniałem, całość jest dość ściaśniona i przydałyby się większe odstępy między wierszami, które ułatwiłyby czytanie jej – dlatego też przerzuciłem się w tym wypadku na wersję elektroniczną książki, która jest znacznie przejrzystsza. Osobiście upolowałem jeszcze książkę w starej okładce wydanej przez wydawnictwo Studio Emka, natomiast nie wiem jak wygląda wydanie z rąk OnePress’u, może trochę lepiej, ale w rękach nie miałem, więc nie wiem.

Jednak jeśli o treść książki chodzi to nieco o moich odczuciach napisałem trochę wyżej, ale tak w skrócie – książka genialna, napisana chwilami bardziej skomplikowanym językiem, a żeby coś z niej wyciągnąć trzeba ją przeczytać kilkukrotnie, zdać egzaminy na końcu i praktykować wiedzę w niej zawartą.

 

Podsumowanie

Reasumując już recenzję, książka generalnie nie jest dla wszystkich. Osoby, które liczą na magiczną receptę, które liczą, że po przeczytaniu książki ich życie wywróci się do góry nogami, zawiodą się. Ale jednak osoby, które przeczytają książkę kilkukrotnie, zapamiętają najważniejsze rzeczy, wdrożą je w swoje codzienne życie, wykonają zalecenia krok po kroku, mogą liczyć na spore zmiany w swoim życiu.

 

Dodatki

Ciekawe cytaty

nikogo nie sposób pokonać, jeśli sam nie uzna się za pokonanego.

Autor tej książki w trakcie swych prac badawczych, analizując dorobek i osiągnięcia setek wybitnych mężczyzn odkrył, że niemal u każdego z nich miłość do kobiety stanowiła wewnętrzną motywację działań.

Człowiek, którego miłość nie stymuluje do wspinaczki na szczyty jego możliwości, jest przypadkiem beznadziejnym - umarł za życia, choć wydaje się, że jeszcze żyje.

Pobierz darmowy PDF z cytatami z książki Myśl i bogać się

 

Link do kupna książki Myśl i bogać się

Myśl i bogać się na LubimyCzytac.pl

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…