jak-zdobyc-przyjaciol-recenzja-ksiazki

„Spotykając ludzi musisz się autentycznie cieszyć, jeśli chcesz, aby oni także cieszyli się ze spotkania z tobą.”

Prosta okładka z dużym tytułem i hasłami o 13 mln sprzedanych egzemplarzy, o przetłumaczeniu na 37 języków… No cóż, nietypowo, a przyciąga uwagę. Nie bez powodu książka sprzedała się w takiej ilości sztuk, a obecnie znacznie, znacznie więcej. Wiedza zawarta w niej, mimo tego, że książka jest z 1936 roku, jest nadal aktualna i nie przeterminowała się z upływem czasu.

O autorze

Dale Carnegie – amerykański pisarz z zakresu psychologii i historii. Specjalizujący się w książkach z zakresu samorozwoju oraz umiejętności interpersonalnych.
Pochodził z biednej farmerskiej rodziny. Był drugim synem Jamesa Williama Carnagey’a i Amandy Elizabeth Harbison. W młodości pracował na wsi. Ukończył edukację w Kolegium Nauczycielskim w Warrensburgu. Po ukończeniu koledżu prowadził kursy korespondencyjne. Potem zaczął sprzedawać bekon oraz zupki dla Armour & Company.
Od 1912 roku prowadził w Nowym Jorku kursy zawodowe dla ludzi interesu. Początkowo zarabiał 30$ tygodniowo, a po napisaniu książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, którą przeczytało ponad 50 mln ludzi i przetłumaczono na 37 języków, stawał się coraz bardziej sławny.

Bio autora pochodzi ze strony Wikipedia.org.


O treści książki

Cała książka podzielona jest na 4 główne części, które to podzielone są na rozdziały. Każdy z rozdziałów nawiązuje do konkretnej porady, których to w całej książce znajdziemy 30, czyli można powiedzieć, że 1 porada na 10 stron, ponieważ cała książka, włącznie ze wstępem i zakończeniem ma dokładnie 300 stron.

Przy każdej radzie autor przedstawia niejako swój punkt widzenia na dany temat, a dalej popiera to wszystko ogromną ilością historii zarówno swoich jak i ludzi, których zna, którzy byli uczestnikami Jego kursów. Pojawiają się także przykłady postaci historycznych, tj. Andrew Carnegie czy T. Roosevelt.


Czego mogę się nauczyć z książki?

Czy sugerując się tytułem, dzięki tej książce zdobędziesz przyjaciół? To zależy jak bardzo weźmiesz do siebie jej treść i czy faktycznie będziesz wprowadzać i testować podane porady w praktyce. Oczywiście zależy to też od tego kim dla Ciebie jest przyjaciel, ale idąc tropem książki – dzięki niej jesteś w stanie dowiedzieć się jak obchodzić się z ludźmi tak, aby w jakimś stopniu lepiej z nimi żyć.

Każdy rozdział to Rada i właśnie o tych radach jest cała książka. Podstawy w kontaktach z ludźmi, są porady co robić, jak rozmawiać aby ludzie Cię lubili. Jest coś w pewnym sensie o manipulacji, czyli umiejętnym przekonywaniu innych do naszego zdania. Ostatnie rady dotyczą przywództwa, zarządzania, czyli swoiste wskazówki o tym jak współpracować z innymi.

Na końcu każdej z części dostajemy skrót całej przerobionej, przeczytanej części książki w postaci wylistowanych rad, o których przeczytaliśmy w poprzednich rozdziałach.


Moim zdaniem

Z mojego punktu widzenia jest to obszerny poradnik komunikacji. O tym jak rozmawiać z ludźmi, jak rozmawiać aby innych nie urazić czy przekonać do swojego zdania. Wszystko ciekawie i obszernie poparte przykładami różnych mniej lub bardziej sławnych osób, choć w moim odczuciu tych przykładów miejscami było trochę za dużo. Porad w książce jest bardzo dużo. Nie jest to coś do wchłonięcia na raz i zamknięcia tematu, choć i tacy, którzy książkę tą przeczytają dla samego przeczytania, też są. Przez to, że ludzie są różni, różne też są porady – jedna może nie zadziałać, ale może zadziała inna. Jednak wg mnie nie warto rzucać się na głęboką wodę i sprawdzać wszystkie na raz, a maksymalnie 2-3 jednorazowo i je opanować, przyswoić, a dopiero później brać się za kolejne.


Podsumowanie

To jak wykorzystasz tą książkę zależy od Ciebie. Jeśli zastosujesz się do zawartych w niej porad, Twoje życie może wywrócić się o 180 stopni. Z drugiej strony znam osoby, które niektóre z cech opisywanych w książce posiadają naturalnie od małego. Idąc dalej tym tropem, zadaj sobie pytanie czy aby na pewno chcesz zmienić swoje życie w kontekście komunikacji z ludźmi? Książka ta to poradnik z radami jak zmienić się aby lepiej komunikować się z ludźmi. Zadaj sobie więc pytanie czy Twoje relacje z innymi są do poprawy czy jednak masz grono znajomych, którzy Cię akceptują takiego jakim jesteś?

Niezależnie od odpowiedzi, polecam Ci przeczytać tą książkę, chociażby dlatego, aby wiedzieć kiedy ktoś stosuje na Tobie jakieś tricki, aby np. sprzedać Ci coś więcej. Ewentualnie chociaż przejrzyj spis treści i wybierz interesujące Cię tematy.


Dodatki

Link do kupna książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Opinie i opis książki na LubimyCzytac.pl

 


Jeśli ta recenzja Ci się podobała, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…