canon-rf-24-105mm-f4-recenzja-obiektywu

Zwykle w aparatach obiektywy kitowe, które dołączane są do zestawu z aparatem, nie są dobrej jakości. Ale czy aby na pewno zawsze?Rok temu zrobiłem sobie prezent pod choinkę i sprezentowałem sobie aparat Canona RP w zestawie z obiektywem określanym jako kitowy, czyli w wolnym tłumaczeniu – standardowym, domyślnym. Innymi słowy, najtańszym z możliwych, dość uniwersalnym. 😉

Zwykle taki obiektyw kitowy to obiektyw 18-55mm ze światłem około f/3,5-5,6. Taki zestaw najczęściej możemy znaleźć w sklepach. Jednak w tym wypadku obiektyw jaki miałem w zestawie to Canon RF 24-105 f/4, zatem i trochę szeroki kąt, i trochę portret, i trochę tele.

Często spotykałem się z opiniami, że obiektywy kitowe są kiepskie i najlepiej jest dokupić do niego jakiegoś jasnego zooma lub stałkę. Jednak w przypadku tego zestawu, jednak nie jest tak źle…


Budowa

Średnio chcę tu zanudzać o tym jak jest zbudowany w środku, z ilu elementów itp itd, zatem tak bardziej praktycznie. Na obiektywie znajdziemy 3 pokrętła. Jeden do manualnego ustawiania ostrości, drugi do zooma i trzeci, charakterystyczny dla obiektywów RF, który możemy wybrać do czego nam posłuży. Możemy przypisać do niego zmianę ISO, przysłony czy czego potrzebujemy.

Poza pokrętłami są też 2 przełączniki. Pierwszy do zmiany Auto Focus – Manual Focus, a drugim włączamy lub wyłączamy stabilizację obrazu, która jest wbudowana w obiektyw.

Do zestawu dołączone są oczywiście dekielki, jest też pokrowiec oraz nakręcana osłona w kształcie tulipana. Jeśli chcecie dokupić do niego filtry, to potrzebujecie takich o średnicy 77mm, zatem będą one nieco droższe niż mniejsze odpowiedniki.

To co mi osobiście się w tym szkle podoba to to, że jest on stosunkowo niewielki, przybliżając lub oddalając część obiektywu chowa się w środku, a także jest bardzo uniwersalny.


Uniwersalność

To ogromny atut tego obiektywu. Jest dość szeroko, bo mamy tu 24mm, da się zrobić ciekawy portret, bo mamy do dyspozycji szeroki zakres 50-105mm. Co prawda tło nie będzie cudownie rozmyte jak np. przy przysłonach poniżej f/2.0, ale jednak obrazek wyjdzie ładny.

Tu mała podpowiedź - chcąc uzyskać ładny portret przy ciemniejszych obiektywach z zoomem, najlepiej jest ustawić najniższą przysłonę i zoom odkręcić na maxa. W tym przypadku 105mm i f/4 dadzą atrakcyjny efekt na portrecie.

Jeśli chcemy złapać na zdjęciu coś z daleka, też się uda – mamy do dyspozycji 105mm. Jednak jako, że obiektywy RF działają z aparatami pełnoklatkowymi, możemy też w aparacie włączyć cropa 1,6, przez co obrazek będzie nieco mniejszy, ale za to ze 105mm uzyskamy 168mm. A taki wynik przy fotografowaniu np. zwierząt czy odległych rzeczy da nam często satysfakcjonujące przybliżenie.


Szybkość działania

I nie mam na myśli tutaj pokręteł, które swoją drogą działają bardzo sprawnie. Chodzi mi o działanie Auto Focusa – działa on bardzo szybko, bardzo płynnie. Przy ustawieniu ostrości na oku, całkiem sprawnie radzi sobie z jego śledzeniem nawet w trybie seryjnym.


Cena

Cenę z jednej strony można uznać za wadę jak i zaletę. Wadą jest to, że jest to obiektyw z serii L, czyli obiektywy bardziej profesjonalne. Z drugiej strony jest też zaleta – jest to najtańszy obiektyw z serii L! 🙂

Nie jest to mały wydatek, jednak jest on wart swojej ceny, a w zależności czy w zestawie z body czy bez, zapłacimy za niego 4000-4300zł patrząc na Ceneo.pl.

Czy dużo czy mało, pozostawiam już do Waszych rozmyślań.


Podsumowanie

Jeśli o mnie chodzi, początkowo byłem do tego obiektywu sceptycznie nastawiony, bo ludzie gadali, że obiektyw kitowy to nic wspaniałego…

Jednak w tym wypadku, może nie jest to coś wspaniałego, ale na pewno coś bardzo uniwersalnego i świetnie działającego. Zatem jeśli chcecie fotografować krajobrazy, reportaże, wesela, a może portrety… na pewno będziecie zadowoleni! 🙂

A kilka przykładów jak się sprawował czy to podczas weselnych reportaży czy sesji zdjęciowych, czy podczas fotografowania budynków bądź ładnych widoków, możecie zobaczyć na moim fanpage’u Powierzchowne Foty.


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Canon RF 35mm f/1.8 – Recenzja obiektywu

Niedługo po zakupie Canona RP postanowiłem dokupić do niego jeszcze jeden obiektyw –…