zdjecia-aparatem-czy-telefonem

Aparaty w telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Jednak czy telefon wystarczy w każdej sytuacji?W obecnych czasach na zdjęciach z telefonu jesteśmy w stanie zarabiać podobnie jak na zdjęciach z aparatu. Możemy robić telefonami reportaże, sesje zdjęciowe, zdjęcia produktowe – możliwości jest sporo, jednak czy to wystarczy? I tak i nie.

Otóż bardzo dużo zależy od oczekiwań klienta. Jeśli jest to coś robione po znajomości, po kosztach, zwykle zdjęcia z telefonu wystarczają. Zdarzyło mi się zrobić kilka reportaży telefonem, z których klienci byli zadowoleni. Też bardzo duża część zdjęć, które sprzedaję w serwisach stockowych jest zrobiona telefonem i zainteresowanie nimi jest. Jednak różnica między zdjęciami z aparatu, a tymi z telefonu jest widoczna nieraz gołym okiem.

Rozmiar matrycy

To właśnie o matrycę chodzi w głównej mierze. O ile na pierwszy rzut oka patrząc na zdjęcia z telefonu, wydają się one być w miarę spoko, tak robiąc zdjęcia w trybie manualnym i przeglądając RAWy na komputerze, no już nie jest tak kolorowo. Zwykle ilość szumów na tych właśnie zdjęciach jest bardzo duża i niemalże nie do zredukowania.

W większych aparatach z matrycą APS-C, pełną klatką czy średnim formatem, jakość tych zdjęć jest nieporównywalnie lepsza. Widać to szczególnie dobrze po przesiadce np. z telefonu na pełną klatkę – nagle robiąc 2 takie same zdjęcia, po podglądzie na większym ekranie ich jakość różni się kolosalnie.


Jednak nie ma co odstawiać telefonu na bok i biec do sklepu po aparat z dużą matrycą. Ogromną zaletą telefonów jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu niemalże zawsze możemy mieć go przy sobie. Dlatego też jadąc na wakacje, jeśli nie robicie zdjęć zawodowo, nie zarabiacie na fotografii, a chcecie jedynie uwiecznić chwile i złapać ładne widoki, nie ma sensu inwestować pieniędzy w drogi sprzęt i czasu w naukę obsługi go. Na wakacje mały sprzęt będzie najlepszym rozwiązaniem.

Z drugiej strony, na wesele czy na sesję w studiu fotografa z telefonem raczej się nie zatrudni. 😉

Także aparat w telefonie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy uwiecznić jakąś chwilę i choć są konkursy na najlepsze zdjęcia z telefonu, to jednak do bardziej profesjonalnych, zawodowych zastosowań, przyda się jakiś lepszy sprzęt z wymienną optyką. 🙂

Ale także jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z fotografią, uczycie się pojęć, techikaliów, nauka przy pomocy telefonu będzie świetnym wstępem! 🙂


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

 

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…