wordpress5

O WordPressie w wersji 5.0 mówi się od dawna. Wzbudza wiele kontrowersji i emocji – negatywnych i pozytywnych.

Około tydzień temu pojawiła się oficjalnie aktualizacja znanego CMS’a do wersji 5.0. Co ciekawego wnosi do naszych stron? Jest tego trochę…

Nowy edytor Gutenberg – Guten tag

Wspominałem o nim już jakiś czas temu na blogu we wpisie „Gutenberg – Nowy edytor treści w CMS WordPress„. I faktycznie pojawił się w systemie wraz z aktualizacją. Co ciekawe pojawił się już wcześniej jako wtyczka, natomiast czy ma on sens? No cóż, i tak i nie. Tak, bo jest dostosowany do nowych trendów w tworzeniu stron, ale też nie, bo jeszcze jest za wcześnie aby uważać go za coś idealnego i trzeba poczekać aż developerzy stworzą go w wersji w pełni stabilnej.

Moje odczucia korzystania z Gutenberga? No cóż, nie przypadł mi do gustu. Kilka rzeczy jest poukrywanych albo dostępnych dopiero po opublikowaniu wpisu, jak np. zmiana linka do wpisu. Może i jest bardziej przejrzysty, ale póki co pozostanę przy Klasycznym Edytorze.

 

Twenty Nineteen – klasycznie nowy motyw

Zbliża się 2019, więc pora było też wypuścić nowy motyw domyślny dla WP i tak jest – Twenty Nineteen. Jeszcze prostszy, jeszcze czytelniejszy od poprzedników. Jest oparty o Gutenberga, dzięki czemu możemy stworzyć za jego pomocą zarówno motyw do bloga jak i motyw do strony firmowej.

 

Optymalizacja pod mobile – szybkość na telefonie

Czyli coś wartościowego… w końcu. Nowy WordPress jest bardziej zoptymalizowany, a mówiąc prościej – okrojony ze zbędnego kodu. Dzięki temu strony postawione na tym właśnie CMSie ładować się będą jeszcze szybciej niż dotychczas. Nie zgadniecie co, a może nawet kto za tym stoi… tak, Gutenberg.

 

Kompatybilność z motywami, wtyczkami

No cóż, jak to zwykle przy dużych aktualizacjach bywa, jest słabo. Ale zaglądając na bloga codziennie można zauważyć, że developerzy działają. Nowe aktualizacje przeróżnych z nich pojawiają się każdego dnia.

 


W sumie klasycznie jak przy każdej aktualizacji pojawiło się sporo poprawek mniejszych i większych błędów, ale Gutenberg i nowy motyw to dwie główne nowości, zmiany. Osobiście pozostaję jeszcze w tyle, ponieważ działam na starszej wersji WP. Poczekam aż cały szum zaniknie, wszelkie problemy zanikną i dopiero będę testował 5.0. Wtedy też zaktualizuję ten wpis i dodam co jeszcze zauważyłem jeśli chodzi o zmiany w nowej wersji. Tymczasem gdy całość można podsumować poniższym obrazkiem, ja wolę pozostać w tyle i zaczekać chwilę. 😉

gutenberg opinie
A liczba pobrań Classic Editor’a rośnie…
Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…