typografia

Kerning, interlinia i inne takie – czy aby na pewno wiesz o co chodzi?

Ostatnimi czasy interesuję się nieco liternictwem i często spotykam się z przypadkowym nazywaniem różnych ważnych w typografii sformułowań, dlatego też postanowiłem nieco pomóc i sprostować to, o czym często błędnie możemy usłyszeć od przypadkowych osób.

 

Nazewnictwo

Bo w sumie od tego trzeba zacząć. Otóż Font to nie to samo co Czcionka, a już na pewno nie to samo co Trzcionka.

 • Czcionka

Czcionka (staropolskie nazwy: krotło, cćonka, trzcionka) – rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego.

Z polskiego na nasze – bloczek, kostka z pojedynczą literą działająca niegdyś na zasadzie stempla. Jak wygląda możecie zobaczyć w grafice w nagłówku wpisu „Kroje pisma – O co chodzi z tymi Trzcionkami?!

 • Font

Font (ang., z łac. fons – źródło) – komputerowy nośnik pisma, zestaw czcionek o określonych wspólnych cechach zapisany w postaci elektronicznej, zazwyczaj w jednym pliku.

Czyli taki plik, który pobierasz z internetów w postaci pliku TT czy OTF i instalujesz w komputerze. Zawiera on wszelkie dane co do danego kroju, tj. odległości między znakami, wymiary itp.

 • Krój pisma

Krój pisma – charakterystyczny obraz kompletu znaków pisma o jednolitych podstawowych cechach graficznych: stylu, rytmie, proporcji, dukcie, układzie lub kształcie szeryfów, właściwościach optycznych (czytelności) itp. Może mieć wiele odmian, czasami nawet znacznie różniących się od kroju podstawowego, lecz nadal zachowujących w sposób konsekwentny podstawowe założenia graficzne danej rodziny krojów.

W praktyce oznacza to to, co większość ludzi nazywa czcionkami, fontami, a w rzeczywistości to jest właśnie pisany tekst – ma określony styl, określone odstępy, kształty i występuje w projektach, w gazetach, w reklamach.

 • Trzcionki, fontsy

Być może Cię to zasmuci, ale coś takiego nie istnieje. Często niestety można usłyszeć tego typu hasła od profesjonalnych projektantów, którzy mówią w ten sposób już z przyzwyczajenia, bo kiedyś usłyszeli i im się nazwa taka spodobała, to tak mówią… i nieświadomie wprowadzają początkujących w błąd.

 

TrueType vs OpenType

Te 2 w/w hasła to najpopularniejsze formaty plików, w jakich zapisywane są fonty. Jest jeszcze jeden dość popularny, mianowicie Type-1 (T1), ale nie spotykamy go tak często jak TT czy OTF.
Czym owe rodzaje, formaty od siebie się różnią, poza datą ich wynalezienia?
Często możemy spotkać się z sytuacją, że pobierzemy paczkę fontów, a tam to samo jako TT i OTF – najprościej wytłumaczyć to będzie tak, że przy OTF dostajemy dodatkowe możliwości edycji znaków, tj. ligatury, kapitaliki.

 

Modyfikowanie tekstu

 • Interlinia

Interlinia (światło międzywierszowe) – jedna z najważniejszych cech tekstu sformatowanego w DTP. Jest to odległość między sąsiednimi wierszami tekstu liczona jako odstęp pomiędzy dolną linią pisma w wierszu górnym i górną linią pisma w wierszu dolnym. 

Czyli upraszczając – odstęp między dwiema liniami w danym tekście czy fragmencie.

 • Tracking

Tracking, gęstość składu – równomierne odsuwanie lub przybliżanie do siebie znaków w tekście, możliwość regulowania odległości pomiędzy znakami globalnie w skali całego tekstu lub w jego wybranym fragmencie

Czyli odległości pomiędzy pojedynczymi znakami w tekście pisanym.

 • Kerning

Kerning – regulowanie odległości pomiędzy konkretnymi parami znaków w danym kroju pisma i jego odmianie. Określane w ten sposób są nie tylko odstępy pomiędzy literami, ale także pozostałymi znakami (np. litera-cyfra, cyfra-cyfra, cyfra-znak interpunkcyjny).

Podobnie jak tracking z tą jednak różnicą, że tracking dotyczy wszystkich liter, a kerning poszczególnych odstępów ułatwiających odbiór, np. między V i A czy M i M.

 • Leading

Leading obecnie oznacza odległość pomiędzy dwiema sąsiednimi podstawowymi liniami pisma, czyli liniami na których stoją litery.

Coś podobnego do interlinii, ale różnica jest taka, że interlinia to odległość między dolną częścią znaków w górnym wierszu a górną częścią w dolnym wierszu, a leading to odległość między wierszami w odniesieniu do ich linii bazowych.


 • Kapitaliki

To tekst pisany jakby dużymi literami, ale na wysokości małych dokładnie jak w tym opisie.

 • Wersaliki

To tekst pisany w całości dużymi literami, tak jak tutaj.

 • Justowanie

Tekst wyrównany od lewej do prawej strony – zwykle tekst wyjustowany możemy spotkać w książkach.

 

Źródła fontów

Czyli gdzie szukać wybujałych fontów, których użyjesz w swoich projektach.

 • Źródła płatne
  • Fonts.com
  • MyFonts.com

 

 • Źródła darmowe
  • Dafont.com
  • FontSquirrel.com
  • Google Fonts

To by było na tyle jeśli chodzi o podstawy typografii i ważniejsze terminy. Jeśli czegoś nie jesteście pewni bądź coś jest niezrozumiałe dla Was, śmiało piszcie w komentarzach.

 Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…