Od jakiegoś czasu w Lightroomie mamy dostępne narzędzie, a właściwie suwak, który robi dużo dobrego.

Mowa, tak jak w tytule wpisu, o suwaku o nazwie „Texture”. Dzięki niemu możemy w bardzo prosty sposób wydobyć ze zdjęcia to co nieostre albo wygładzić skórę. Wcześniej było to możliwe przy użyciu suwaka Clarity (przejrzystość), które wraz z wydobywaniem tekstury, przyciemniało w dużej mierze zdjęcie. Narzędzie to pozostało na swoim miejscu, ale pojawiło się też nowe w/w. Połączenie ich daje niesamowite efekty. Możemy część rozmyć, część wyostrzyć, tu coś wygładzić, a wszystko przy pomocy drobnego elementu, czyli suwaka, suwaków.

Magia Texture

Wspomniany wyżej suwak znajduje się w podstawowym panelu „Basic” w zakładce „Develop” programu Lightroom Classic CC. Podobnie jak większość suwaków, jego możliwości to zakres -100 do +100.

Kiedy go używać?
Na pewno dobrze jest uprzednio poprawić zdjęcie, dopasować wszelkie szczegóły wedle uznania, a detale, czyli redukcja szumu, wyostrzanie czy właśnie Texture zostawić na koniec. A jak używać? Tutaj dużo zależy od rodzaju zdjęcia. Jeśli jest to zdjęcie krajobrazowe, jakaś architektura, obiekt to zwykle fajnie jest niektóre krawędzie wyostrzyć, wydobyć i pokazać na zdjęciu, zatem idziemy bardziej w dodatnie wartości. Chociaż osobiście czasami lekko rozmywam zdjęcie odejmując Clarity to właśnie dzięki Texture odzyskuję nieco struktury i wyraźnych krawędzi.
Jeśli bawimy się portretami, dobrze jest nieco odjąć tekstury i rozmyć skórę. O dziwo w tym wypadku to narzędzie generalnie się sprawdza, w przeciwieństwie do Clarity i z twarzy eliminuje wiele niedoskonałości.

Oczywiście to wyżej to tylko moje subiektywne wskazówki, to jak ja zwykle używam tych suwaków. To jak Ty ich użyjesz to kwestia indywidualna, każdy fotograf ma inne podejście, inną wizję.

 

Kilka przykładów

Aby nie być gołosłownym poniżej przedstawiam kilka przykładów zdjęć z wartościami Clarity oraz Texture na +- 50 – różnice oceńcie sami. Zdjęcie lewe to Clarity 50, zdjęcie prawe to Texture 50.

mosttext50mosttext50
urbexclar50urbextext50

 

Jak widać oba narzędzia, oba suwaki dają ciekawe efekty. Podstawowa różnica widoczna gołym okiem to różnica w kolorach – Clarity jakby dodaje kontrastu zdjęciu, a przy tym jakby uwypukla krawędzie, podczas gdy Texture nie ingeruje aż tak w światła, kolory na zdjęciu, a skupia się na krawędziach.

Którego suwaka używać? Tak naprawdę to obu, ponieważ użycie jednego da fajny efekt, użycie drugiego też da fajny efekt, a użycie obu o różnych wartościach nie znaczy, że ten efekt będzie kiepski. Zatem warto kombinować, eksperymentować, sprawdzać. Do jednego zdjęcia będzie pasowało jedno, do innego drugie, a do trzeciego ani jedno ani drugie. Sprawdź, eksperymentuj, baw się.

 

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…