sprzedaz-zdjec

Sprzedawanie zdjęć na stockach i zarabianie na nich jest prostsze niż Ci się wydaje…

Ilekroć komuś mówię, że zarabiam sprzedając zdjęcia, które robię telefonem, ten najpierw patrzy na mnie z niedowierzaniem, później pada pytanie „ile można na tym zarobić?”, po czym pada stwierdzenie typu „fajnie, że rozwijasz swoje pasje” czy „też bym tak chciał, ale nie mam zdjęć / nie robię zdjęć”.

W dzisiejszym wpisie chciałbym pokrótce opisać to, o czym szczegółowo piszę w ebooku „Sekrety Sprzedawania Zdjęć Robionych Telefonem”. Mianowicie będzie o sprzedaży zdjęć, ale tak dokładniej o tym skąd te zdjęcia wziąć, jak zacząć je sprzedawać – po prostu, jak zacząć?

 

Nie mam ładnych zdjęć…

Ilekroć słyszę to hasło, nóż rozkłada mi się w kieszeni. Mam zatem rozumieć, że całymi dniami siedzisz w domu, leżysz w łóżku z telefonem i nie wychodzisz do ludzi czy na miasto?

Aaa, czyli jednak wychodzisz… A zdarza Ci się gdzieś pojechać poza miasto np. czy wyskoczyć coś pozwiedzać?

Jeśli tak – Brawo TY!

Jeśli zwiedzasz, to zapewne też robisz zdjęcia, hę? Nie ważne czy 10 czy 200. Robisz jakieś, prawda? No właśnie, a później pewnie je zostawiasz w telefonie albo zrzucasz na komputer, mam rację?

Patrz Ty – jestem jasnowidzem! :O

To teraz przegrzeb sobie trochę w komputerze i znajdź te wszystkie zdjęcia. No już, śmiało.
Wspomnienia wracają, co? 😉 Ale do rzeczy.

Skoro masz te zdjęcia, sprawdź w jakiej są rozdzielczości. Jeśli mają więcej niż 4 mpx jesteś zwycięzcą.
Jak to sprawdzić? Rozdzielczość masz podaną w pikselach jako wymiary szerokość x wysokość. Przykładowo 3648 x 2736 px. To teraz bierzesz kalkulator i mnożysz szerokość x wysokość i dzielisz przez 1000000 (milion). Wychodzi Ci wartość z przecinkiem, ale po zaokrągleniu do całości mamy ilość megapixeli. Wg powyższego przykładu jest to 10mpx.

Przegrzebujesz zatem zdjęcia, sprawdzasz które mają więcej niż 4mpx, a im więcej tym lepiej (8mpx jest już spoko bardzo). Szukasz wśród nich zdjęć, na których są np. ładne widoczki, jakieś budynki, generalnie wszystko co nie ma ludzi albo motywem głównym jest jakiś budynek tj. zabytek czy jakieś nowoczesne, charakterystyczne budynki. Jeśli te budynki są gdzieś w tle, albo są jakąś częścią zdjęcia to już spoko.
Przejrzyj zdjęcia i wybierz te, które nie są jakoś poruszone, nie są krzywe czy prześwietlone. Po prostu ładne ujęcia. Tak, może to być 5 różnych ujęć z tego samego zdjęcia, może to być jedno zdjęcie z 10 różnymi presetami, w kilku różnych stylach. Jeśli chcesz zarabiać, a nie tylko budować swoje portfolio i ewentualnie od czasu do czasu coś sprzedać, to powyższe sposoby są nawet wskazane.

Rejestrujesz się jako dostawca (contributor) w serwisie z fotografiami Stockowymi, tj. Fotolia, Shutterstock, DepositPhotos czy innych tego typu. Generalnie na początku przy rejestracji w niektórych serwisach jest wymagana weryfikacja. Polega ona po prostu na podaniu swoich danych, wrzuceniu kilku zdjęć dla podglądu Twoich możliwości. Po zarejestrowaniu się wrzucasz wszystkie wybrane wcześniej zdjęcia (Jest ich 700? Super! Czemu tak mało?!) i czekasz na ich rozpatrzenie (zwykle to kwestia kilku dni. Jeśli zostaną zaakceptowane, super, zaczynasz sprzedawać. Jeśli nie, dostaniesz jebitną porcję wskazówek co poprawić na zdjęciach.

Jeśli jesteś w stanie poświęcić 50zł miesięcznie, polecam Ci zaopatrzyć się w Plan Fotograficzny Adobe, dzięki któremu będziesz mieć dostęp do narzędzi tj. Lightroom czy Photoshop, a gdy już je zdobędziesz możesz kupić kursy video albo oglądać pierdyliard filmików na YouTube i uczyć się ich obsługi. Z czasem Twoje zdjęcia będą coraz lepsze, a co za tym idzie, sprzedaż wzrośnie i stan konta będzie się zgadzał.

Także nie marudź, że nie masz skąd brać zdjęć, skoro robisz ich pierdyliard podczas każdego wypadu za miasto. Przejrzyj to co masz na dysku, załóż konto póki co w jednym serwisie stockowym i wysyłaj zdjęcia.
Z czasem zaczniesz interesować się kwestiami tj. ekspozycja, kompozycja, trójpodział, o których piszę szczegółowo w ebooku. Dzięki tej wiedzy podczas robienia zdjęć będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę, co ustawić, co zmienić i wtedy Twoje zdjęcia będą wymagały znacznie miej pracy przy retuszu, korekcie, co przełoży się też na zyski.

To tyle na dzisiaj. Może macie jakieś pytania związane ze sprzedażą zdjęć, zarabianiem na nich? Piszcie śmiało w komentarzach, a pomogę na tyle na ile będę w stanie!

 


Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…