sesja-zdjeciowa-kontakt-z-modelka

Sesja zdjęciowa dla początkującego fotografa to nie lada wyzwanie – z jednej strony chce zbudować portfolio, a z drugiej strony musi zadbać o modelkę…

Celowo mowa o modelce – mimo wszystko nadal częściej to kobiety stają przed obiektywem niż mężczyźni. Osobiście sesji z modelami miałem ze 3 – z modelkami… no trochę więcej. 😉 Dzięki tym doświadczeniom wiem jak wygląda sesja, o co zadbać przed, w trakcie czy po, na co zwracać uwagę. W dzisiejszym wpisie postaram się pokrótce opisać jak to wygląda z mojej perspektywy, zatem nie przedłużając – lećmy z tematem.

Pomysł – Twój czy nie Twój?

Jeśli model czy modelka kontaktują się z Tobą, pytają o zdjęcia, chcą nowe profilowe itp. to zapewne mają jakiś swój pomysł na dane zdjęcie. W tej sytuacji ważne jest zrozumienie tego pomysłu. Niech omówią go z Tobą jak najdokładniej, co chcą aby było na tym zdjęciu, jakie tło, w jakim miejscu zdjęcie itp.
Jeśli jednak Ty masz jakiś pomysł na zdjęcie, przykładowo jesteś w jakimś miejscu i w Twojej głowie pojawia się pomysł na jakieś ujęcia z modelem czy modelką, w zasadzie to czego potrzebujesz to właśnie ktoś kto do tych zdjęć Ci zapozuje. Osobiście mam tak, że nie uważam, że każdy pasuje do każdego zdjęcia, do każdej sesji. Chcąc zrobić w miarę możliwości naturalny portret, wg. mnie powinien on pasować do danej osoby, więc jeśli modelka na co dzień interesuje się sztuką, sesja w urbexowym stylu może być niezbyt naturalna. Z drugiej strony ktoś, kto lubi podróżować i wspinać się po górach może średnio pasować do typowo domowej sesji.

Zatem jeśli Ty masz pomysł na zdjęcie, np. chcesz zrobić jesienny, urbexowy, domowy portret, przemyśl sobie kto może się w dane miejsce, tematykę wpasować. Osobiście robię tak, że widząc fajne miejsce na sesję wyobrażam sobie postać, Jej fryzurę, kolor włosów, strój i myślę kto z moich znajomych by tu pasował.
Jeśli pomysł jest od kogoś, kto się do Ciebie zgłosił w sprawie zdjęć, sprawdź w miarę możliwości miejsce, dogadaj się co do tematyki, stroju, a później pozostaje kwestia dogadania terminu.


Przed sesją

Jeśli z kimś rozmawiasz w sprawie robienia zdjęć, warto będzie abyś zadbał o kilka rzeczy jeszcze przed spotkaniem, na którym będziesz robił zdjęcia.

Jednym z takich elementów jest jakiś zbiór pomysłów, inspiracji co do tematyki zdjęć. Osobiście korzystam w tym celu z Pinteresta gdzie znając już tematykę zdjęć, przeszukuję tamtejszą bazę i zapisuję te, które jakoś mi się podobają. Gotową tablicę z pomysłami podsyłam modelce bądź pokazuję przy kawie. Przed samą sesją staram się przynajmniej raz spotkać z fotografowaną osobą właśnie po to aby omówić szczegóły sesji czy właśnie pokazać tablicę z pomysłami. Modelka wyłapie które ze zdjęć Jej się podobają i dzięki temu wiem w jaki styl celować aby była zadowolona. Jeśli pomysł na zdjęcia jest mój to pokazuję pomysły i dopytuję czy zgadza się bądź nie na takie pozowanie czy taką sesję.

Jeśli nie macie możliwości spotkania się przed sesją, umówcie się na pół godziny wcześniej na kawę w dniu zdjęciowym i przegadajcie szczegóły. Dzięki takiej rozmowie lepiej się poznacie i podczas samej sesji będziecie mieć ze sobą lepszy kontakt, łatwiej będzie się dogadać czy pogadać.


W trakcie zdjęć

Gdy już umówisz się na zdjęcia i spotkasz się z osobą fotografowaną, nie rób tak, że od razu wyciągasz aparat i zaczynasz robić zdjęcia. Tak jak wspomniałem wyżej, dobrze będzie umówić się chwilę wcześniej, wypić kawę, pogadać. Nawet jeśli modelka to Twoja znajoma, przed samym robieniem zdjęć warto nieco rozluźnić atmosferę herbatą czy ewentualnie kieliszkiem prosecco. 😉

Jeśli jest to osoba, której kompletnie nie znasz, przed sesją ledwo coś pogadaliście przez internet, tym bardziej podpytaj Ją o jakieś proste rzeczy, zachęć do rozmowy. Dzięki temu atmosfera w czasie robienia zdjęć będzie znacznie naturalniejsza niż gdy tylko skupisz się na cykaniu fotek.

Gdy już robisz zdjęcia w danym miejscu, eksperymentuj z modelką i Jej pozami. Przykładowo robicie zdjęcia w ciasnej uliczce, gdy stoi nie rób 10 zdjęć jak stoi nieruchomo, ale rzucaj hasła typu daj rękę za głowę, odsuń włosy, nachyl się do przodu, oprzyj się jedną nogą o ścianę itp itd. Staraj się instruować modelkę, mówić co ma robić, a gdy się ustawi, cykasz zdjęcie. Dzięki temu nie masz 10 zdjęć w tej samej pozycji, a każde inne. Dzięki czemu i Ty i modelka możecie wybrać najlepsze, najkorzystniejsze.

W międzyczasie dla dodania trochę luzu staraj się rozmawiać z modelką, nawiązywać do wcześniej omawianych tematów, coś zażartować.

A czego nie robić? Na pewno nie ustawiaj modelki co do centymetra. Nie skupiaj się na idealnym wygięciu fotografowanej osoby, że prawa ręka o centymetr wyżej, głowa trochę wyżej, jeszcze trochę, za bardzo, niżej. Nie rób tego, no chyba, że chcesz aby modelka wyszła nienaturalnie i nie czuła się podczas sesji komfortowo i swobodnie. Powiedz co najwyżej, że głowa trochę do góry, krok do przodu, krok w lewo itp, ale jak to zrobi – zaakceptuj to, nie poprawiaj aby było dla Ciebie idealnie do do milimetra.


Po sesji

To co na pewno warto zrobić to przede wszystkim podziękować. Za poświęcony czas, za dobrą zabawę, za zdjęcia. Powiedz też, chociaż orientacyjnie, kiedy modelka może spodziewać się gotowych zdjęć. Nikt nie lubi czekać w nieskończoność, dlatego myślę, że zwykle około tydzień powinien wystarczyć, a jeśli masz zawalony grafik to po tygodniu podeślij chociaż kilka zdjęć.

 


Powyższe wskazówki, porady to wynik moich doświadczeń zdobytych jak na razie na kilkunastu sesjach. Nie jestem zawodowcem, cały czas się uczę, jednak chcąc realizować jakiś temat w fotografii staram się o nim dowiedzieć jak najwięcej. Chcąc robić portrety, czytam i słucham jak najwięcej o fotografii portretowej. Chcąc robić śluby czy krajobrazy – podobnie. Zatem powyższe akapity jak już wspomniałem, są poparte doświadczeniami i pokazują jak zbudować (chyba 😉 ) dobrą relację z modelem, modelką podczas sesji fotograficznej i mieć z nimi dobry kontakt.

Jeśli masz co do tego tematu jakieś pytania, uwagi – śmiało daj znać w komentarzu. Jak wspomniałem – cały czas się uczę, więc każda Twoja uwaga jest na wagę złota! 🙂

 

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…