obiektyw-staloogniskowy-czy-zoom

Często stojąc przed wyborem obiektywu, wielu fotografów zastanawia się jaki wybrać obiektyw – stałkę czy opcję z zoomem. Bardzo dużo zależy tu od przeznaczenia…Otóż i taki i taki obiektyw jest dobry, zależnie od przeznaczenia. Warto zatem przede wszystkim zastanowić się jaki rodzaj fotografii robimy.

Często też można spotkać się z opiniami, że obiektywy z zoomem są bardziej dla amatorów, początkujących fotografów, a stałoogniskowe dla profesjonalistów. Otóż patrząc na wielu zawodowych fotografów, często widzę, że korzystają z zoomów, więc zdecydowanie nie jest to prawda.

Obiektyw a przeznaczenie

Tak jak już wspomniałem, dużo zależy od tego co fotografujemy. Inne obiektywy przydadzą się do fotografowania wnętrz, portretów, a inne do fotografowania natury czy krajobrazów.

Otóż w przypadku fotografowania wnętrz, dobrze zaopatrzyć się w jasne obiektywy szerokokątne, a jeśli jasne to w grę wchodzą stałoogniskowe. W przypadku portretów również jasne szkła dobrze się sprawdzą, głównie ze względu na atrakcyjne rozmycie i bokeh.

Co prawda obiektywy zoom są coraz jaśniejsze i producenci schodzą do przysłony nawet f/2.0, co jest niezłym wynikiem. Jednak takie obiektywy zwykle są bardzo drogie. Przykładowo obiektyw od Canona o ogniskowej 28-70mm f/2.0 kosztuje około 12 500zł, więc nie są to małe pieniądze, dlatego często chcąc faktycznie jasne szkło, wiele osób decyduje się na stałki.

Jednak także obiektywy z zoomem mają nieraz zastosowanie w różnych sytuacjach. Przykładowo fotografując krajobrazy przydaje się szeroki kąt, ale w wielu sytuacjach potrzebne jest w plenerze zbliżenie na jakiś element, a że w plenerze wymiana obiektywu często może skończyć się zabrudzeniem matrycy, lepszym wyjściem okaże się zoom. W przypadku fotografowania natury, zwierząt potrzebne są z reguły długie ogniskowe aby nie zbliżać się zbytnio do zwierząt i ich nie płoszyć. W tej sytuacji też zoom będzie świetnym rozwiązaniem, bo znajdziemy świetną miejscówkę do położenia i polowania na zwierzynę, ale może być potrzebna ogniskowa 500mm, a może być 600mm lub więcej.

Jednak w przypadku astrofotografii i fotografowania gwieździstego nieba, zoom nie ma tak dużego znaczenia – tu bardziej liczy się długa ogniskowa i jasna przysłona. Natomiast w przypadku reportażów, eventów, może przydać się szeroki kąt jak i zbliżenie i strzelenie komuś portretu. Zatem szybkość ma tu znaczenie, a szybsze będzie przekręcenie pokrętła na obiektywie niż wymiana go na inny.


Także jak widzicie, różne rodzaje obiektywów mogą mieć różne zastosowania. Natomiast jeśli macie jeden obiektyw, niezależnie jaki to jest, postarajcie się nauczyć go wykorzystywać w każdej sytuacji! 🙂


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

 

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…