lightroom-lifehacki-4

Kolejna część serii ze sztuczkami i ułatwiaczami życia przy pracy w Lightroomie.

Poprzednia część lifehacków do Lightrooma:1. Przepalenia i cienie

Jeśli nad histogramem któryś z trójkątów pokazuje, że na zdjęciu jakieś elementy są czarne lub przepalone, możesz kliknąć na dany trójkąt aby zobaczyć w którym dokładnie miejscu takie zjawisko występuje. Możesz także wcisnąć przycisk J, a włączą się oba trójkąty i podświetlą się wszystkie za jasne i za ciemne miejsca.


2. Ustawienia na żywo

Dopasowując na zdjęciu np. cienie, prześwietlenia czy chcąc zredukować szum bądź wyostrzyć zdjęcie, dla lepszego podglądu możemy zastosować prostą sztuczkę. Otóż najpierw wciskamy klawisz Alt, a następnie przesuwamy sliderami w prawo czy lewo i lepiej widzimy efekty naszych działań.


3. Zmiana koloru tła

Jeśli średnio odpowiada Wam szary kolor tła wkoło oglądanego zdjęcia, możecie ten kolor przyciemnić lub rozjaśnić. Wystarczy, że klikniecie prawym przyciskiem myszy na tło i możecie wybrać kolor tła od białego do czarnego. Fajna opcja szczególnie jeśli chcecie wydrukować zdjęcie i dodać do niego białą ramkę – od razu macie podgląd tego jak to będzie wyglądało po wydrukowaniu.


4. Zoom na dany obszar

Jeśli chcecie powiększyć na ekranie konkretne miejsce zdjęcia, nie musicie klikać w to miejsce 10 razy. Wystarczy, że wciśniecie Ctrl / Command i przeciągniecie lewym klawiszem myszy po zdjęciu rysując prostokąt. Wnet ten prostokąt wypełni cały obszar roboczy.


5. Panel roboczy po swojemu

Panel z narzędziami w sekcji Develop nie musi być sztywno ułożony w z góry narzuconej kolejności. Nie musi być Basic, Tone curve itd.

Kiedy klikniesz w tym panelu prawym klawiszem myszy i wybierzesz „Customize Develop Panel…” pojawi Ci się okienko, w którym możesz bez problemu pozmieniać dowolnie kolejność paneli.
Osobiście polecam przeanalizować jak pracujecie, które rzeczy robicie krok po kroku i ułożyć panele kolejno od tego, który używacie na początku do tego, którego używacie na końcu.


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…