lightroom-lifehacki-3

Kolejna część serii ze sztuczkami i ułatwiaczami życia przy pracy w Lightroomie.

Poprzednia część lifehacków do Lightrooma:1. Korekcja kolorów

Wystarczą zaledwie 2 kliknięcia aby kolory na zdjęciu uzyskały naturalnych kolorów, niemalże takich jakie widziałeś na żywo. Po otwarciu zdjęcia w panelu Basic w sekcji z balansem bieli znajdziemy ikonę pipety – White Balance Selector. Po kliknięciu na nią, wyszukaj na zdjęciu Najjaśniejszy, biały element lub w pełni Szary, kliknij na ten element, w to miejsce, dzięki czemu kolory na zdjęciu, balans bieli wyrówna się do takiego poziomu, jaki powinien faktycznie na zdjęciu być.


2. Szybkie Before & After

Na wyświetlanie zdjęć w formie przed i po poprawkach jest w Lightroomie kilka metod. Jednak chyba najłatwiejszą i najszybszą z nich jest używanie jednego klawisza: „\„. Dzięki niemu na jednym widoku możemy przełączać się między widokiem przed i po.


3. Dodanie zamglenia

Co prawda od jakiegoś czasu w Lightroomie występuje narzędzie do redukcji zamglenia w postaci suwaka, natomiast często gęsto dodanie do zdjęcia zamglenia dodaje mu ciekawego uroku. Wystarczy użyć tutaj krzywej i lewą 'kropkę' podnieść w górę przy lewej krawędzi. Jednak aby zdjęcie nie straciło za bardzo na kolorach i stało się wyblakłe, dobrze jest dodać kilka dodatkowych punktów aby tą krzywą bardziej wyprostować, np. jak na poniższym przykładzie.

lightroom-curves-fade


4. Różne siatki kadrowania

Podczas kadrowania domyślnie wyświetla się siatka trójpodziału, tzw. złoty podział. Nic dziwnego, jest to najbardziej popularna i powszechna siatka. Jednak po wybraniu w Lightroomie narzędzia Crop Tool, czyli kadrowania, możemy wcisnąć „O” i mamy dostęp do różnych siatek – siatka obrazu, spirala fibonacciego, ukośne, centralne i kilka innych.


5. Większy podgląd

Jeśli chcesz wyświetlić podgląd zdjęcia w pełnej okazałości, bez interfejsu Lightrooma, wystarczy, że wciśniesz „F” w trakcie podglądu zdjęcia. Dzięki temu cały interfejs zniknie, a ekran wypełni zdjęcie, które możesz przybliżać, oddalać i doszukiwać się ewentualnych niedoskonałości. 🙂


Z dzisiejszych lifehacków to tyle, a już niedługo kolejna część, być może ostatnia z lifehacków do Lightrooma. Ale spokojnie – będzie też kilka do Photoshopa dla zainteresowanych! 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…