Kolejna część serii ze sztuczkami i ułatwiaczami życia przy pracy w Lightroomie.

Praca przy wywoływaniu i postprodukcji zdjęć w Adobe Lightroom zajmuje często gęsto dużo czasu. Często po poprawieniu kilku czy kilkunastu zdjęć potrzebujemy zrobić sobie przerwę. Korzystając jednak z prostych rzeczy, jak skróty klawiszowe czy narzędzia, wykorzystując proste lifehacki możemy tę pracę przyspieszyć i nieco uprzyjemnić. ?

Poprzednia część lifehacków do Lightrooma:1. Optymalizacja katalogów

Czy Twój Lightroom działa ostatnio jakoś wolno? Możesz w kilka kliknięć przyspieszyć jego działanie. Wystarczy otworzyć katalog ze zdjęciami, z menu wybrać Plik – Optymalizuj katalog… – Optymalizuj (File – Optimize Catalog… – Optimize), zaczekaj kilka sekund i gotowe.


2. Kolor maski w Lightroomie

Domyślnie po najechaniu na symbol maski nałożonej na zdjęcie, pojawia się zaznaczony obszar podświetlony na czerwono. Wciskając Shift + O możemy zmienić kolor na zielony, czarny lub biały – w zależności od zdjęcia różne kolory mogą lepiej zobrazować zaznaczony obszar.

lightroom-mask-colors


3. ’Moody' klimat na zdjęciach

Chcesz dodać trochę moody stylu do swoich zdjęć? Użyj narzędzia filtra, ustaw parametry na wartości: Exposure -2.48, Contrast 30, Highlights 35, Shadows 32 i przeciągnij filtrem po zdjęciu ustawiając go w wybranym miejscu. Kilka kliknięć i zdjęcie nabiera zupełnie innego klimatu.

moody-filter-lightroom


4. Zaznaczanie do krawędzi

Chcesz użyć filtra tylko w określonych obszarach zdjęcia? Użyj pędzla. Problem pojawia się jednak przy krawędziach, kiedy to chcesz pominąć np. jakiś budynek, drzewo etc. W tym wypadku wystarczy, że używając pędzla na zdjęciu przytrzymasz Ctrl i zaczniesz malować, a Lightroom automatycznie wyłapie krawędzie na podstawie różnicy kolorów czy kontrastu.

lightroom-filter-brush


5. Duplikowanie filtrów

Chcesz wzmocnić działanie filtra? Wystarczy, że po najechaniu na jego symbol na zdjęciu klikniesz prawym przyciskiem myszy, wybierzesz opcję Duplicate z rozwijanej listy i identyczny filtr pojawi się nad poprzednim. Możesz w ten sposób stworzyć wielowarstwowy, wzmocniony filtr lub stworzyć jeden i duplikować go zmieniając tylko jego położenie i stosując w różnych miejscach zdjęcia.


I na dzisiaj to by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższe drobne sztuczki pomogą Ci w pracy z Lightroomem! A jeśli nie chcesz przegapić kolejnych części wpisów z Lightroomowymi lifehackami, wbijaj na Facebooka i zostaw łapkę w górę, a jeśli korzystasz z Feedly do przeglądania newsów, dodaj BrainDesign.pl na Feedly do swojego ulubionego Feedu!

Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Jeden komentarz

  1. […] Część 2 […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…