lightroom-lifehacki-1

zPierwsza część serii ze sztuczkami i ułatwiaczami życia przy pracy w Lightroomie.

Praca przy wywoływaniu i postprodukcji zdjęć w Adobe Lightroom zajmuje często gęsto dużo czasu. Często po poprawieniu kilku czy kilkunastu zdjęć potrzebujemy zrobić sobie przerwę. Korzystając jednak z prostych rzeczy, jak skróty klawiszowe czy narzędzia, wykorzystując proste lifehacki możemy tę pracę przyspieszyć i nieco uprzyjemnić. 🙂

Dzisiejszy wpis rozpoczyna serię wpisów, które będą pojawiały się co jakiś czas, a dotyczyć będą Lifehacków, sztuczek, które właśnie ułatwiają pracę. Osobiście z nich korzystam i mi pomagają, a czy pomogą Tobie? Sprawdź u siebie, przetestuj i swoimi efektami podziel się w komentarzu! 🙂

Tymczasem nie przedłużając, lecimy z pierwszymi Pięcioma Lifehackami do Lightrooma!


1. Wyciemnianie tła

Podgląd zdjęcia na jednolitym tle bez przeszkadzajek w postaci lightroomowych suwaków czy listy zdjęć pozwala znacznie lepiej zauważyć wszelkie niedoskonałości na zdjęciu. Wciskając klawisz „L” na klawiaturze wygaszamy wszystkie panele Lightrooma, wszystkie panele systemu i na ekranie widzimy tylko zdjęcie na czarnym tle.

l-lightroom-dark


2. Kadrowanie względem środka

Czasem kadrując zdjęcie, czy jak kto woli – przycinając je, chcemy tylko przyciąć równo wszystkie krawędzie. Tak aby środek był na swoim miejscu, a usunąć tylko kilka pikseli z krawędzi. Wciskając R włączamy tryb kadrowania, a następnie przytrzymując klawisz Alt (lub Option na MacOS) i przytrzymując narożnik lub bok, kadrujemy zdjęcie względem środka, czyli docinamy je do elementu w jego środku obcinając zbędne krawędzie.


3. Reset suwaków lub paneli

Chcąc wrócić do ustawień początkowych na zdjęciu możemy jasne – skorzystać z przycisku Reset. Co jeśli jednak chcemy przywrócić tylko pojedyncze suwaki do stanu pierwotnego? Aby to zrobić wystarczy w danym panelu kliknąć dwukrotnie na nazwę lub suwak, który chcemy przywrócić do zera. Przytrzymując jednak wciśnięty klawisz Alt (lub Option na MacOS) pojawiają nam się w panelach opcje, którymi możemy resetować poszczególne sekcje w panelach.

basic-reset-lightroom


4. Efekt zamglenia

Standardowo w Lightroomie mamy opcję usuwania zamglenia ze zdjęcia. Jednak tym samym narzędziem możemy to zamglenie uzyskać na zdjęciu tworząc, dodając mu niecodziennego wyglądu. W tym celu dodajemy filtr liniowy (M) np. po przekątnej, obniżamy suwak Dehaze do poziomu 80-100 i rozjaśniamy Exposure w takim stopniu, aby nie uzyskać prześwietleń na zdjęciu. Możemy jeszcze zastosować kilka suwaków aby np. zredukować szum lub poprawić balans bieli i zmienić kolor naszej mgły.

lightroom-filter-before-after


5. Widok Before i After

A aby uzyskać taki widok jak na powyższym obrazku, gdzie po lewej stronie mamy zdjęcie przed, a drugie po nałożeniu filtrów czy zastosowaniu suwaków, wystarczy wcisnąć Y. Dzięki temu zdjęcie po lewej będzie cały czas w oryginalnej formie, a na to po prawej będą nanoszone poprawki poprzez używanie filtrów czy suwaków. Jest to świetna opcja pozwalająca zobaczyć jaką transformację przeszło zdjęcie – czasem efekty są szokujące! 🙂


 

I na dzisiaj to by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższe drobne sztuczki pomogą Ci w pracy z Lightroomem! A jeśli nie chcesz przegapić kolejnych części wpisów z Lightroomowymi lifehackami, wbijaj na Facebooka i zostaw łapkę w górę, a jeśli korzystasz z Feedly do przeglądania newsów, dodaj BrainDesign.pl na Feedly do swojego ulubionego Feedu!

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

3 komentarze

  1. […] 3 tygodnie ago ? 5 Lifehacków do Lightrooma Cz.1 […]

    Odpowiedz

  2. […] Część 1 […]

    Odpowiedz

  3. […] Część 1 […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…