ktory-dron-na-poczatek

W obecnych czasach rynek dronów jest zalany różnymi firmami i niemalże każdego dnia pojawiają się nowe modele – jaki zatem wybrać na początek swojej przygody z lataniem?

Nie od dziś wiadomo, że marka DJI to numer jeden jeśli chodzi o drony czy sprzęty z inteligentnymi funkcjami video. Dlatego też postanowiłem zebrać najpopularniejsze modele dronów tej właśnie marki i przedstawić je w zestawieniu z przedstawieniem najważniejszych funkcji. W kilku słowach co to za dron, jakie ma parametry foto/video, do czego i dla kogo dany model jest najlepszy.

Nie ma tu wszystkich dronów DJI – pominąłem serie Phantom, Inspire, Matrice. Są to drony, które są przeznaczone bardziej dla zawodowców i ważą po kilka kilogramów – modele przedstawione poniżej, czyli seria Mavic oraz Tello ważą nie więcej niż 1kg.

Swoję drogą, nowe zasady dotyczące dronów, które miały zostać wprowadzone od lipca 2020, ze względu na panujący cyrk zostały przesunięte na styczeń 2021. Co za tym idzie, na tę chwilę pozostajemy póki co przy starych zasadach, czyli dronami do 600g latamy z najmniejszymi ograniczeniami. O szczegółach panujących zasad można poczytać np. na stronie DroneRadar.eu.

Linki do dronów poniżej prowadzą do porównywarki Ceneo, dzięki czemu wyświetlane oferty będą prezentowały najniższą możliwą cenę.


DJI Ryze Tello

dji-tello

Jest to typowo dron dla początkujących. Jeśli chcesz nauczyć się latać, obsługiwać drona, a może szukasz drona dla dziecka, będzie to prawdopodobnie najlepszy wybór jeśli zależy Ci na kamerze, zdjęciach.

W rozszerzonym zestawie „Boost Combo” dostajesz 3 baterie, co zdecydowanie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ na jednej baterii polatamy teoretycznie do 13 minut. Zasięg nie powala, bo osiąga około 100m, kamera podobnie – 5mpx jpg only, video HD, także tak jak pisałem wyżej – jest to dron typowo do zabawy, nauki latania. Idealna propozycja dla początkujących.

Inny minus tego drona to to, że sterujemy nim  standardowo smartfonem – kontroler możemy dokupić osobno. Plus taki, że wygląda on trochę jak pad do Playstation. 😉

DJI Ryze Tello: Biały | Edu | Iron Man
Wersja Boost Combo
Kontroler Tech GameSir T1d


Mavic Mini

mavic-miniNajbardziej podstawowa wersja dronów z serii Mavic. Idealnie się sprawdzi jeśli chcesz robić ładne zdjęcia z wysokości na Instagrama.

Jest to stosunkowo niewielki dron o wymiarach podobnych do smartfona, łączy się z aparaturą przez wifi, a latać może do 30 minut i osiągać zasięg nawet do 2km. Ma kamerę 2.7k, zdjęcia o rozdzielczości 12mpx, ale tylko jpg. Przez to, że waży 249g nie będzie konieczności rejestrowania go po wprowadzeniu nowych przepisów w styczniu 2021. Do niedawna minusem było to, że nie było manualnych ustawień ekspozycji, jedynie kompensacja +/- 3ev. Jednak w ostatniej aktualizacji pojawiła się możliwość zmiany ISO oraz czasu naświetlania.

Dla kogo jest ten dron? W zasadzie dla każdego kto chce sobie trochę polatać i mieć całkiem przyzwoite zdjęcia czy ujęcia video. Przez to, że kamera jest na gimbalu, w przeciwieństwie do w/w Tello mamy możliwość skierowania jej również w dół o 90 stopni. Nie jest to dron dla profesjonalistów, którzy jakby z tego żyją, ale wielu profesjonalistów korzysta z niego jako zapasowy dron na wyjazdy, ponieważ zarówno wagą jak i wymiarami przypomina smartfona. Jest to alternatywa dla poprzedniej zabawki od DJI jaką był Spark, który został wycofany ze sprzedaży, ale na aukcjach na pewno można jeszcze go kupić.

Mavic Mini
Wersja Fly More Combo


Mavic Air

mavic-air-arcticJest to nieco bardziej zaawansowany dron, którym można swobodnie latać póki co, ponieważ seria Air charakteryzuje się tym, że waga tych dronów nie przekracza 600g. Obecnie możemy znaleźć wiele ciekawych ofert używanych modeli pierwszej wersji Mavica Air ze względu na to, że na początku minionego tygodnia pojawił się jego następca – Mavic Air 2.

Jest to w zasadzie jedyny Mavic oferowany w kilku wersjach kolorystycznych, a w kwestii parametrów również daje radę. Ma taką samą matrycę jak większość dronów z tej serii, czyli 1/2.3″, co nie daje super jakości obrazka, ale jest bardzo zadowalający. W przeciwieństwie do Mavica Mini, tutaj mamy matrycę 12mpx, ale jednak filmy można nagrywać nawet w 4k 30p. W kwestii zasięgu producent podaje 2km, ale spotykałem się z filmami, że na pustej przestrzeni można było odlecieć około 3-4km.

Osobiście korzystam z tego drona i póki co nie planuję go zmieniać na innego, choć jeśli miałbym to zrobić to najprędzej byłby to Mavic 2 Pro, ze względu na matrycę. Poza tym jest to bardzo dobry dron zarówno dla początkujących, ale też dla zaawansowanych lotników, którzy chcą mieć możliwość latania w większej ilości miejsc. Minusem jednak jest tu bateria, która wytrzymuje zaledwie około 18-20 minut.

Recenzja drona

Mavic Air: Arctic White | Onyx Black | Flame Red
Wersja Fly More Combo: Arctic White | Onyx Black | Flame Red


Mavic Air 2

mavic-air-2Air 2 to jak już wyżej wspomniałem, kontynuacja serii Air. Mimo tego, że jest cięższy od poprzednika o prawie 150g, to nadal nie przekracza 600g. Jest to najnowszy dron od DJI, więc w sklepach mogą pojawiać się na niego promocje, specjalne oferty z bonusami – warto się rozejrzeć.

Warto tym bardziej, że jest za czym. Jest to jedyny Mavic z matrycą 1/2 cala. Dzięki temu może robić zdjęcia w rozdzielczości 12mpx lub 48mpx, a filmy nagrywać w 4k 60p. Producent twierdzi, że jest w stanie latać do 34 minut, co jest świetnym wynikiem, choć w internecie jest póki co za mało testów, które by mówiły o realnych wartościach. Dzięki zastosowaniu tutaj OcuSync 2.0, a nie WiFi jako systemu GPS, Mavic Air 2 wg producenta jest w stanie odlatywać na odległość 6km, a w praktyce zapewne nawet więcej. Pozornie minusem może wydać się aparatura, która jest jednym, wielkim klocem, ale plus jej taki, że jej rozkładanie nie zajmuje tyle czasu co poprzedni 'model'. Inna sprawa, że niedługo ma pojawić się aktualizacja, dzięki której drona będzie można obsługiwać przy pomocy Smart Controllera – wtedy prawdopodobnie się na ten zestaw skuszę. 🙂

Ze względu na tak małą matrycę znacznie lepszym wyjściem jest robienie zdjęć w tej mniejszej rozdzielczości. To tak jak z megapixelami w telefonie – 100mpx w matrycy nie większej niż 5mm nie ma prawa bytu. Jeśli nie wierzysz zrób zdjęcie w formacie RAW swoim telefonem i rzuć okiem na nie na komputerze. Tylko się nie przestrasz. 😉

Dla kogo jest to zestaw? No tutaj już zawodowi fotografowie mogą spokojnie myśleć o takiej zabawce. Matryca 1/2″ może nie powala, ale to znacznie więcej niż oferują inne drony poza 2 Pro, a jeśli zależy Ci na niewielkiej wadze i wymiarach, dron ten na pewno zda egzamin.

Mavic Air 2
Wersja Fly More Combo


Mavic Pro Platinum

mavic-pro-platinumTutaj już wchodzimy na wyższą półkę, na pewno wagową, choć cenowo jest obecnie całkiem przystępnie. Jest to pierwotna wersja Mavica i nawet na dzień dzisiejszy ma przyzwoite osiągi.

Może latać do 30 minut, filmy 4k 30p, zdjęcia 12mpx. Dzięki systemowi OcuSync osiąga zasięg 4km, choć w praktyce potrafi osiągnąć 6km, a nawet 15km. Robi wrażenie. Ogromnym plusem w odróżnieniu od poprzedników jest to, że nie jest tak głośny gdy lata. Mavic Air, z którego korzystam gdy jest w pobliżu brzęczy niesamowicie głośno w porównaniu do tego modelu czy tych poniżej. W porównaniu do poprzedników ten i kolejne modele serii Mavic mają lepsze, dokładniejsze opcje śledzenia.

Jest to już zabawka dla bardziej zaawansowanych, może nie ze względu na cenę, która ostatnimi czasy spadła, ale ze względu na możliwości. I choć matryca 1/2.3″ nie zwala z nóg, to osiągnięcia jak na nieco starszy model, no jest ciekawie. 😉

Mavic Pro Platinum
Wersja Fly More Combo


Mavic 2 Zoom

mavic-2-zoomPrawdopodobnie pierwszy lub jeden z pierwszych dronów, w których na gimbalu standardowo mamy zamontowany gimbal ze zmienną optyką. Mamy możliwość wyboru między ogniskową 24 a 48mm (czyli po prostu zoom x2).

W kwestii parametrów na papierku nieszczególnie różni się od poprzednika – też matryca 1/2.3″, też zdjęcia 12mpx, też video 4k 30p. Wg zapewnień producenta jest też zoom cyfrowy, który daje ogniskową 96mm, ale to zoom cyfrowy, więc równie dobrze możesz w MS Paint’cie powiększyć sobie obrazek i będziesz mieć to samo. Co do zasięgu, no jest tutaj OcuSync, więc mamy spore możliwości. Wg producenta około 5km, ale wg testów użytkowników, dron może odlecieć nawet o 6-8km. Dzięki Zoomowi mamy tutaj świetną możliwość uzyskania efektu vertigo / dolly zoom. Polega na tym, że dron oddalając się jednocześnie zwiększa zooma, co daje dodatkowego uroku na filmie.

Dla kogo jest ten model? Dzięki opcji zooma, chyba najbardziej przyda się tutaj filmowcom, którzy z wysokości będą chcieli uzyskać niecodzienne zbliżenia. 🙂

Mavic 2 Zoom
Wersja z kontrolerem Smart
Wersja Fly More Combo


Mavic 2 Pro

mavic-2-proMożna powiedzieć, że wśród dronów z serii Mavic jest to perełka. Obecnie także cenowo, ponieważ za nieco ponad 7 tys zł dostajemy drona w wersji Fly More Combo, który ma 4x większą matrycę niż większość omawianych tu modeli.

Tak, Mavic 2 Pro jak już wyżej wspominałem, ma 1 calową matrycę, a to dzięki firmie Hasselblad, z którą DJI współpracowało tworząc ten model. Firma ta produkuje aparaty, których matryce są prawie dwukrotnie większe od pełnoklatkowych, więc i tu rozmiarem nie zawiodła. 😉 Dzięki większej matrycy zdjęcia mogą być lepiej doświetlone, a co za tym idzie – pojawia się na nich znacznie mniej szumów. Poza tym mamy tutaj możliwość zmiany nie tylko ISO czy czasu naświetlania, ale też przysłony w zakresie f/2.8 – 11. Aaa, bym zapomniał – zdjęcia o rozdzielczości 20mpx, a filmy to jednak nadal 4k 30p, zatem tu odstaje jedynie nowy Air.

Taki tam latający kombajn, bardzo cichy, lata podobnie jak poprzednicy do około 30 minut, osiąga zasięgi do nawet 9km. Jest to najczęściej wybierany dron przez zawodowych fotografów. Dzięki dużej matrycy choćby podczas wesel czy sesji ślubnych są w stanie robić świetne jakościowo zdjęcia, a na poprawki w postprodukcji poświęcać znacznie mniej czasu.

Mavic 2 Pro
Wersja Fly More Combo
Kontroler Smart


Mavic 2 Enterprise

mavic-2-enterpriseMimo, że nazwa to nadal Mavic, to jednak ten model jest już bardziej do fachowej, specjalistycznej obsługi. Mamy do wyboru model Enterprise lub Enterprise Dual – w przypadku tego drugiego mamy dwie kamery, w tym jedna termowizyjna.

Parametrowo można porównać oba modele do Mavica 2 Zoom. Klasyczny Enterprise ma te same parametry kamery, za to w wersji Dual nie ma zooma, ale jest kamera termowizyjna, która pozwala namierzyć kogoś z góry lub dostrzec pożar. Dodatkowo oba modele oferują podpięcie do nich specjalnych akcesoriów – głośnika, reflektora i sygnalizatora świetlnego. Ich używanie skraca maksymalny czas lotu o kilka minut, ale coś za coś.

Kosztuje niemało, ale nie jest to zabawka dla fotoamatorów, a bardziej dla służb specjalnych. Postanowiłem go tutaj też omówić ze względu na to, że często jest mylony z innymi Mavicami, a kosztuje… no trochę więcej. 😉 Nie bez powodu.

Mavic 2 Enterprise
Wersja Enterprise Dual


 

To by było na tyle jeśli chodzi o serię Mavic oraz Tello. Co do Tello są spekulacje czy to aby na pewno dron od DJI, że to nie ich itp itd. No cóż, może powstał przy współpracy, może DJI coś dołożyło do niego – nie zagłębiałem się w to. W nazwie jest DJI, więc coś to musi oznaczać. 😉

Natomiast jeśli Wy macie jakieś uwagi, powyższe opisy pozostawiają dla Was jakieś niedopowiedzenia, pytania – śmiało zadawajcie je w komentarzach, a postaram się rozwiać Wasze wątpliwości! 🙂
A jeśli po prostu uważacie, że to dobry artykuł, napiszcie o tym w komentarzu czy podzielcie się linkiem ze znajomymi – utwierdzi mnie to w przekonaniu, że robię dobrą robotę. 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…