jak-wyprostowac-zdjecie-lightroom

Zdjęcia robione z ręki bez użycia statywu często skutkują tym, że coś na nich jest nierówno – czy to linia horyzontu, czy po prostu mamy wrażenie, że coś jest krzywe.

W dzisiejszym wpisie bardzo krótko i konkretnie na zdjęciach zaprezentuję Wam proces, bardzo prosty i bardzo szybki proces, dzięki którym wyprostujecie swoje zdjęcia w kilka kliknięć. Można też oczywiście bawić się w aplikacji Snapseed na telefonie i grzebać paluchami dopasowując i równając zdjęcia, ale co kto lubi. 😉

Nie przedłużajmy zatem i lećmy z tematem.


Zdjęcie jakie wybrałem to jeden z wrocławskich mostów, a dokładniej wjazd / wyjazd mostu kolejowego.

jak-wyprostowac-zdjecie-1

 

Pierwsze co musimy zrobić to załadować zdjęcie do Lightrooma i w trybie Develop w prawym panelu rozwinąć kartę Transform, czyli coś jak na powyższym obrazku. Jak widzicie moje zdjęcie nie jest zbyt proste, więc dobrze będzie je wyrównać.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-2

W karcie Transform mamy wiele możliwości automatycznych, półautomatycznych lub manualnych ustawień. Wybieramy w tym wypadku opcję Guided. Zmienia nam się kursor i pojawia się pod nim małe powiększenie zdjęcia. Takim kursorem wyznaczamy linie, w oparciu o które zdjęcie będzie prostowane.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-3

Linie wyznaczamy przez kliknięcie i przeciągnięcie kursora w drugie miejsce aby utworzyć dwa punkty, po których pójdzie linia – coś jak na powyższym obrazku. Jak widzisz stworzyłem linię, ale nic się nie zmieniło. Nic dziwnego – nie ma linii, do której obecna mogłaby się odnieść, do której wyrównać.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-4

Tworzymy zatem drugą linię i nagle coś tam przeskoczyło. Niewiele bo niewiele, ale już jest jakby mniej krzywo. Ale nadal krzywo, więc kombinujemy dalej.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-5

Hmm, a czemu by nie dodać linii pionowych do tego? Jak pomyślał tak zrobił i mamy prostokąt, w oparciu o który zdjęcie zostało wyprostowane. Pozostaje kliknąć Done w prawym dolnym rogu.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-6

No dobra, zdjęcie ładne, kadr prosty, ale jakaś za duża przestrzeń tam o po lewej. Wybieramy zatem opcję kadrowania z prawego panelu – taki przerywany prostokąt „Crop & Straighten” i pojawia nam się siatka trójpodziału. Jak na powyższym obrazku.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-7

Trochę ograniczamy tą lewą przestrzeń i ją przycinamy kadrując przy tym zdjęcie. Tak, tak się robi, tak trzeba i nie ma co się martwić straconymi kilkoma pikselami – zdjęcie nadal będzie duże i wyraźne.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-8

Po wykadrowaniu klikamy ponownie Done w prawym dolnym rogu i voilà – mamy wyprostowane, wykadrowane zdjęcie, które jest gotowe do dalszej pracy nad nim, dalszej postprodukcji. A to co się z nim stanie w dalszych etapach pozostaje kwestią indywidualną. Jedni by zrobili je w odcieniach szarości, drudzy HDR, a jeszcze inni zupełnie odwrócili kolory bądź stworzyli mroczny klimat – wszystko to kwestia indywidualna, ale zdjęcie (chyba, że to jakiś zamysł artystyczny) powinno być proste i wykadrowane. 🙂


 

Jak podoba Wam się tego typu tutorial? Chcielibyście więcej tego typu prostych instrukcji? Śmiało dawajcie znać co chcielibyście zrobić ze zdjęciami, a chętnie przygotuję kolejne tego typu materiały. 🙂

 

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…