jak-poprawic-oczy-photoshop

Zwykło się mawiać, że oczy są zwierciadłem duszy – na zdjęciach portretowych to właśnie oczy są elementem, który przykuwa wzrok odbiorcy. Jak zatem je poprawić aby faktycznie przyciągały uwagę?No cóż, wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka. Jednak fotografując, bardzo ważne jest aby oczom poświęcić chwilę czasu. Nie chodzi tu o ich podmienianie na np. kocie oczy czy dodawanie makijażu – chociaż co kto woli. 😉

Osobiście zwykle staram się na zdjęciach pokazywać naturalność osoby, którą fotografuję. Zatem też nie jestem fanem zbytniego przerabiania twarzy, figury, także zdjęć na okładki magazynów robił nie będę, no cóż, trudno. 😉 Zatem prosty retusz polegający właśnie na poprawieniu kontrastów, dzięki czemu postać na zdjęciu nie wydaje się płaska, a do tego właśnie podbicie oczu. Nie, nie chodzi o robienie śliwy pod oczami. 😉 Bardziej o podbicie jasności i wyostrzenie. Rzecz jasna wszystko z umiarem.

Jak zatem się za to zabrać? Nieco o tym poniżej:

1. Rozjaśnienie

Pierwsze na czym warto się skupić w przypadku poprawiania oczu to lekkie ich rozjaśnienie. W tym celu wybierz narzędzie Rozjaśnianie (O), tryb Półcienie i światło 10%. Rozmiar pędzla dobierz do swoich potrzeb i przejedź 1 lub 2 razy po oczach na zdjęciu. Chodzi o same oczy między powiekami – białko oka, tęczówka. Gdy już to zrobisz, zmniejsz pędzel i zrób jedno lub dwa kółka po tęczówce, starając się jednak nie wjeżdżać pędzlem na źrenicę oka.


2. Wyostrzenie

Kolejna rzecz do poprawienia oczu to ich wyostrzenie. Czyli wybieramy narzędzie Wyostrzenie, tryb Zwykły, Intensywność ok. 33%. Pędzlem tym przejeżdżamy raz po krawędzi oka przy powiece, a następnie robimy kilka kółek po samej tęczówce. Zwykle 2-3 kółka wystarczają.


Gotowe. Tak, to tylko tyle i aż tyle. Efekty? Przykłady poniżej:

 

oczy2aoczy2b
oczy1aoczy1b
oczy3aoczy3b

Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami, a także dorzuć BrainDesign do Twojego ulubionego feedu na Feedly!

 

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…