grafik zalety

Poprzednio było o wadach pracy jako grafik komputerowy – wymieniłem ich aż albo tylko 7. Natomiast praca grafika czy też freelancera jak kto woli ma też swoje plusy, o których tak jak obiecałem – napiszę tu kilka słów.

We wpisie poświęconemu wadom pracy jako grafik komputerowy, jak już wspomniałem, wymieniłem 7 wad takiej pracy, natomiast idąc za hasłem „z minusa w plus”, wady te można zamienić w zalety. Zalet jest znacznie więcej niż wad, natomiast skupię się tu na kilku, wg mnie najważniejszych. Pierwszym punktem z brzegu może być wspomniana w poprzednim wpisie…

Ciągła edukacja

Jest to z jednej strony wada, natomiast jeśli się przyłożysz, stanie się to ogromną zaletą. Ciągła edukacja w przypadku pracy jako grafik, webmaster, muzyk czy innego typu ’wolny strzelec' daje Ci ogromną przewagę. Jakkolwiek to zabrzmi, przez ciągłe doskonalenie się w danym temacie, wręcz niszczysz swoją konkurencję, która zostaje daleko w tyle przez stare schematy, których nie rozwijają. Fakt – jest to dla wielu minus, ale głównie przez negatywne nastawienie do nauki, które wpojono nam w szkole.

Przedsiębiorczość

Dzięki pracy na własny rachunek, w dużej mierze grafik czy freelancer musi nauczyć się podstawowych umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Są to m.in. sprzedaż, marketing, budowanie relacji z klientami, partnerami czy determinacja. W rzeczywistości jest ich dużo więcej, natomiast głównie chodzi o to, że dzięki działaniu jako freelancer często gęsto musimy zmienić cały mindset, czyli swoje przekonania, nastawienia, schematy, ponieważ stają się nieaktualne.

Pracujesz kiedy chcesz

W tym wypadku nie ma tak jak na etacie, że musisz wyrabiać 40 godzin tygodniowo. W tym wypadku możesz pracować tak jak chcesz. Dostajesz od klienta zlecenie, dostajesz informację na kiedy jest to potrzebne (deadline) i bierzesz się do pracy – no chyba, że klientowi się nie spieszy, to możesz zająć się najpierw zleceniami z terminem na wczoraj.

Pracujesz gdzie chcesz

Jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym, no cóż, jesteś trochę ograniczony do biurka. Natomiast jeśli posiadasz laptopa, jesteś w stanie pracować gdzie chcesz, gdzie Ci wygodnie. Ja osobiście lubię pracować w kawiarni. Biorę laptopa, jakiś notatnik, zamawiam kawę i pracuję. W jednym z poprzednich artykułów, w którym podawałem narzędzia zwiększające produktywność, o tutaj link, podałem też link do strony, na której po kliknięciu Play słychać w głośnikach kawiarniane dźwięki – gdy muszę pracować w domu i nie mogę wyjść do kawiarni, odpalam sobie to po cichu na głośnikach i produktywność rośnie.

Dobre zarobki

Jeśli masz dobrego skilla, reklamujesz się na początku w wielu miejscach i utrzymujesz dobre relacje z klientami, jesteś w stanie zarabiać kilkakrotnie więcej niż pracując jako grafik na etacie. Ale oczywiście nie namawiam nikogo do rezygnacji z etatu i otwierania własnej firmy – nie wszystko jest dla wszystkich. Niektórzy wolą mieć nad sobą kogoś, kto weźmie na siebie ryzyko za prowadzenie firmy, a Oni będą pracować dla nich. Jeśli jesteś dobry w swojej pracy, jesteś w stanie w kilka dni znaleźć pracę na etacie.

Praca bez studiów

Tak, pracować jako grafik możesz bez kończenia jakiś specjalistycznych uczelni i kierunków, jak to bywa w przypadku lekarzy czy prawników. Wystarczy, że pobierzesz darmowego Gimp’a lub kupisz np. Photoshopa czy Affinity Photo i rozejrzysz się za kursami czy poradnikami w internecie, których jest mnóstwo i są w stanie nauczyć Cię obsługi w/w programów od podstaw po bardzo zaawansowane funkcje.

Obsługujesz kogo chcesz

Często w przypadku pracy na etacie, Twój przełożony kieruje firmą z zasadą przewodnią „Nasz klient – nasz Pan” przez co musisz akceptować wszystkich klientów i wszystkie zlecenia. W przypadku pracy jako grafik freelancer, nie masz takiego obowiązku. Spotykasz się z klientem, okazuje się, że się nie dogadujecie, więc mówisz mu, że nie podejmiesz się zlecenia, albo – jeśli jeszcze nie jesteś na tyle asertywny – podajesz cenę z kosmosu, której klient na pewno nie zaakceptuje.


Zalet pracy jako grafik, jako freelancer jest znacznie więcej, natomiast starałem się tutaj skupić na tych wg mnie najciekawszych. Jeśli macie w głowie jeszcze jakieś inne – śmiało piszcie o nich w komentarzach.

Pamiętaj jednak, że praca jako grafik ma też swoje wady, o czym możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie.
Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…