grafik wady

Wiele osób wyobraża sobie zawód grafika komputerowego jako spokojną pracę, siedzenie 24/7 przy komputerze i tworzenie obrazków, które zlecają klienci. Przez to też wiele osób próbuje swoich sił w tej branży, natomiast okazuje się wtedy, że nie wszystko jest takie kolorowe jak się wydawało.

„O tak, pobrałem pirackiego Photoshopa to teraz jestem dizajnerem!”. Tak niestety myśli większość początkujących – ja też tak miałem. Ma to swoje wady i zalety, ponieważ z reguły początkująca osoba ma mnóstwo pomysłów na różne projekty, przegląda różne projekty w internecie i myślą, że też tak mogą. Okazuje się, że na początku fakt, kreatywność jest wysoka, natomiast umiejętności – niekoniecznie. To zmienia się co prawda z czasem, ale wtedy gdy umiejętności rosną, spada trochę kreatywność.

Także praca jako grafik komputerowy ma na pewno wiele zalet, o czym będzie w następnym wpisie, ale ma też swoje wady, które przedstawiam poniżej:

 

Konkurencja

No tak, konkurencja jest w każdej branży, natomiast w zawodach takich jak grafik, jest ona ogromna. Jeśli na początku myślisz „ja się wybiję” to najpierw skup się na tym aby faktycznie to zrobić. Jeśli tylko tak pomyślisz i olejesz temat, spoczniesz na laurach i podziękowaniach za darmowe projekty – nie wybijesz się.

Zdrowie

Głośno się o tym nie mówi (przeważnie), ale praca jako grafik wiąże się także z problemami zdrowotnymi. Codzienna praca przed komputerem nie należy do najzdrowszych, więc musisz przygotować się na noszenie okularów, a jeśli lubisz pracować z laptopem na nogach leżąc w łóżku, no cóż, możesz mieć problemy z bezpłodnością.

Ciągła edukacja

Dla wielu osób, przez system szkolnictwa jaki nas wychował, edukacja jest czymś złym. Ciągłe uczenie się czegoś jest wg. wielu niepotrzebne – niestety w szkole wszystkich uczą wszystkiego. U osób, które wolą cały czas siedzieć w miejscu zamiast się rozwijać, umiejętności po jakimś czasie okazują się niewystarczające, przez co klienci rezygnują i wolą iść do kogoś, kto jest na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dlatego też ciągła edukacja, rozwój 24/7 przez książki, szkolenia, konferencje jest koniecznością, nie tylko w pracy grafika.

Portfolio

W tej branży portfolio jest wyjątkowo ważne, ponieważ to dzięki niemu, potencjalny klient czy pracodawca będzie chciał z Tobą współpracować. Fakt, są jeszcze inne aspekty jak np. doświadczenie (np. jeśli chcesz pracować na etacie w drukarni), ale i tak portfolio będzie zawsze ważne, dlatego tak warto o nie zadbać. Trochę na ten temat pisałem we wpisie pt. „Po co Ci Portfolio?”, do którego przeczytania Cię zachęcam.

 

  • Czas

Praca pod presją czasu to nieodłączny element pracy grafika. Niby klient może Ci powiedzieć, że nie zależy mu na czasie, ale jeśli po miesiącu od otrzymania zlecenia, nawet się tego projektu nie tkniesz… no cóż, na pewno stracisz klienta.

 

  • Asertywność

Po jakimś czasie będzie Ci potrzebna umiejętność odmawiania klientom. Po kilku miesiącach, latach pracy będziesz w stanie określić czym konkretnie się zajmujesz – czy to plakaty, czy jakieś większe projekty do druku czy jakieś strony internetowe. Wtedy też gdy klient przyjdzie do Ciebie i powie, że chce projekt ulotki, a Ty zajmujesz się stronami internetowymi i na projektowaniu ulotek się nie znasz albo nie lubisz tego robić, powinieneś, powinnaś mu odmówić – chyba, że pilnie potrzebujesz kasy, wtedy akceptujesz zlecenie.

 

  • Perfekcjonizm

W tej branży musi być wszystko dopięte na ostatni guzik. Jeśli tworzysz projekt strony internetowej – musi być w całości przygotowana gotowa do zakodowania i wdrożenia do internetu. Jeśli tworzysz projekt plakatu, musisz zadbać o odpowiednie spady (krawędzie) przed wysłaniem do drukarni. Tworząc jakikolwiek projekt – musi się on podobać Tobie. Sam jestem pod tym kątem dla siebie bardzo krytyczny, więc jeśli coś mi się podoba – co jest nie lada wyzwaniem – klient też jest zadowolony.


To chyba tyle, tylko lub aż 7 wad pracy jako grafik komputerowy. Jeśli potrafisz lub jesteś gotowy, gotowa się z nimi zmierzyć, pokonać – możesz śmiało próbować swoich sił jako projektant grafiki komputerowej. W następnym wpisie poznasz kilka zalet, które cechuje praca grafika.
Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…