4-kolory-markerow

Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz szkolenie. Masz coś napisać na tablicy i masz do wyboru klasycznie 4 kolory markerów – który z nich wybierzesz?

Otóż w klasycznym zestawie markerów mamy do dyspozycji kolor czarny, czerwony, zielony i niebieski. Zwykle podczas szkoleń wykorzystywane są arkusze papierowe, ale często też mamy do dyspozycji samą tablicę, po której piszemy i takie suchościeralne markery zmazujemy. Standardowo mamy do dyspozycji 4 w/w kolory, ale czy możemy z nich korzystać kiedy chcemy? No niekoniecznie… 😉

Otóż każdy kolor ma swoje określone przeznaczenie. Każdy z nich wywołuje określone skojarzenia, pobudza inne zmysły, wywołuje inne wspomnienia. Dla przykładu, przypomnij sobie jakimi długopisami pisałeś w szkole? Pewnie podobnie, niebieski lub czarny. Nie inaczej wygląda to w przypadku tablic i markerów podczas szkoleń. Nie zmienia to jednak faktu, że często na szkoleniach prowadzący korzystają z nich naprzemiennie. Aaaa jaki tam się nawinie, jaki kolor wpadnie w ręce takim napiszę. I to jest błąd. Powinno się z tych kolorów korzystać świadomie, a świadomość ich jest kiepska na polskiej scenie szkoleniowej, konferencyjnej.

Wpis ten będzie krótki, ale maksymalnie konkretny. Otóż do rzeczy, jakich kolorów do czego używać:

Niebieski lub Czarny

Tu akurat jest jak sobie wybierzesz, podobnie jak właśnie w szkole, pisałeś jednym z w/w kolorów. Jeśli wszystko piszesz na czarno, niebieskim kolorem podkreślaj jakieś wyróżniki, pisz nim nagłówki w tabelach. I odwrotnie, jeśli wszystko piszesz na niebiesko jak w szkolnym zeszycie, czarnym rób tabelki, wyróżniki, nagłówki.

Zielony

I tu podobnie jak w szkole, co robiło się zielonym kolorem albo jakimś innym? Notowało jakieś ciekawostki, jakieś ważne cytaty, jakieś rzeczy do zapamiętania, które mogą się przydać. Tak i na tablicach podczas szkoleń – zielonego używaj gdy chcesz napisać jakąś ciekawostkę, wskazówkę, chcesz opisać kroki ćwiczenia, punktory w liście.

Czerwony

Kolor nauczyciela, wiadomo. Ale patrząc na psychologię kolorów, czerwony kojarzy się odbiorcom z czymś ważnym, istotnym. Jeśli chcesz aby ktoś coś zapamiętał, piszesz coś cholernie ważnego, zapisz to na czerwono.

 

I wiecie co, to tyle. Wpis ten jest trochę wynikiem mojej lekkiej irytacji, kiedy podczas szkoleń widzę jak prowadzący korzysta z koloru jaki mu w danej chwili wpadnie w ręce. Jednocześnie jest to dla Was, prowadzących, może teraz może w przyszłości, szkolenia, warsztaty, ciekawa wskazówka i podpowiedź jak wykorzystywać narzędzia, które macie.

Jeszcze na koniec mała podpowiedź co do samych markerów. Jeśli prowadzicie jakiś mały warsztat na małej sali dla kilku, kilkunastu osób, nie ma problemu abyście używali jakiś markerów pizdryków za 2zł za sztukę. Jeśli jednak prowadzicie szkolenie, wystąpienie przed większym gronem, większą publicznością, wypadałoby zaopatrzyć się w coś, co zauważą nawet osoby z ostatnich rzędów. Osobiście polecam markery marki Snowman 600 Jumbo, znajdziecie je na Allegro czy w innych dobrych sklepach papierniczych i kosztują około 9-10zł za sztukę, czyli za 4 kolory zapłacicie jakieś 40zł, ale publiczność Wam podziękuje.

Myślę, że to by było dziś na tyle. Idźcie i nauczajcie markerologii. 😉

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

?️ Kalendarz dla fotografa

Jesteś fotografem i zastanawiasz się jak rozplanować następny rok? Poniżej kilka wskazówek…