wypalenie-zawodowe

Czujesz się ciągle przemęczony? Nie masz czasu na rodzinę, znajomych? Czas wolny poświęcasz na odpoczynek? Być może gnębi Cię wypalenie zawodowe!

Przemęczenie, niechęć do pracy, do ludzi, wolne dni, wolny czas poświęcasz na nadrabianie zaległości bądź drzemki. To niestety częste objawy wypalenia. Wydaje Ci się, że robisz to co lubisz, ale praca ta przestaje Cię satysfakcjonować, nie widzisz żadnych efektów, przełożeni tylko krytykują to co robisz i prawie wcale nie doceniają? A może jesteś ciągle zestresowany, zadania rozpisane w kalendarzu olewasz albo przekładasz, projekty robisz na ostatnią chwilę, masz problemy ze snem czy zdrowiem?

To powyżej to najczęstsze objawy wypalenia zawodowego. Czym ono jest? Jest to pewien stan, stan mentalny, w którym czujemy się… patrz powyższy akapit…

Jednak nie ma tego złego czego by się nie dało naprawić. I na wypalenie zawodowe są sposoby, a o kilku z nich postaram Ci się nieco opowiedzieć poniżej.


Wizyta u terapeuty

Wydaje się najoczywistszym rozwiązaniem, ponieważ jeśli jest tak jak wyżej wspomniałem – że jest to stan mentalny – terapeuta, psycholog często w tej sytuacji jest w stanie pomóc. Poprowadzi Twoją terapię w taki sposób, że jesteś w stanie z tego wyjść, raz mniejszym, raz większym nakładem pracy.


Relaksacja

Muzyka relaksacyjna, autohipnoza i trans, herbaty ziołowe, tj. melisa zamiast kawy czy herbaty to coś co z pewnością Cię uspokoi i zdejmie z Ciebie stres.


Zmiana pracy / branży

To dość radykalna metoda. Często można się jakoś dogadać z przełożonym, dojść do kompromisu, zatem wypowiedzenie sugerowałbym zostawić na ostateczność. Zastanów się co sprawia Ci w pracy dyskomfort, co Ci nie odpowiada, może da się to przepracować, przegadać, weź kilka dni wolnego i wyjedź w góry, nad morze, odpocznij. Jeśli jednak to nie pomoże, może faktycznie dobrze będzie zmienić pracę, natomiast jeśli dany rodzaj pracy nie przynosi Ci satysfakcji, jeśli nie robisz tego co lubisz, może warto by zmienić branżę. Przemyśl to dwa razy.


Wyobraźnia działa cuda

Czy pamiętasz jak to było jak pracowałeś w danym miejscu dzień, tydzień? Pewnie czułeś ekscytację, energię, poznawałeś nowe rzeczy. Przypomnij sobie ten stan i wyobraź sobie jakbyś pracował w danym miejscu tydzień. Poczujesz całkiem inną energię, całkiem inny stan. Często słyszę hasła w stylu „co byś robił gdybyś cofnął się w czasie, ale miał tą wiedzę, którą masz dzisiaj?” – niby nierealne, ale pamiętaj, że ogranicza nas tylko nasza niczym nieograniczona wyobraźnia. Możesz ją wykorzystać aby wprowadzić się w stan w jakim byłeś kiedyś, ale mając tą wiedzę i doświadczenie, które nabyłeś od tego czasu.


Ogranicz narzekaczy i szukaj wsparcia

Często powtarza się, że narzekanie to narodowy sport Polaków. Trudno się z tym nie zgodzić – jesteśmy w tym najlepsi! 😉 Jednak nie musisz być jedną z takich osób. Możesz olać tych, którzy narzekają, krytykują, to co mówią wpuszczać jednym uchem, a wypuszczać drugim. Nieraz bywa to trudne, szczególnie jeśli często przebywasz z narzekaczami, ale jesteśmy wypadkową 3-5 osób, z którymi najczęściej się spotykamy. Zarówno pod względem mentalności, finansów jak i narzekania bądź wspierania się nawzajem. Jeśli pracujesz z narzekaczami, znajdź sobie kilka osób, z którymi będziesz się spotykał czy choćby rozmawiał przez internet. Spędzanie czasu z nimi sprawi, że zmieni się Twoje nastawienie, podejście do życia. Jest jednak ryzyko, że staniesz się dla pozostałych osób z pracy toksyczny, ponieważ będziesz mieć inne poglądy i przekonania niż oni. Jednak mając, nazwijmy to – grupę wsparcia, znajomych, którzy Cię popychają do przodu, na pewno i w tym Ci pomogą.


 

A czy Ty masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie z wypaleniem? Podziel się nimi w komentarzu, może pomogą komuś w potrzebie! 🙂


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…