tedx rawa river katowice

W ciągu ostatnich dwóch dni w Katowicach miałem okazję gościć na dwóch wydarzeniach z cyklu TEDxRawaRiverSalon. Jako, że były to moje pierwsze wydarzenia TEDx, w których miałem okazję wziąć udział, postanowiłem podzielić się w kilku zdaniach moją, hmm… opinią na ich temat.

Wystąpiło tam wiele osób, które dostarczały uczestnikom energii, a także inspiracji. Dwa wydarzenia TEDx dzień po dniu. Nie wiem jak to bywa w innych miastach, ale w Katowicach taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy, a ja miałem okazję przyjrzeć się tym obu spotkaniom, konferencjom. Łącznie na obu było 7 prelegentów, natomiast ja w mojej krótkiej relacji skupię się na dwóch, no dobra, na trzech, z nich, którzy najbardziej mnie zaciekawili, zainspirowali. Na końcu wpisu znajdują się także linki do wystąpień wszystkich prelegentów.

tedxrawariver katowice Media w kulturze, kultura w mediach
https://www.facebook.com/events/480408485459156/

Wydarzenie, które odbyło się w niedzielę 17 maja w klubie Prokultura miało tytuł „Media w kulturze, kultura w mediach” i był organizowany jako jedno z wydarzeń 18. Festiwalu Filmowego – Cropp Kultowe. Na wydarzeniu tym wystąpiło dwóch prelegentów – Rafał Żak oraz Tomek Drozdek i właśnie o tym drugim Panu chciałbym coś więcej napisać.

Generalnie jeśli o mnie chodzi, to uwielbiam ludzi z pasją, z niecodziennym hobby. Taką właśnie osobą jest Tomek Drozdek – „muzyk, kompozytor, aranżer; perkusista, perkusjonalista, multi-instrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z różnych stron świata.” Na scenie TEDx zaprezentował szereg instrumentów, tj. drumla, „ośla szczęka” czy lira korbowa.
Gdy usłyszałem dźwięki liry, od razu zakochałem się w tym instrumencie; pierwsze co przyszło na myśl jak usłyszałem melodię płynącą z niej, to były dudy (jeśli ktoś nie kojarzy – to jest ten taki worek z rurkami, na którym grają zwykle szkoci).
Niecodzienne hobby, pasja Tomka to kolekcjonowanie „rzadkich instrumentów z różnych stron świata”. Sam wspomniał, że nie wie ile dokładnie ma instrumentów, ale wydaje mu się, że ponad 300 już ich uzbierał. Nagrał dzięki nim 3 płyty, na których prezentowane są przeróżne dźwięki. Zachęcam Was do przesłuchania części utworów, do których linki poniżej, ponieważ są świetne:

tedxrawariver katowice Energia - Fantazja - Siła
https://www.facebook.com/events/747952708657465/

Salon, który odbył się wczoraj, czyli w poniedziałek 18 maja, był trochę w innym klimacie, innym temacie niż ten, który był dzień wcześniej, z kilku względów. Tematem była „Energia – Fantazja – Siła”. Nie bez powodu pierwsze litery tego hasła to EFS, ponieważ między innymi dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu odbyło się to wydarzenie. Największą atrakcją tego wieczoru był jeden z zaproszonych gości, a mianowicie profesor Philip Zimbardo. To właśnie dzięki Jego obecności wszystkie bilety rozeszły się w kilkanaście minut po opublikowania informacji o wydarzeniu, a w niecałe 24 godziny od utworzenia wydarzenia na Facebooku zapisało się blisko 300 osób.

Na tym wydarzeniu wystąpiło pięciu prelegentów, pięć osób – Barbara Halska, Laura Andrukiewicz, Waldemar Jan, dr Agnieszka Wilczyńska oraz oczywiście prof. Philip Zimbardo. Ja jednak skupię się na dwóch ostatnich osobach, czyli na Pani doktor oraz na Panu profesorze, ponieważ od nich 'wyniosłem' z tego TEDx’a najwięcej.

Pani dr Agnieszka Wilczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, poprowadziła wystąpienie pt. „Poczucie przynależności i wykluczenia”. Skąd u mnie zainteresowanie takim, z pozoru trudnym tematem, skąd zaciekawienie? Wydaje mi się, że powodem jest to, że jest to temat bliski, hmm, mojemu sercu, mojej osobie, m.in. ze względu na to, że wielu sytuacji, o których Pani Agnieszka opowiadała, sam doświadczyłem. Ze sceny zaprezentowała jak wygląda sytuacja oraz kilka strategii jak sobie z takowymi wyzwaniami radzić w życiu.
Mimo, że na tego TEDx’a pojechałem z jednej strony aby wysłuchać profesora Zimbardo, a z drugiej – ponieważ ten, który odbył się dzień wcześniej pokazał mi, że warto, to jednak nie wystąpienie profesora Zimbardo, a właśnie Pani doktor Wilczyńskiej dało mi więcej do myślenia.

No i na koniec wisienka na torcie, haha 🙂 Profesor Philip Zimbardo, niesamowita postać, autor publikacji na temat psychologii, z których osobiście kojarzę „Efekt Lucyfera” oraz podręcznik studencki „Psychologia i życie”. Jego prelekcja de facto skierowana była głównie do męskiego grona, ale wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Dotyczyła ona głównie problemów, wyzwań, jakie pojawiają się w życiu chłopców, młodych mężczyzn, czyli głównie gry video, gry komputerowe, na które duża część młodzieży poświęca bardzo dużo czasu oraz pornografia, która jest obecnie dostępna w sieci za darmo. Są to m.in. powody, przez które zanikają relacje międzyludzkie, nie potrafimy rozmawiać z ludźmi, stajemy się samotnikami, a przecież można inaczej.

philip zimbardo
Na zakończenie profesor umożliwił zrobienie sobie z Nim zdjęcia, więc chętnie skorzystałem 🙂

Myślę, że to będzie koniec mojej krótkiej relacji z dwóch edycji TEDxRawaRiver. Jako podsumowanie dodam, że naprawdę warto uczestniczyć w takich wydarzeniach. Dlaczego? Powodów jest na pewno wiele, ale z mojej perspektywy ogromną zaletą jest naładowanie baterii, podniesienie poziomu energii, a także ogromna moc inspiracji, która płynie ze sceny, dzięki której człowiek uświadamia sobie, że może więcej, niż mu się wydaje.

Zdecydowanie polecam konferencje TEDx, które de facto są w wielu miastach, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, więc jeśli tylko masz możliwość, widzisz, że gdzieś w Twojej okolicy taka konferencja się odbywa – jedź bez wahania!

Tymczasem życzę Wam miłego dnia, miłego popołudnia, a także dużo inspiracji w życiu 🙂


Wystąpienia prelegentów:

17.05

Tętno muzyki | Tomasz T.ETNO Drozdek
Film i życie | Rafał Żak

18.05

Why boys are failing? | Philip Zimbardo
Jak młodzież radzi sobie ze stresem? | Agnieszka Wilczyńska
Nikiszowiec – moje miejsce | Waldemar Jan
Jak się robi dobre rzeczy? | Laura Andrukiewicz
Trochę inna szkoła | Barbara Halska


Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…