skuteczne Cv

Sprawdź czy Ty także popełniasz te popularne błędy tworząc swoje CV – jeśli tak, możesz nie mieć szans na rozmowę kwalifikacyjną.

W kwestii tworzenia CV sam kiedyś potrzebowałem pomocy – miałem ogrom informacji, moje CV miało 4 strony A4 i od rekrutera usłyszałem wprost, że super, że chcę wszystko opisać, ale 2 strony drukowane to jest max, bo nikt tego nie przeczyta i prędzej wyrzuci do kosza, a w czasach RODO – wrzuci do niszczarki. Długo zastanawiałem się co by można było okroić, czego się pozbyć z CV aby faktycznie zminimalizować je do max 2 stron i udało się – zamiast wypisywać kilkadziesiąt ukończonych kursów jeden pod drugim, podałem kilka, a w umiejętnościach znajomość X Y. W doświadczeniu zawodowym zamiast podawać wszystkie miejsca pracy, ograniczyłem się do kilku, generalnie rzecz biorąc, zminimalizowałem CV faktycznie do 2 stron A4.

Obecnie ma ono jedną stronę A4 i działa – jest proste, zawiera konkrety, jest czytelne i choć nie jestem zwolennikiem CV jako infografiki, to jednak pozwoliło mi to skondensowanie całości do jednej strony A4, a czytelność jest jeszcze większa.

CV Paweł Wierzchowski
Moje obecne CV

Przed przygotowaniem tego wpisu zarówno powtórzyłem sobie wiedzę ze spotkań, warsztatów poświęconych tworzeniu CV, ale też zadałem kilka pytań mojej dobrej znajomej, Oliwii Wójciak, Pani fotograf, która pracuje również jako Specjalista ds. HR. Idąc tym tropem, jeśli poniżej pojawi się jakiś cytat, będzie to właśnie odpowiedź Oliwii. Zatem nie przedłużając…

 

Czym jest Skuteczne CV?

No właśnie, bo temat wpisu to Skuteczne CV, ale czym ono w sumie jest? Poniżej kilka cech, które powinno posiadać takowe CV:

 • jest czytelne (czyli bez przesytu, nie za dużo tekstu, odpowiednie odstępy),
 • najważniejsze elementy są widoczne na pierwszy rzut oka,
 • rekruter chce je przeczytać (tak, to już sukces – jeśli dasz w CV sam tekst bez jakiegokolwiek formatowania, wyląduje ono w niszczarce),
 • sprawia, że rekruter kontaktuje się z Tobą aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną – czyli po prostu, działa.

Musisz też pamiętać, że CV jest jak Twoje ogłoszenie, więc stwórz je tak, sprzedaj się tak jak sam chciałbyś kogoś kupić. Zapewne osoba rekrutująca Cię, nigdy wcześniej Cię nie widziała na oczy, więc sprzedać się musisz za pomocą tego właśnie papierka, o którym jest cały ten wpis.

 

Legendarne 6 sekund

W wielu przypadkach miałem okazję usłyszeć o tym, że analiza CV to dla rekrutera właśnie 6 sekund. Jednak jest to średnia – od jednych rekruterów słyszałem, że jest to 10, 20 sekund, od innych z kolei, że 2-3 sekundy wystarczają (Google Inc.). Idąc tym tropem, pamiętaj aby odpowiednio dopasować CV pod kątem czytelności, aby osoba, która będzie przeglądać Twoje CV nie musiała spędzać nad nim godziny – zastosuj nagłówki nad poszczególnymi sekcjami, pogrub umiejętności, które wg oferty potencjalnego pracodawcy są ważne. Pokażesz tym, że potrafisz czytać ze zrozumieniem, a także że szanujesz czas rekrutera.

 

Dlaczego Twoje CV ląduje w koszu?

Bardzo często ze względu na brak wymaganego doświadczenia
~Oliwia

No właśnie, niby nie mamy doświadczenia, umiejętności, ale jednak wysyłamy cefałkę, bo a nuż, widelec może się uda. Nie, nie uda się, stracisz czas rekrutera, stracisz swój czas poświęcony na wysyłanie zgłoszeń czy zanoszenie CV osobiście.

 

Najważniejsze elementy CV

Ostatnie doświadczenie związane z pozycją, na którą się aplikuje, dane osobowe i dane do kontaktu
~Oliwia

I właśnie to o czym Oliwia wspomniała, czyli o doświadczeniu „związanym z pozycją, na którą się aplikuje”. Chcąc pracować w restauracji nie wypisuj miejsc pracy w drukarni, w firmie medycznej czy innym miejscu, skup się na branży gastronomicznej i w drugą stronę – aplikując do agencji PR nie wypisuj, że pracowałeś jako kucharz. Chyba, że nie masz co wpisać w sekcji „Doświadczenie zawodowe” to wtedy jak najbardziej, lepsze coś niż nic. Jednak pamiętaj też, że podając doświadczenie i pisząc, że w danym miejscu pracowałeś 2 miesiące, w innym 4 miesiące, w jeszcze innym miesiąc, rekruter, pracodawca może mieć wątpliwości co do tego czy za chwilę Ci się nie odwidzi i nie zechcesz odejść.

Pisząc o doświadczeniu, postaraj się zawrzeć także informacje o osiągnięciach na danym stanowisku, np. pozyskałem X stałych klientów, którzy płacą w terminie, dzięki czemu obroty firmy wzrosły o Y %.

 

Edukacja, kursy, szkolenia – pisać coś czy nie?

Kierunki studiów wyższych - jeśli brak to ostatnia ukończona szkoła
~Oliwia

Dokładnie tak, gdybym studiował, podałbym uczelnię, kierunek, ale jeśli zakończyłem edukację szkolną na etapie liceum czy technikum to ostatnia szkoła w sekcji „Edukacja” będzie ok.
Jak wygląda kwestia kursów i szkoleń? Skup się na kilku najważniejszych – no chyba, że masz nieco wolnego miejsca w CV to możesz je zapchać informacjami o jakiś videokursach czy szkoleniach, w których brałeś udział, ale tu też kwestia skupienia się na branży – aplikując do restauracji nie pisz, że ukończyłeś video kurs Photoshopa.

 

Namiary na profile w Social Mediach

W dzisiejszych czasach często gęsto rekruterzy jeśli zdecydują się na kontakt z Tobą, prędzej czy później prześwietlą Cię w internecie. Zajrzą na Facebooka, LinkedIn’a i inne takie. Czy warto więc ułatwiać im sprawę i podawać w CV adresy swoich profili w Social Mediach?

Nie – jeśli publikujemy pierdoły i prywatne życie. Tak – jeśli (...) publikujemy rzeczy związane z tym co robimy
~Oliwia

Nic dodać, nic ująć.

 

CV jako infografika – chwilowa moda czy norma?

Jeszcze kilka lat temu standardem w kontekście CV było proste, tekstowe CV ze zdjęciem gdzieś z boku. Obecnie coraz częściej możemy się spotkać z CV w formie jakby obrazka – przykłady możesz zobaczyć we wpisie Darmowe Wzory CV – Wyróżnij się na rynku pracy. No właśnie, ale czy aby na pewno to ma sens? Zapytałem Oliwię czy lepsze CV w formie infografiki czy prosty tekst:

Infografika - ale tak żeby było czytelne
~Oliwia

Ostatnimi czasy CV w formie infografik przestają straszyć swoim wyglądem i są coraz bardziej akceptowalne. Oczywiście są czasem jakieś wybujałe koncepcje, ale jednak często są to świetne, czytelne szablony. Ale skąd to się wzięło?

W sumie to pierwszym przypadkiem wykorzystania takiego motywu CV jaki znam to historia „Google Please Hire Me”, czyli o tym jak Matthew Epstein dostał się do Google’a. To co zrobił dla firmy sprawiło, że wysłanie CV było dla Niego tylko formalnością, więc zrobił jakieś takie dziwne obrazkowe. Od tamtego czasu pojawiały się nowe koncepcje tego typu cefałek, które generalnie rzecz biorąc, wyglądem straszyły. Obecnie jednak mamy pokaźny zasób ciekawych, przejrzystych i czytelnych szablonów, które jak już wspomniałem, są coraz częściej akceptowalne.

 

Kilka porad dla kandydata wysyłającego CV

 • Sprawdzajcie czy numer kontaktowy i adres mailowy jest wpisany poprawnie 10000 razy
  ~Oliwia
 • Znajomość języków obcych określaj jako Podstawowy (jeśli znasz nieco ze szkoły), Komunikatywny (jeśli dogadasz się w tym języku z zająknięciami) lub Biegły (jeśli płynnie komunikujesz się w danym języku,
 • Doświadczenie zawodowe ograniczaj do max 2-3 ostatnich pozycji dopisując zakres obowiązków w danym miejscu oraz osiągnięć,
 • Jeśli podajesz namiary na Social Media, nie podawaj 20 kanałów – najistotniejsze to LinkedIn lub GoldenLine, Facebook, ewentualnie Instagram, a jeśli masz gdzieś zamieszczone portfolio, np. na Behance czy Dribbble, link do tych kanałów też się przyda,
 • Podsumowanie zawodowe – warto je dodać jeśli masz trochę miejsca – 2-3 zdania umieszczone na górze strony sprawią, że rekruter to na nie najpierw zwróci uwagę. Pisząc je w miarę konkretnie napisz:
  • kim jesteś (np. projektant logo oraz identyfikacji wizualnej z 8 letnim doświadczeniem),
  • osiągnięcia, dokonania w zawodzie,
  • cele zawodowe, oczekiwania.
 • Umiejętności są najważniejsze zaraz po Doświadczeniu zawodowym,
 • Udział w szkoleniach, konferencjach dawniej niż 5 lat temu, lepiej nie, lepiej coś świeższego, chyba, że to ważne wydarzenie,
 • Więcej =/= lepiej – czasem lepiej dodać mniej informacji o doświadczeniu, ale zmieścić podsumowanie zawodowe.

 

To by było chyba na tyle z takich ważniejszych kwestii dotyczących tworzenia CV, które działają.
Jeśli macie jakieś pytania w tej kwestii, śmiało piszcie w komentarzach, postaram się odpowiedzieć albo dowiedzieć i odpowiedzieć. 🙂


Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…