kariera Freelancera cz 1

Czy myślałeś kiedyś o rozpoczęciu swojej kariery jako freelancer? Te kilka porad na pewno Ci się przyda.

Do wpisu tego oraz kolejnego, który pojawi się za tydzień zainspirowała mnie znajoma, która miała swoje wystąpienie na Festiwalu BOSS na temat freelancerstwa i gdy zapytała mnie jakich porad udzieliłbym początkującym freelancerom, nie musiała zbyt długo czekać na odpowiedź. A że trochę tych porad uzbierałem i je zapisałem to też postanowiłem się nimi podzielić na łamach bloga. Nie przedłużając:

 

Na początku akceptuj 90% zleceń, aby zdobyć doświadczenie czy zbudować portfolio

Te 10% to klienci, co do których wiesz, że są niewypłacalni czy jakieś niekorzystne dla Ciebie zlecenia itp. Po roku (nie wcześniej) lub później, gdy zbudujesz portfolio, pozyskasz stałych, płacących klientów, możesz zacząć myśleć o ograniczeniu ilości przyjmowanych zleceń czy podniesieniu stawki.

 

Aktualizuj portfolio na bieżąco, ale nie po każdym realizowanym projekcie

Wrzucając aktualizację po każdej realizacji, może dojść do sytuacji, kiedy skończysz danego dnia kilka projektów i codziennie będziesz musiał odświeżać portfolio. Rób przegląd zrealizowanych projektów np. raz w miesiącu, wybieraj najlepsze z nich i je publikuj w portfolio.

 

W portfolio tylko najlepsze projekty

Wielu początkujących popełnia ten błąd i wrzuca wszystko co robi do portfolio – tak, ja też tak robiłem… 10-15 najlepszych zrealizowanych projektów to max, który zdecydowanie wystarczy Twojemu klientowi podjąć decyzję o tym, czy Cię zatrudni czy będzie szukał kogoś innego.
Więcej porad co do tego jak portfolio powinno wyglądać we wpisie Cechy Dobrego Portfolio

 

Umowa na czas wojny – nie pokoju

Nie jest ważne czy Twój klient to nowo poznana osoba, znajomy z polecenia czy ktoś z rodziny – podpisz z nim umowę. Może się okazać, że za tydzień, miesiąc się pokłócicie i nie będzie klient chciał zapłacić, będzie Cię hejtował w internecie, więc będziesz miał zaplecze.
Jeśli nie potrafisz konstruować umów, zapłać dobremu prawnikowi, powiedz czego potrzebujesz i gotowe.

 

Nie potrzebujesz działalności żeby wystawiać faktury

Możesz skorzystać z inkubatorów, oferujących prawnika, księgowość, wsparcie czy z pośrednictwa firmy tj. useme.eu i za 5% wartości wystawić fakturę nie martwiąc się o podatki, księgowość itp.
O inkubatorach pisałem więcej we wpisie pt. „Inkubatory Przedsiębiorczości – Raj dla Freelancerów?”

 

Work-Life Balance

Na początku kariery freelancera pokusą będzie praca 24/7 spowodowana fascynacją danym tematem… i te myśli „jak pójdę spać i rano wstanę to nie będzie mi się chciało” – swoją drogą, kładąc się spać z takimi myślami, zapewne tak właśnie będzie. Takie ciągłe pracowanie, wręcz przepracowywanie się to szybka droga do wypalenia, więc zadbaj o edukację, rozrywkę, wyjścia na miasto czy nicnierobienie i leżenie do góry odwłokiem. Po prostu uwzględnij te elementy planując dzień, tydzień, rok…

 

Szukaj zleceń – nie licz na to, że klient Cię znajdzie

Jeśli mieszkasz powiedzmy w Gdańsku, a Twój klient w jakiejś wiosce pod Radomiem to zapewne nie wie o Twoim istnieniu, więc wrzuci ogłoszenie do internetu. On myśli, że ma problem z głowy, bo zapewne znajdzie się ktoś, kto odpowie na ogłoszenie, dzięki czemu tym kimś możesz być Ty. Zaglądając na Oferię, korzystając z narzędzi tj. Brand24 znajdziesz klienta znacznie szybciej niż On Ciebie.

 

Ciągła edukacja

Nigdy nie będzie tak, że wiesz wszystko, dlatego oglądaj tutoriale na YouTube, kupuj kursy, książki, dzięki czemu będziesz zawsze na bieżąco, a przy okazji poznasz nowych znajomych z branży.

 

W tym wpisie to będzie na tyle co by nie było za dużo czytania i wdrażania, a już za tydzień kolejne 8 porad dla początkujących freelancerów – Zapraszam! 🙂

Wczytaj więcej

Jeden komentarz

  1. […] Jeśli nie widziałeś poprzedniego wpisu, kliknij tutaj po część 1. […]

    Odpowiedz

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…