jak-tworzyc-produkty-cyfrowe

W dzisiejszych czasach, w erze informacji, na każdym kroku dostajemy po oczach reklamami o videokursach, ebookach, webinarach itp. Jak samemu takie produkty stworzyć?

Mimo tego, że ostatnimi czasy widać ogromny wysyp osób, które wydają swoje książki drukowane, nadal popyt na produkty cyfrowe nie maleje. Istnieje wiele osób, które właśnie takimi produktami wyrobiły sobie ścieżkę do niezależności finansowej. Nie przedłużając, może na początek o tym czym takie produkty cyfrowe są?

Rodzaje produktów cyfrowych

 • Ebooki – jedna z powszechniejszych form produktów cyfrowych. Są to po prostu książki, które często możemy spotkać na półkach w księgarniach, jednak w tym wypadku są one w wersji elektronicznej. Mogą być w formacie .pdf, .epub i innych, dzięki którym czytać je można zarówno na komputerach, tabletach, telefonach czy czytnikach ebooków.
 • Raporty PDF – tutaj jak w nazwie, są to pliki w formacie .pdf. Częściowo można porównać je do ebooków, jednak zasadnicza różnica jest taka, że raporty dotyczą zazwyczaj jakiejś dziedziny nauki, zawierają podsumowania badań, precyzyjne porady. Jest to zwykle kilka stron z kondensatem, podsumowaniem wiedzy na dany temat.
 • Infografiki – kolejne porównanie do tego co wyżej, czyli do raportów. Do nich właśnie możemy porównać infografiki, które są często wizualnym odwzorowaniem tego, co jest w raporcie. Zwykle jest to duża plansza, drukowana bądź niekoniecznie, na której widnieją różne wykresy dotyczące konkretnych danych.
 • Kursy – kursy trwające jakiś czas mogą zwykle być oferowane w różnych formach:
  • Mailowe – zapisujesz się na kurs podając imię, adres email i np. codziennie, co tydzień dostajesz maila z konkretnymi krokami do zrobienia;
  • Pdf – zwykle działa to podobnie jak mailowe, z tą różnicą, że zamiast dostawać wszystkie informacje w mailu, dostajesz pdfa też na maila, smsa bądź do pobrania z facebookowej grupy;
  • Video – zwykle działa to na zasadzie podobnej jak wyżej, że dostajesz maila z nagraniem i info o konkretnych krokach bądź masz dostęp do platformy, na której cyklicznie pojawiają się nowe nagrania do przerobienia przez kursantów.
 • Podcasty – zdobywają coraz większą popularność. Są to zwykle rozmowy, wywiady bądź przemowy na dany temat. Coś co możesz puścić w tle zamiast muzyki i zająć się swoimi sprawami. W międzyczasie będziesz mógł posłuchać jakiś mądrych wypowiedzi i mimo tego, że będziesz skupiony na swoich sprawach, mniej lub bardziej Twoja podzielność uwagi będzie starała się angażować w słuchaną treść.
 • Audiobooki – jest to alternatywa dla książek drukowanych czy ebooków, ponieważ jest to książka, którą ktoś czyta. Jest to po prostu nagranie audio danej książki. Możesz ją puścić na głośnikach, słuchawkach w dowolnym momencie, podobnie jak podcasty.
 • Nagrania video – po części coś na zasadzie kursu video, z tą różnicą, że tu już mamy do czynienia z czymś co odbyło się na żywo, a później mamy to w formie nagrania video. Najprostszy przykład: kabaret – w danym terminie odbywa się wydarzenie na żywo, a po jakimś czasie jest dostępne na YouTube w formie nagrania do obejrzenia kiedy chcemy. Oczywiście, możesz nagrywać kabarety, wystąpienia i je oferować dalej, ale zwykle sprzedawane nagrania to nagrania szkoleń, konferencji, webinarów, podczas których prowadzący czy występujący przekazują dalej jakąś wiedzę, a później chcąc powtórzyć sobie tą wiedzę, można kupić i obejrzeć nagranie.

Powyższe 9 produktów to te najpopularniejsze, najpowszechniejsze. To właśnie te formy możemy spotkać najczęściej w internecie.


Jak stworzyć produkty cyfrowe?

To może po kolei idąc tym co wyżej:

Ebooka oraz Raport PDF możemy stworzyć w prosty sposób – odpalamy Worda i piszemy, a później zapisujemy plik w odpowiednich formatach. Chcąc trochę lepszej jakości możemy wykorzystać narzędzia do składu publikacji, tj. Scribus, InDesign, Affinity Publisher, gdzie możemy dopasować układ treści i wybajerzyć całość aby zarówno dobrze wyglądała jak i aby łatwo i przyjemnie odbiorcy się to czytało. Jeśli nie masz czasu bądź nie potrafisz obsługiwać w/w narzędzi, zgłoś się do kogoś, kto zrobi to za Ciebie, a Ty tylko podeślesz do niego rękopis. W przypadku wydawania ebooka w wydawnictwie nie musisz pilnować tego jak to będzie wyglądało, ponieważ zwykle wystarczy wysłać im rękopis, a Oni zadbają o resztę wg swoich wytycznych.

Infografiki zwykle przygotowywane są jako grafiki wektorowe, dzięki czemu mogą być skalowane do dowolnych wymiarów, a później drukowane np. w wielkich formatach. Narzędzia tj. Illustrator, Affinity Designer czy darmowy Inkscape się tutaj przydadzą, a do tego pomysł jak te wszystkie dane rozrysować. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie infografiki, zrób to w wersji pionowej i każdy kolejny element dodawaj poniżej rozciągając infografikę w dół – nie rób tego jak zdjęcie panoramiczne, że na szerokość, ponieważ będzie nieczytelne i tylko poirytujesz odbiorców. Jak przedstawiać dane na infografice? W formie wykresów – masz do dyspozycji kolumnowe, liniowe na osiach XY, możesz zrobić wykres kołowy z wycinkami, możesz zaprezentować dane w formie wykresu – pajęczyny, może to być porównanie. Możliwości jest sporo.

W kwestii kursów musisz mieć bazę odbiorców, którym będziesz wysyłał maile bądź grupę w mediach społecznościowych gdzie będziesz wrzucał kolejne kroki kursu. Tu wybór należy do Ciebie – czy dla kursantów rozpiszesz kroki w mailu, pdfie czy omówisz w video, wybierz sam. Nie ma tu tak wielkiego znaczenia forma i wygląd – znacznie większe znaczenie ma przekazywana treść. Możesz równie dobrze wysłać nagranie video, które nagrasz podczas spaceru, ale omówisz konkretnie co jest do zrobienia.

Co do podcastów, zwykle są one zaplanowane, rozpisane w jakiś sposób. Jeśli jest to wywiad, prowadzący ma pytania, na które osoba udzielająca wywiadu odpowiada i jest to zapisywane jako podcast. Jeśli jest to jakieś przemówienie, omówienie, prowadzący zwykle mają treść przygotowaną pod ręką czy to w formie spisanej całości czy w formie haseł kluczowych, do których odnoszą się podczas nagrania. Podcasty możesz później publikować w platformach podcastowych, tj. Spotify itp. bądź sprzedawać formie audio jako produkt cyfrowy. O ile w podcastach jakość nagrania ma drugorzędną rolę, za treścią, tak w przypadku audiobooków jakość jest znacznie ważniejsza. Dlatego też z reguły przy nagrywaniu audiobooka, osoba, która czyta książkę do nagrania, siedzi w wytłumionym studiu nagraniowym, a nagraniem później zajmują się specjaliści od dźwięku i po intensywnych pracach audiobook jest wypuszczany do obiegu, z reguły jako dodatek do drukowanej książki.

Nagrania video to można powiedzieć najprostsza forma, bo wystarczy nagrać wystąpienie czy live’a. No nie do końca, ponieważ takie wystąpienie trzeba przygotować, jest to masa pracy przed, często kupa kasy wydana na sprzęt do nagrań, a także sporo pracy na montaż i poprawki po wystąpieniu. Jest to czasochłonne, ale za to takie nagrania z reguły mają najwyższe ceny w porównaniu do innych produktów cyfrowych. Także coś za coś. Takie nagrania możesz sprzedawać w specjalnych platformach, tj. udemy, kuvi, ementor, gdzie za % od sprzedaży nie musisz martwić się o dystrybucję treści, a możesz stworzyć własną platformę VOD ze swoimi nagraniami, materiałami. Z reguły na początku wiele osób korzysta z gotowych platform, a dopiero po jakimś czasie gdy tego się nazbiera sporo i pojawią się konkretne zyski, decydują się na własną platformę.


W dzisiejszym wpisie to chyba na tyle. Myślę, że dość konkretnie i zrozumiale opisałem to jak tworzyć produkty cyfrowe i jakie są ich najpopularniejsze formy, a jeśli jednak nie, czegoś nie rozumiesz, coś jest niejasne, napisz komentarz bądź maila do mnie, a postaram się niejasną kwestię wyjaśnić! 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…