dzialalnosc-nierejestrowana

Na temat działalności nierejestrowanej słychać ostatnimi czasy bardzo dużo. Jak to działa, z czym to się je?

W dużym uproszczeniu jest to rodzaj działalności, takiej np. poza pracą na etacie, gdzie to macie jakiś dodatkowy przychód, ale nie musicie zakładać działalności gospodarczej.

Dochód

Generalnie mówiąc o działalności nierejestrowanej, chodzi tu o działania, za które łącznie w miesiącu nie zarobicie więcej niż 50% minimalnej krajowej (w 2020 roku 2600zł), czyli obecnie możecie bez rejestrowania zarobić 1300zł miesięcznie i nie macie obowiązku zakładania działalności. Warto też zaznaczyć, że z takiego przywileju mogą korzystać osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat).

Jeśli zarobicie w danym miesiącu np. 1301zł, działalność ta staje się działalnością gospodarczą i od dnia kiedy to przekroczyliście tą kwotę, macie 7 dni na złożenie wniosku do CEIDG o rejestrację działalności.

Podatki

Ogromną zaletą takiej działalności jest zmora początkujących przedsiębiorców – ZUS. W tym jednak przypadku nie musicie odprowadzać żadnych składek ani składać żadnych deklaracji. Jesteście zwolnieni z tego obowiązku jeśli nie przekraczacie dochodami 1300zł. 🙂

Jeśli chodzi o podatek dochodowy, nie jest już tak kolorowo. W przypadku gdy nasz dochód nie przekracza kwoty 85 528zł, mamy obowiązek opłacenia podatku dochodowego w wysokości 17% kwoty przychodu. Jednak w przypadku działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku wpłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy. Podatek dochodowy rozliczamy w prosty sposób – składając corocznego PIT’a. Więcej o tym nieco niżej.
Będąc już w temacie podatków, warto wspomnieć też o podatku VAT, który opłacać musimy jedynie w sytuacji gdy przekroczymy kwotę sprzedaży 200 000zł. Idąc tym tropem, korzystając z działalności nierejestrowanej i jej przywilejów, takiej kwoty w rok nie osiągniemy, a co za tym idzie – nie musimy odprowadzać podatku VAT.

Jednak są też towary bądź usługi, które nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT i w tym wypadku konieczne jest opłacenie go. Zatem zwolnienie z VAT nie obowiązuje Cię jeśli…

 • sprzedajesz:
  • metale szlachetne, wyroby jubilerskie lub inne towary wymienione w załączniku nr 12 ustawy o VAT,
  • towary opodatkowane podatkiem akcyzowym z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych,
  • w niektórych przypadkach budynki, budowle lub ich części,
  • tereny budowlane,
  • nowe środki transportu;
 • świadczysz usługi prawnicze, w zakresie doradztwa, jubilerskie,
 • nie posiadasz siedziby działalności gospodarczej w Polsce.

Źródło: 6krokow.pl


Księgowość

W przypadku działalności nierejestrowanej nie ma też konieczności prowadzenia szczegółowej księgowości. W tym przypadku jedyne o co musimy zadbać to jedynie ewidencja sprzedaży. Warto założyć sobie specjalny arkusz kalkulacyjny co by mieć wszystko w jednym miejscu i wpisywać do niego np. datę sprzedaży i kwotę, a obok zastosować formułę, która sumuje te przychody. Dzięki temu mamy czarno na białym czy przekroczyliśmy 1300zł czy nie.

Warto też wspomnieć o kasie fiskalnej, której to w tym wypadku nie potrzebujemy, ponieważ musimy ją mieć dopiero gdy zarabiamy więcej niż 20 000zł

Rozliczanie Działalności Nierejestrowanej

Jak już wspomniałem wcześniej, w przypadku tego rodzaju działalności opłacamy podatek dochodowy. Robimy to właśnie składając zeznanie roczne PIT 36. W części Dochody Podatnika polu nr. 9 mamy „Działalność nierejestrowana…” i tam podajemy wszystkie kwoty. Jest to zeznanie roczne, zatem maksymalna kwota jaką w roku możemy uzyskać w ramach działalności nierejestrowanej to 15 600zł.


To chyba tyle, takie wg mnie najważniejsze elementy, informacje jeśli chodzi o działalność nierejestrowaną. Czy może macie w związku z powyższym jakieś pytania, coś jest niejasne? Napisz o tym w komentarzu, a postaram się odpowiedzieć na Twoje wątpliwości! 🙂

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…