co-chcesz-robic

Zastanawiałeś się może kiedyś co tak naprawdę chciałbyś robić w swoim życiu?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz zadał sobie pytanie typu „co ja tak właściwie chcę robić w życiu?” Może byłeś wtedy na studiach, może byłeś w pracy, której nie lubisz, a może po prostu siedzisz i zastanawiasz się nad swoim życiem, myślisz o przyszłej karierze. Ale co z tą karierą, skoro nawet nie wiesz co chciałbyś robić? Być zawodowym piłkarzem? Być artystą i projektować obrazki? Być mechanikiem i przerabiać samochody?

W dzisiejszym wpisie przygotowałem kilka pytań, zaleceń, które – jeśli je przetestujesz na sobie – mają na celu pomóc Ci w odpowiedzeniu na to ważne pytanie – „Co ja chcę w życiu robić?” Oczywiście wszystko w kontekście kariery, więc odpowiedzią nie będzie wylegiwanie się na plaży i popijanie drinków. No ok, może chcesz tak żyć, ale jakoś musisz do tego dojść, jakoś takie życie sobie zbudować.
Nie przedłużając:


Zapytaj siebie czym się interesujesz?

Co lubisz robić, o czym oglądasz filmy na YouTube, co robisz w wolnym czasie? Często jest tak, że jeśli interesujesz się jakąś rzeczą, jesteś w stanie jakoś wykorzystać to w swojej pracy. Może już jesteś gotowy, może kwestia jakiegoś kursu, książki i już jesteś do przodu.


Które przedmioty lubię / lubiłem w szkole?

Może masz bardziej ścisły umysł i interesujesz się matematyką, fizyką, chemią, a może bardziej jesteś typem humanisty bądź lubisz poznawać nowe języki obce? Zwróć uwagę na to jaka tematyka z danego przedmiotu Cię najbardziej interesowała. Przykładowo z fizyki – astronomia, z historii – starożytna Grecja. Czy są jakieś zawody, które byłyby z tym powiązane, w których mógłbyś się realizować?


Poznaj swoje umiejętności

Może nie do końca poznaj, bo znać dobrze powinieneś znać, ale zapisz je. Weź kartkę, długopis i zapisz to na czym się znasz, co potrafisz robić. Może majsterkować, może ogarniasz Photoshopa, może masz umiejętności DJskie bądź masz gadane i nadajesz się na wodzireja. Zapisz je, skup się na tych, które Cię faktycznie jarają i idź w to.


Z kim lubię pracować?

Też nie tyle z kim co też jak? Może lubisz pracować z dziećmi jako przedszkolanka, opiekun, może z młodzieżą jako przewodnik wycieczek, a może nie lubisz pracować z ludźmi w jednym miejscu i kontakt wolisz ograniczać do maili, skype’a itp. To wszystko ma znaczenie. Znając odpowiedź na to pytanie, jesteś w stanie określić sobie czy wolisz pracować w usługach obsługując zza baru dziesiątki gości dziennie czy raczej spokojna praca freelancera w dowolnym miejscu, bez uwiązania do jakiegoś biura.


Gdzie chciałbym pracować?

Popuść wodze fantazji, przypomnij sobie jak to było za dzieciaka, co chciałeś robić? Być strażakiem, policjantem… A jako kto chciałbyś pracować? Oczyma wyobraźni jako kogo siebie wyobrażasz? Jako poważnego przedsiębiorcę, biznesmena, a może urzędnika w skarbówce? Może jako freelancera fotografa, a może jako barmana w małym pubie?


Porównaj zawody do swoich umiejętności

Masz spisane umiejętności, wiesz gdzie chcesz pracować – przejrzyj różne stanowiska, różne zajęcia powiązane z Twoimi zainteresowaniami. Dzięki temu dowiesz się jak wygląda dany zawód, co na danym stanowisku robisz, za co odpowiadasz, a także które z wymaganych zwykle umiejętności posiadasz, a z których musiałbyś się podszkolić.


Poznaj pracodawców

Jeśli znajdziesz odpowiadającą Ci pracę, przejrzyj opinie o pracodawcy w internecie, popytaj znajomych o dane miejsce pracy, może na jakiś szkoleniach, konferencjach poznasz kogoś z danej firmy podczas networkingu. Dopytaj, dowiedz się zanim się zatrudnisz.


Jakie umiejętności są Ci potrzebne?

Wiesz już co chcesz robić? Może nie do końca posiadasz wszystkie umiejętności, które są do danego zajęcia potrzebne. Sprawdź, przejrzyj czego potrzebujesz się nauczyć, czego dowiedzieć i jeśli faktycznie chcesz się tym zajmować – kup kursy, książki, ucz się i aplikuj.


Czy to co potrafię i lubię mogę wykorzystać tylko w jednym zawodzie?

Skoro masz spisane swoje umiejętności i zainteresowania, może nie do końca możesz to wykorzystać tylko w jednym zawodzie. Projektując jakieś grafiki jako grafik komputerowy możesz pracować w drukarni czy agencji reklamowej, ale możesz też pracować jako freelancer, możesz pracować w dziale marketingu jakiejś firmy, możliwości są zawsze.


Pracuj nad swoimi umiejętnościami miękkimi

Komunikacja, kreatywność, dyscyplina, regularność, punktualność… Można by tego wymieniać i wymieniać. Niezależnie od tego jakie to umiejętności, warto o nie zadbać. Oczywiście nie wszystko dla każdego – jedni potrafią bujać w obłokach i kreatywność jest u nich na bardzo wysokim poziomie, a inne osoby stąpają mocno po ziemi i nie są aż tak pomysłowe, kreatywne. Jakie u Ciebie dominują umiejętności możesz sprawdzić robiąc jeden z testów osobowości, których w internecie jest bardzo dużo za darmo. Podpowiedzą Ci one jakie są Twoje mocne strony, jakim typem człowieka jesteś.


Myślę, że powyższe 10 punktów trochę pomoże Ci w odnalezieniu siebie, swojego powołania. Czy tajemniczego sensu życia – tego nie wiem, to zależy od Ciebie, ale w znalezieniu pracy, która sprawia Ci frajdę, którą lubisz, pomóc powinno. 🙂

Wczytaj więcej

Zaciekawił Cię wpis? Masz jakieś uwagi? Napisz o tym!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź także

Social Media Detox – Uwolnij się!

Uważasz, że spędzasz na Facebooku, Instagramie, TikToku czy innych mediach społecznościowy…