zaplanuj i osiągnij cel

Mając już swój cel zapisany i widoczny w każdym ważnym dla nas miejscu, znając jego deadline warto by było go rozpisać na części pierwsze.

Jeśli zastosowałeś, zastosowałaś się do koncepcji SMART, o której pisałem w tym wpisie, Twój cel powinien być prosty, osiągalny, a także mieć wyznaczoną datę osiągnięcia, realizacji oraz być mierzalny. Czy taki jest?

Deadline

Jest to podstawowy element, który musisz wyznaczyć definiując swój cel. Bez tego jest to tylko marzenie – cytując Napoleona Hilla: „Cel to marzenie z datą realizacji.”

To jest trochę jak z podróżą – podróżujesz z punktu A, który zwykle jest Twoim domem, do punktu B, czyli celu wycieczki, podróży. Świetnie tu obrazuje fragment rozmowy głównej bohaterki – „Alicji w Krainie Czarów” z kotem:

– Czy nie mógłby mnie pan poinformować, którędy powinnam pójść?

– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś dojść – odparł Kot – Dziwak.

– Właściwie wszystko mi jedno.

– W takim razie wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Podobnie jest właśnie z celami – zaczynasz z jakiegoś miejsca i chcesz osiągnąć cel, który jest miejscem B. Przykładem może być podróż, przykładem może być przeczytanie książki – postanawiasz przeczytać książkę do końca tygodnia, albo przerobić kurs video dot. podstaw programowania – ustalasz deadline i działasz.

Mierzalny cel

No właśnie, wiele osób nadal nie do końca rozumie o co chodzi z tą mierzalnością. Jest to prosta kwestia – po prostu powinna być możliwość obserwowania postępów osiągnięcia celu, a jednocześnie możliwość podzielenia celu na kilka części, etapów, miesięcy, tygodni, dni…

Idąc dalej tym tropem, mając ustalony deadline np. na przeczytanie książki na za tydzień, za 7 dni musisz móc podzielić czytanie na 7 dni. Proste – sprawdzasz ilość stron, dzielisz na 7 i dowiadujesz się, że masz zaledwie 88 stron dziennie do przeczytania. 😀 W przypadku przerobienia video kursu – sprawdzasz ilość lekcji i dzielisz ją na 7, albo sprawdzasz ile trwa cały kurs i dzielisz ilość godzin na 7, dzięki czemu wiesz ile danego dnia masz zrobić.

Cel nie będzie mierzalny jeśli określisz sobie np. „chcę zrobić naprawdę dużo pompek” – nie, takie coś jest słabe, ale doprecyzowanie i zapisanie „zrobię 1000 pompek do 31 dnia miesiąca”, dając na przykład, że mamy 1 dzień, dzielimy 1000 na 31 i okazuje się, że musimy zrobić około 30-35 pompek dziennie aby w miesiąc zrobić ich 1000.

Motywacja

Planując cel w ten sposób będzie Ci znacznie łatwiej rozpalić ogień motywacji i go utrzymać. Bo przykładowo jeśli dajesz sobie cel przeczytanie 7 książek w miesiąc, dajmy na to każda książka ma 200 stron, to… no nie brzmi to zachęcająco. 😉 Ale jeśli te 7 książek rozbijesz sobie na cały miesiąc to widzisz, że masz do przeczytania zaledwie 45 stron DZIENNIE, czyli jakieś 2 rozdziały, w zależności od książki. 😉

Samo zobaczenie celu z tej perspektywy, podzielenie go na dni już daje zastrzyk chęci do działania, a gdy jeszcze będziesz daną rzecz robić regularnie, pojawią się efekty, a efekty zawsze są najlepszą motywacją do dalszego działania. 🙂


Także na zakończenie mega uproszczenie:

Definiujesz cel – określasz datę końcową – sprawdzasz ile masz dni do tego czasu – dzielisz cel przez liczbę dni – działasz.

Za proste? Czasem proste rzeczy działają najlepiej!

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Sukces, szczęście… Dlaczego Nigdy go nie osiągniesz?

Ile to razy słyszałem gadanie, że ktoś chce osiągnąć sukces w życiu, być szczęśliwym. Papl…