testy osobowości

Znajomość swoich predyspozycji zawodowych, swoich naturalnych talentów jest w stanie przyspieszyć Twoje efekty w pracy i nie tylko.

Obecnie w internecie możemy znaleźć wiele testów osobowości, które są mniej lub bardziej precyzyjne. Wyniki jednych pokazują do jakich popularnych osób jesteśmy podobni, inne pokazują nasze naturalne talenty, w jeszcze innych możemy poznać nasze predyspozycje zawodowe a także predyspozycje zespołowe, czyli to jako kto naturalnie najlepiej czujemy się w zespole ludzi. Są też takie testy, gdzie wynik to przygotowane kilka akapitów tekstu, a po wykonaniu testu otrzymujemy mieszankę zdań, przez co okazuje się, że do każdej osoby pasuje ten sam opis…

Takich jak w ostatnim zdaniu testów tutaj nie znajdziesz – są to najczęściej testy w aplikacjach na Facebooku bądź stronach powiązanych z Facebookiem, które pobierają informacje o naszej osobie i niezależnie od naszych odpowiedzi wynik dobierany jest na podstawie naszych danych, jakie podaliśmy w serwisie, udostępnianych wpisów…
Tutaj jednak postanowiłem zebrać kilka testów, które uważam za najbardziej precyzyjne, popularne, a zarazem wartościowe. Nie przedłużając:


Test Myers-Briggs – A Real Me

A Real Me - Aktor

Jednym z testów, które przypadły mi do gustu (i nie tylko mi) jest test Myers-Briggs dostępny na stronie arealme.com, który wg nazwy jest „testem predyspozycji zawodowych”. Po polsku, 47 prostych pytań, na które odpowiadamy klikając w jedną z opcji bez określania czy wolimy A czy B czy bardziej A czy bardziej B czy trochę A czy trochę B czy pół na pół… Po wypełnieniu otrzymujemy prosty wykres z zaznaczonymi obszarami, które u nas dominują oraz szczegółowym opisem. U mnie wyniki dominujące to – w zależności od, hmm, dnia, nastroju 😉 – ESFP czyli Aktor lub ESTP czyli Przedsiębiorca.

O teście możemy znaleźć co nieco na Wikipedii: Test Myers-Briggs na Wikipedii


16 Personalities – ID16

O teście tym wspominałem kilka dni temu na fanpage’u. Jest on nieco zbliżony do powyższego testu Myers-Briggs, natomiast różnicą, która rzuca się w oczy na pierwszy ich rzut jest zakres w jakim stopniu zgadzamy się z danym stwierdzeniem przy danym pytaniu. Czyli jest ten nieszczęsny wybór, o którym wspomniałem powyżej: czy bardziej A czy bardziej B czy trochę A czy trochę B czy pół na pół. Wynikami obu testów ludzie często chwalą się w serwisach społecznościowych aby pochwalić się znajomym kim jesteśmy (i czy warto się z nami zadawać 😀 ).

O teście tym również możemy przeczytać na Wikipedii: ID16 na Wikipedii


Test Meredith Belbina

Testem często organizowanym w procesie rekrutacji bądź na warsztatach szkoleniowych jest test Meredith Bellbina czyli test ról w zespole. W zależności od testu, warsztatu, branży możemy spotkać się 8-10 profilami osobowości, co nie zmienia faktu, że jest to jeden z bardzo miarodajnych testów. Testu w internecie nie znalazłem, ale jest możliwe jego wydrukowanie i wypełnienie – w skrócie, na każde pytanie mamy do rozdysponowania 10 punktów i do jednej odpowiedzi możemy przypisać 2, do innej 4, do innej 3, do innej 1, tak aby suma była 10, a do tego, które najbardziej nas opisuje dajemy najwięcej punktów. Na koniec robimy podsumowanie w dwóch tabelkach i mamy wynik ze szczegółowym opisem naszej osobowości, zalet i wad – 2-3 gdzie mamy najwięcej punktów są dominującymi i jeśli nimi przekonamy pracodawcę, mamy umowę w kieszeni. 😀

Test do pobrania: Dokument z testem Meredith Belbina

O teście na Wikipedii: Role w zespole na Wikipedii


Test GeniusU

Test GeniusU to prosty test określający jeden z 4 rodzajów geniuszu jakim kierujemy się w życiu. Może to być kreatywny geniusz Dynamo, może uwielbiający ludzi geniusz Płomienia, może planujący geniusz Tempa, a może zimny geniusz Stali? Po wypełnieniu testu otrzymasz dokładny raport z opisem swojego rodzaju geniuszu, a na jego podstawie możesz sprawdzić swoją pozycję na wieży bogactwa, która jest opisana przez autora testu w książce Strategia Milionera i poznać drogę naturalną dla Twojej osobowości, do osiągnięcia bogactwa.

Link do testu: GeniusU Test


Test Dynamiki Bogactwa / Talentów

dynamika bogactwa

Test dynamiki bogactwa nabiera coraz większej popularności w naszym kraju – i dobrze, ponieważ jest jednym z precyzyjniejszych. Autorem testu jest ta sama osoba co przy teście GeniusU, czyli Roger Hamilton, natomiast różnica jest taka, ze ten test jest płatny i token na jego wykonanie kosztuje 499zł (czyli $97), natomiast jako wynik otrzymujemy nie kilka stron raportu, a 40 stron z precyzyjnym opisem naszego profilu – nie jednego z 4, a jednego z 8. Mocne i słabe strony, role w zespole, w życiu, osoby, od których warto się uczyć, droga do bogactwa i opis profili drugorzędnych.


Test Gallupa – Strengths Finder

test gallupa

Zyskujący coraz większą popularność test Instytutu Gallupa jest jednym z równie dokładnych testów co poprzednie. W tym jednak przypadku podobnie jak Dynamika test jest płatny, ale mamy wybór – możemy kupić test, którego wynik pokaże nam 5 dominujących u nas talentów, wszystkich 34 talentów bądź opisem wszystkich talentów poza naszymi 5 dominującymi. Cena to $20-90 w zależności od opcji. Warto się rozejrzeć w swoim mieście, ponieważ od czasu do czasu organizowane są Meetupy, na których ze wsparciem certyfikowanych trenerów możemy wykonać test i uzyskać dodatkowe porady – zwykle nazwa to Gallup Meetup bądź Cliffton Strength Meetup.


 

Znasz jakieś inne równie wartościowe testy osobowości? Śmiało daj znać w komentarzu pod wpisem!

Wykonałeś, wykonałaś test – pochwal się wynikiem 🙂

 

 

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Dlaczego Blogi się Zmieniają?

Blogi internetowe, kanały video na YouTube, kanały w szeroko pojętych social mediach stale…