podejmowanie-decyzji

Chyba każdy z nas ma czasem chwile, sytuacje, kiedy to nie wie którą z proponowanych opcji wybrać.

Mi osobiście często takie sytuacje się zdarzają. Mam kilka sprawdzonych metod, które zwykle u mnie działają i postanowiłem się z Wami tymi metodami podzielić. Sprawdzają się w sytuacjach kiedy nie wiem czy wybrać np. Macbooka czy Matebooka, kiedy zastanawiam się nad miejscem na sesję zdjęciową, miejscem na wakacje, hotelem podczas wyjazdu. W sytuacjach kiedy muszę wybrać jaką kawę czy jakiego drinka wybrać może nieszczególnie ich używam, ale może są tacy z Was, którzy skorzystają. Dajcie zatem znać jak Wam poszło. 😀

Tymczasem nie przedłużając, lecimy z tematem.


Alkohol

Pomaga w podejmowaniu decyzji, ale czy zawsze? Nie do końca. Nie mówię tutaj o upiciu się, modlitwie do sedesu i kacu następnego dnia, ale o małych dawkach, tj. szklanka whisky, lampka wina czy małe piwo. Z jednej strony może być to złe, szczególnie jeśli pije się codziennie czy kilka razy w tygodniu, ale raz na jakiś czas pomaga, m.in. w podejmowaniu decyzji czy podczas pisania książki czy jakiegoś większego tekstu.


Spacer, bieganie

Alternatywna opcja do powyższej to coś bardziej aktywnego, czyli wyjście z domu na dłuższy spacer czy pobieganie po okolicy. Świeże powietrze sprawi, że w głowie pojawi się kilka nowych pomysłów, nie będziecie myśleć o potrzebie, konieczności podjęcia decyzji, szczególnie podczas biegania i rozwiązanie przyjdzie łatwiej, np. gdy położycie się do snu.


Plusy i minusy

To chyba jedna z popularniejszych opcji, czyli do każdej z możliwości wypisanie plusów jej wybrania i minusów. Gdy mamy wszystko widoczne na papierze, podjęcie decyzji staje się łatwiejsze. Opcję tą można nieco urozmaicić uwzględniając utratę korzyści przy każdej z opcji, a także uwzględniając korzyści i straty w perspektywie krótko- i długoterminowej.


Rzut monetą

O ile rzut monetą może nie być jakimś odkrywczym sposobem to jednak chwila rzutu – owszem. Przykładowo ustalasz sobie, że orzeł to opcja 1, reszka to opcja 2. Rzucasz monetą i w chwili kiedy jest ona w powietrzu w Twojej głowie pojawiają się myśli w stylu „oby wypadła reszka”. Nawet jeśli wtedy wypada orzeł to wiesz, że bardziej zależy Ci na tej drugiej jednak opcji.


Czas

To chyba najlepsza pomoc w podejmowaniu decyzji. Możesz się zastanawiać, nie spać po nocach, wypisywać plusy i minusy, ale to często gęsto jednak upływający czas pokazuje czy wybraliśmy dobrze czy źle. A jeśli wstrzymamy się z decyzją, często podejmuje się ona sama bez większego nakładu pracy. Często bywa tak, że chcemy coś na szybko, na już, a wystarczy zaczekać kilka godzin, dni i wybór staje się oczywisty.


A jakie są Wasze ulubione metody pomagające w podejmowaniu decyzji? Czekacie, działacie? 🙂

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Sukces, szczęście… Dlaczego Nigdy go nie osiągniesz?

Ile to razy słyszałem gadanie, że ktoś chce osiągnąć sukces w życiu, być szczęśliwym. Papl…