miej Cel Przed Oczami

Posiadając swój cel warto zadbać o to, abyś możliwie w każdej chwili pamiętał o jego istnieniu. Jest kilka prostych sztuczek, które to ułatwią.

Dlaczego warto pamiętać o swoim celu? Choćby dlatego, że pamiętając o nim nie błądzimy w poszukiwaniu nie wiadomo czego, a podążamy w jednym kierunku. W życiu każdego z nas pojawiają się rozpraszacze, ale jedna osoba się rozproszy jedną rzeczą, później kolejną i kolejną aż nagle straci cel z oczu i po miesiącu przypomni sobie o tym co sobie obiecała. Drugi typ ludzi to te osoby, które skupiają się na celu, mają go ciągle w pamięci i gdy pojawią się rozpraszacze, zerkną, skupią się na chwilę na czymś innym, ale po chwili przypomną sobie, że miały się czymś innym zająć, czymś co zbliży ich do osiągnięcia celu. Takim sposobem po miesiącu czasu osoba taka ma kilkukrotnie większe efekty niż osoba, która skakała z kwiatka na kwiatek. A Ty do której grupy się zaliczasz – skupiasz się na jednym temacie i go drążysz czy skaczesz z kwiatka na kwiatek? 🙂

Niezależnie od tego do której grupy należysz, przypominajki Ci się przydadzą!

Zacznijmy od prostych rzeczy

Jednym ze sposobów na pamiętanie o celu jest regularne zapisywanie postępów. Po prostu mając określony cel lub kilka celów, siadasz wieczorem i zapisujesz co zrobiłeś, zrobiłaś dziś w kierunku osiągnięcia celu i 1-3 rzeczy, które chcesz zrobić jutro. 1 rzecz to takie minimum, a 3 z doświadczenia wiem, że to dużo i wystarczająco aby mieć szybkie i widoczne efekty. Może Ci się wydawać, że jesteś w stanie zrobić więcej – super, ale powstrzymaj swój zapał, skup się na max 3 rzeczach dziennie, a resztę czasu poświęć na inne rzeczy, jak spędzenie czasu z rodziną, znajomymi czy książkę bądź serial.

Wizualna reprezentacja

Warto zadbać o to abyś miał, miała gdzieś blisko siebie, w zasięgu wzroku wydrukowane zdjęcia swojego celu, dzięki czemu siedząc i nie wiedząc co ze sobą zrobić spojrzysz w bok (np. na tablicę korkową ze zdjęciami) i zauważysz tam swój cel, a to sprawi, że wrócisz do rzeczy, które masz robić. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku ustawienie także tapety na telefonie, komputerze powiązanej z celem, które to będą Ci o celu przypominać.

Dobrym sposobem jest też posiadanie gadżetów kojarzących się z celem. Mogą to być np. brelok do kluczy (wracasz do domu, zamykasz drzwi i widzisz brelok – przypomina Ci się cel i siadasz do pracy), silikonowa opaska na ręce czy choćby etui na telefon.

 

Dzięki tym kilku prostym wskazówkom będziesz w stanie być w miarę możliwości przez długi czas skupiony na celu i pracy nad nim. Pamiętaj także aby raz na jakiś czas – raz na tydzień, miesiąc – zrobić sobie podsumowanie i ocenić osiągnięte efekty, ocenić postępy w dążeniu do celu – da Ci to dodatkowy zastrzyk energii, jak zobaczysz na papierze, że jeszcze tydzień temu byłeś głęboko w dupie, a dziś możesz krzyczeć „wyszedłem z dupy!”


 

To co robi teraz jest lepsze od tego co robił pół roku temu, ale co będzie robił za pół roku będzie jeszcze lepsze niż to, co robi teraz – w każdej dziedzinie, którą się zajmuje, ponieważ jak twierdzi, jak się nie rozwija to się zwija. Uważa, że na wszystkim jesteśmy w stanie zarabiać, cokolwiek przychodzi nam do głowy, cokolwiek lubimy robić, jesteśmy w stanie mieć z tego zysk.

Artysta, autor bloga, projektant, grafik komputerowy, barista. Na codzień mieszka we Wrocławiu, prowadzi bloga BrainDesign, robi to co lubi i ma z tego frajdę. Fan pozytywnego myślenia, standupu, rozwoju osobistego oraz dobrej kawy. W wolnych chwilach łapie chwile na zdjęciach, czyta ciekawe książki, bawi się w Social Mediach, a także przegląda YouTube’a podziwiając występy sztuki Flair czy inspirujące wystąpienia z TED/TEDx’owych konferencji.

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Coaching na wesoło, czyli suchary coachingowe

Coaching to od dłuższego czasu popularny temat. Jest o tyle popularny, że osoby pracujące …