mapy myśli

Mindmapping, czyli mapy myśli to metoda notowania znana nie od dziś i stosowana na całym świecie. W dzisiejszym wpisie kilka narzędzi, które ułatwią ich tworzenie czy obsługę.

Jeśli nie wiesz czym jest tak właściwie mindmapping to w skrócie – jest to metoda notowania, której głównym założeniem jest tworzenie notatek wg schematu ‚słońca’, bądź jak kto woli – pająka. Generalnie wygląda to tak, że mając pustą kartkę, na środku zapisujemy np. tytuł szkolenia, książki, projektu, a wkoło na odnogach zapisujemy główne słowa kluczowe, a na kolejnych kolejne słowa odnoszące się do poprzedniego. Przykładowo uczestniczymy w Szkoleniu z tworzenia stron www, więc odnogami będą np. front-end, back-end, cms, a odnogami front-end mogą być HTML, CSS, JavaScript, odnogami back-end np. PHP itd.

Generalnie polecam Ci przerobienie wykładu człowieka, który uważa się za twórcę tej metody – Tony’ego Buzzana, który jest dostępny na YouTube:

Polecam także książki tego Pana, tj. Rusz głową czy Mapy twoich myśli, w których to znajdziecie również sporo na ten temat.


Dostępne narzędzia

Obecnie technologia umożliwia uprościć tą metodę i nie musimy wszystkiego rysować odręcznie, a możemy po prostu pisać, Enter, pisać, Enter, pisać, Tab, pisać, Enter. 😉 Poniżej kilka darmowych narzędzi, które świetnie sobie radzą z tworzeniem takich map – niektóre z nich mają nieograniczoną możliwość tworzenia map, w niektórych możemy stworzyć 3 mapy, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. 🙂

FreeMind

Bardzo prosty program z wieloma możliwościami – wystarczy pobrać i zainstalować, a po uruchomieniu można od ręki działać.


Coggle

Nieco bardziej rozbudowany z większymi możliwościami manipulacji odnogami czy kolorami. Daje możliwość utworzenia 3 prywatnych map oraz nielimitowanej ilości publicznych w darmowej wersji.


MindMup 2

Rozwiązanie chmurowe, które umożliwia zapisywanie nielimitowanej ilości map na pół roku na serwerach MindMup 2 lub na dysku Google.


XMind

Pobierasz, instalujesz i tworzysz. Darmowa wersja to alternatywa dla FreeMind. 🙂


Mindomo

Bardzo fajna aplikacja, jednak minusem jest to, że jest ograniczenie do 3 map myśli przy darmowej wersji.


Jeśli o desktopowe / online’owe aplikacje chodzi to powyższe są najlepszym rozwiązaniem, natomiast jeśli interesuje Cię coś na smartfona z Androidem czy iOS to wystarczy, że wpiszesz w Apple Storze czy Sklepie Play hasło „mindmapping” i otrzymasz sporo wyników z darmowymi aplikacjami do tego przeznaczonymi, które w większości mają nieograniczone możliwości tworzenia. 🙂

 

Wczytaj więcej

5 komentarzy

 1. Tomek

  Styczeń 30, 2019 at 12:46 pm

  Cześć Paweł,
  Bardzo fajny blog 🙂

  Ja uwielbiam mapy myśli 🙂
  Do twojej listy dorzuciłbym jeszcze program MindMeister: https://www.mindmeister.com/
  Działa tylko online i dzięki temu wykorzystuje możliwości podpinania treści z internetu bezpośrednio z poziomu programu.

  Do 3 map myśli jest darmowy.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  • Paweł Wierzchowski

   Luty 1, 2019 at 11:52 am

   Dziękuję za miłe słowo 🙂

   Tak, MindMeister też kojarzę, ale jest właśnie ograniczenie, o którym piszesz, czyli 3 mapy. Niestety w moim przypadku jest to zdecydowanie za mało. 🙂

   Odpowiedz

   • Tomek

    Kwiecień 8, 2019 at 9:41 pm

    Zawsze można się pokusić o wersję płatną. W moim przypadku inwestycja zwróciła się w produktywności 🙂

    Odpowiedz

 2. Marianna Piwowarczuk

  Lipiec 18, 2019 at 11:40 am

  Ewentualnie kartkę i długopis… Też polecam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Sukces, szczęście… Dlaczego Nigdy go nie osiągniesz?

Ile to razy słyszałem gadanie, że ktoś chce osiągnąć sukces w życiu, być szczęśliwym. Papl…