5 minutowy Dziennik

5 minut rano i 5 minut wieczorem to pozornie niewiele, ale wykorzystując je w odpowiedni sposób może to być na prawdę wiele.

Pierwszy raz o 5-minutowym dzienniku przeczytałem w książce Narzędzia Tytanów Timothy’ego Ferriss’a, którą recenzowałem niedawno na blogu i metoda wydała mi się niebywale prosta, a więc – postanowiłem sprawdzić co i jak.

Dziennik

W rzeczywistości wystarczy Ci zwykły, prosty notes, który możesz kupić w sklepie czy w internecie, ale jest też specjalne narzędzie do tej metody marki Intelligent Change, czyli The Five Minute Journal:

the five minute journal
Źródło: https://www.intelligentchange.com/collections/all/products/the-five-minute-journal

Powyższy dziennik możecie zamówić na stronie producenta za$22,95, czyli około 85zł.


Co zapisywać?

Jak już wyżej wspomniałem, możesz kupić w kiosku zwykły notes, jeśli jednak wybrałeś, wybrałaś powyższy dziennik, na każdej stronie masz informację co zapisać. Jeśli uważasz, że zwykły zeszyt Ci wystarczy, poniżej wskazówki co należy (wg założeń metodologii) w nim zapisywać:

5 minut rano

Na górze strony data, a poniżej:

Jestem wdzięczny za:

 1. ___
 2. ___
 3. ___

Co sprawi, że mój dzień będzie udany?

 1. ___
 2. ___
 3. ___

Codzienne afirmacje. Jestem…

 1. ___
 2. ___
 3. ___

5 minut wieczorem

Jeśli masz miejsce na stronie po poranku, możesz oddzielić całość kreską i poniżej:

3 wspaniałe wydarzenia dzisiejszego dnia…

 1. ___
 2. ___
 3. ___

Jak mogłem uczynić mój dzień lepszym?

 1. ___
 2. ___
 3. ___

Kilka wskazówek

Tak, to tylko tyle, bądź aż tyle. Jest to proste ćwiczenie do wykonywania rano i wieczorem, które można nazwać też Treningiem Wdzięczności i wyrobić sobie nawyk wdzięczności za nawet błahe drobiazgi. Warto jednak zadbać o kilka elementów, wypełniając dziennik:

 • skupienie się na teraźniejszości (czyli nie wybiegamy w przyszłość, nie rozpamiętujemy przeszłości – jest tu i teraz),
 • skupienie się na tym co masz, a nie na swoich celach,
 • odpowiedzi z różnych kategorii (czyli nie „jestem wdzięczny za super dziewczynę, zdrowe dzieci, cudowny pies” – bardziej „za super dziewczynę, awans w pracy, wyleczenie zęba, kurs kaligrafii” – różnorodność, nie jeden temat),
 • obok daty zapisz miejsce, w którym wypełniasz notes, szczególnie gdy jesteś poza domem (gdy wrócisz do niego za jakiś czas, łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie dany wpis).

 

Na zakończenie możesz obejrzeć w poniższym nagraniu jak Timothy Ferriss – autor książki Narzędzia Tytanów, wypełnia swój dziennik:


Dowiedz się więcej:

narzędzia tytanów 4-godzinny tydzień pracy obudź w sobie olbrzyma

 

To co robi teraz jest lepsze od tego co robił pół roku temu, ale co będzie robił za pół roku będzie jeszcze lepsze niż to, co robi teraz – w każdej dziedzinie, którą się zajmuje, ponieważ jak twierdzi, jak się nie rozwija to się zwija. Uważa, że na wszystkim jesteśmy w stanie zarabiać, cokolwiek przychodzi nam do głowy, cokolwiek lubimy robić, jesteśmy w stanie mieć z tego zysk.

Artysta, autor bloga, projektant, grafik komputerowy, barista. Na codzień mieszka we Wrocławiu, prowadzi bloga BrainDesign, robi to co lubi i ma z tego frajdę. Fan pozytywnego myślenia, standupu, rozwoju osobistego oraz dobrej kawy. W wolnych chwilach łapie chwile na zdjęciach, czyta ciekawe książki, bawi się w Social Mediach, a także przegląda YouTube’a podziwiając występy sztuki Flair czy inspirujące wystąpienia z TED/TEDx’owych konferencji.

 • narzędzia tytanów recenzja

  Narzędzia Tytanów – Recenzja książki

  „Ludzie ciągle mnie pytają, co umieściłbym w 4-godzinnym tygodniu pracy, gdybym miał…
Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Listy To-Do, czyli zadania na widoku

Listy To-Do są jednym z najefektywniejszych narzędzi do planowania, zarządzania zadaniami.…