wordpress5

O WordPressie w wersji 5.0 mówi się od dawna. Wzbudza wiele kontrowersji i emocji – negatywnych i pozytywnych.

Około tydzień temu pojawiła się oficjalnie aktualizacja znanego CMS’a do wersji 5.0. Co ciekawego wnosi do naszych stron? Jest tego trochę…

Nowy edytor Gutenberg – Guten tag

Wspominałem o nim już jakiś czas temu na blogu we wpisie „Gutenberg – Nowy edytor treści w CMS WordPress„. I faktycznie pojawił się w systemie wraz z aktualizacją. Co ciekawe pojawił się już wcześniej jako wtyczka, natomiast czy ma on sens? No cóż, i tak i nie. Tak, bo jest dostosowany do nowych trendów w tworzeniu stron, ale też nie, bo jeszcze jest za wcześnie aby uważać go za coś idealnego i trzeba poczekać aż developerzy stworzą go w wersji w pełni stabilnej.

Moje odczucia korzystania z Gutenberga? No cóż, nie przypadł mi do gustu. Kilka rzeczy jest poukrywanych albo dostępnych dopiero po opublikowaniu wpisu, jak np. zmiana linka do wpisu. Może i jest bardziej przejrzysty, ale póki co pozostanę przy Klasycznym Edytorze.

 

Twenty Nineteen – klasycznie nowy motyw

Zbliża się 2019, więc pora było też wypuścić nowy motyw domyślny dla WP i tak jest – Twenty Nineteen. Jeszcze prostszy, jeszcze czytelniejszy od poprzedników. Jest oparty o Gutenberga, dzięki czemu możemy stworzyć za jego pomocą zarówno motyw do bloga jak i motyw do strony firmowej.

 

Optymalizacja pod mobile – szybkość na telefonie

Czyli coś wartościowego… w końcu. Nowy WordPress jest bardziej zoptymalizowany, a mówiąc prościej – okrojony ze zbędnego kodu. Dzięki temu strony postawione na tym właśnie CMSie ładować się będą jeszcze szybciej niż dotychczas. Nie zgadniecie co, a może nawet kto za tym stoi… tak, Gutenberg.

 

Kompatybilność z motywami, wtyczkami

No cóż, jak to zwykle przy dużych aktualizacjach bywa, jest słabo. Ale zaglądając na bloga codziennie można zauważyć, że developerzy działają. Nowe aktualizacje przeróżnych z nich pojawiają się każdego dnia.

 


W sumie klasycznie jak przy każdej aktualizacji pojawiło się sporo poprawek mniejszych i większych błędów, ale Gutenberg i nowy motyw to dwie główne nowości, zmiany. Osobiście pozostaję jeszcze w tyle, ponieważ działam na starszej wersji WP. Poczekam aż cały szum zaniknie, wszelkie problemy zanikną i dopiero będę testował 5.0. Wtedy też zaktualizuję ten wpis i dodam co jeszcze zauważyłem jeśli chodzi o zmiany w nowej wersji. Tymczasem gdy całość można podsumować poniższym obrazkiem, ja wolę pozostać w tyle i zaczekać chwilę. 😉

gutenberg opinie
A liczba pobrań Classic Editor’a rośnie…
Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Wybory, polityka, czyli łatwa kasa dla drukarni

Większość agencji i drukarni ostro wypiera się jakichkolwiek współprac z politykami, parti…