jak-wyprostowac-zdjecie-lightroom

Zdjęcia robione z ręki bez użycia statywu często skutkują tym, że coś na nich jest nierówno – czy to linia horyzontu, czy po prostu mamy wrażenie, że coś jest krzywe.

W dzisiejszym wpisie bardzo krótko i konkretnie na zdjęciach zaprezentuję Wam proces, bardzo prosty i bardzo szybki proces, dzięki którym wyprostujecie swoje zdjęcia w kilka kliknięć. Można też oczywiście bawić się w aplikacji Snapseed na telefonie i grzebać paluchami dopasowując i równając zdjęcia, ale co kto lubi. 😉

Nie przedłużajmy zatem i lećmy z tematem.


Zdjęcie jakie wybrałem to jeden z wrocławskich mostów, a dokładniej wjazd / wyjazd mostu kolejowego.

jak-wyprostowac-zdjecie-1

 

Pierwsze co musimy zrobić to załadować zdjęcie do Lightrooma i w trybie Develop w prawym panelu rozwinąć kartę Transform, czyli coś jak na powyższym obrazku. Jak widzicie moje zdjęcie nie jest zbyt proste, więc dobrze będzie je wyrównać.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-2

W karcie Transform mamy wiele możliwości automatycznych, półautomatycznych lub manualnych ustawień. Wybieramy w tym wypadku opcję Guided. Zmienia nam się kursor i pojawia się pod nim małe powiększenie zdjęcia. Takim kursorem wyznaczamy linie, w oparciu o które zdjęcie będzie prostowane.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-3

Linie wyznaczamy przez kliknięcie i przeciągnięcie kursora w drugie miejsce aby utworzyć dwa punkty, po których pójdzie linia – coś jak na powyższym obrazku. Jak widzisz stworzyłem linię, ale nic się nie zmieniło. Nic dziwnego – nie ma linii, do której obecna mogłaby się odnieść, do której wyrównać.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-4

Tworzymy zatem drugą linię i nagle coś tam przeskoczyło. Niewiele bo niewiele, ale już jest jakby mniej krzywo. Ale nadal krzywo, więc kombinujemy dalej.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-5

Hmm, a czemu by nie dodać linii pionowych do tego? Jak pomyślał tak zrobił i mamy prostokąt, w oparciu o który zdjęcie zostało wyprostowane. Pozostaje kliknąć Done w prawym dolnym rogu.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-6

No dobra, zdjęcie ładne, kadr prosty, ale jakaś za duża przestrzeń tam o po lewej. Wybieramy zatem opcję kadrowania z prawego panelu – taki przerywany prostokąt „Crop & Straighten” i pojawia nam się siatka trójpodziału. Jak na powyższym obrazku.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-7

Trochę ograniczamy tą lewą przestrzeń i ją przycinamy kadrując przy tym zdjęcie. Tak, tak się robi, tak trzeba i nie ma co się martwić straconymi kilkoma pikselami – zdjęcie nadal będzie duże i wyraźne.


 

jak-wyprostowac-zdjecie-8

Po wykadrowaniu klikamy ponownie Done w prawym dolnym rogu i voilà – mamy wyprostowane, wykadrowane zdjęcie, które jest gotowe do dalszej pracy nad nim, dalszej postprodukcji. A to co się z nim stanie w dalszych etapach pozostaje kwestią indywidualną. Jedni by zrobili je w odcieniach szarości, drudzy HDR, a jeszcze inni zupełnie odwrócili kolory bądź stworzyli mroczny klimat – wszystko to kwestia indywidualna, ale zdjęcie (chyba, że to jakiś zamysł artystyczny) powinno być proste i wykadrowane. 🙂


 

Jak podoba Wam się tego typu tutorial? Chcielibyście więcej tego typu prostych instrukcji? Śmiało dawajcie znać co chcielibyście zrobić ze zdjęciami, a chętnie przygotuję kolejne tego typu materiały. 🙂

 

 


Jeśli ten wpis Ci się podobał, Polub fanpage BrainDesign
i dołącz do społeczności na Facebooku aby być na bieżąco
z nowymi wpisami oraz cotygodniowymi listami wydarzeń!

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

Wybory, polityka, czyli łatwa kasa dla drukarni

Większość agencji i drukarni ostro wypiera się jakichkolwiek współprac z politykami, parti…