druk Cyfrowy Kolory

Drukując kolorowe zdjęcia czy dokumenty w punkcie ksero, w którym są wielkie drukarki cyfrowe, zdarza się, że kolory nie są dobrze odwzorowane, a nawet są bardzo przyciemnione – jak sobie z tym poradzić?


Drukując dokumenty z czarnym tekstem na białej kartce jakoś szczególnie tego nie widać, ale gdy chcemy wydrukować na kartkach A4 kilka zdjęć z wakacji, często gęsto kolory są mocno przyciemnione.

Dlaczego tak się dzieje? No cóż, mógłbym opisywać tu szczegółowo specyfikację druku cyfrowego, ale stworzyłem bloga z założeniem udzielania prostych i konkretnych porad, więc odpowiadając na pytanie – kartka nie świeci 🙂 na ekranie monitora, który jest podświetlany diodami widać wszystko jaśniej, szczególnie jeśli ekran nie jest skalibrowany pod druk.

Jak sobie z tym poradzić?

Moglibyśmy otworzyć plik i kolejno rozjaśniać poszczególne elementy – do zrobienia, jak najbardziej. Pojawia się jednak pytanie – po co się tak męczyć? 😉

Pierwsze co musisz zrobić to otworzyć program do grafiki wektorowej (bądź taki, który ogarnia obszary robocze), czyli z płatnych Affinity Designer, Adobe Illustrator, a z darmowych Inkscape. Pierwsze co musisz zrobić to utworzyć nowy dokument o wymiarach w jakich chcesz drukować, pamiętając o ustawieniu trybu koloru na CMYK, czyli tego odpowiedniego do druku. Po zrobieniu tego wrzucamy obrazek, który chcemy wydrukować, pamiętając o zachowaniu marginesu (zwykle 5-10mm).

affinity zdjecie
https://stock.adobe.com/pl/contributor/205380799/wierzchu92

Ja akurat korzystam w tym wypadku z Affinity Designer, ale ważnym, a właściwie najważniejszym elementem jest w programie możliwość ustawienia trybu mieszania. Kolejnym krokiem jest utworzenie prostokąta z białym wypełnieniem, który będzie pokrywał całą kartkę, a przynajmniej zdjęcie, które chcemy wydrukować:

affinity prostokąt


Można by pomyśleć „co on odwala? Przecież chcę wydrukować zdjęcie, a nie białą kartkę!” – spokojnie, wszystko w swoim czasie. 🙂
W programie, z którego korzystasz musisz znaleźć coś takiego jak tryby mieszania (zwykle znajduje się w oknie Warstwy / Layers) i zmienić ten tryb na prostokącie na Łagodne Światło / Soft Light. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać słabo, ale nie jest to ważne w tym wypadku. Pamiętaj jednak aby zrobić to gdy już dany plik, który chcesz wydrukować, będzie kompletny i dopracowany, a nie infografika przygotowana w połowie. 😉

affinity softlight
https://pl.fotolia.com/p/205380799

„I co teraz?” – zapytasz. Teraz pozostaje Ci już wyeksportować plik w formacie .pdf, zanieść do drukarni / punktu ksero, gdzie mają takie wielkie, stojące kopiarki i poprosić o wydrukowanie zdjęcia bądź zdjęć.

Odkryłem tą metodę kilka lat temu gdy pracowałem w agencji reklamowej i to trochę przypadkiem – drukowałem na cyfrze kilkunastostronicowy katalog i wychodził mega ciemny, więc kombinowałem, kombinowałem i okazało się to być najlepszym wyjściem. Porównując finalnie kilka wydrukowanych kartek metoda z soft light okazała się być najskuteczniejszą, a klient – wyszedł uśmiechnięty. 🙂


Czy to zadziała wszędzie?

Na to pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Testowałem to w agencji na kopiarce marki Konica Minolta i było dobrze. Od tamtej pory gdy drukowałem coś w jakimś z punktów ksero, efekty były dobre, dzięki czemu wszystkie 3 strony były zadowolone – punkt ksero, ja i klient, także jest spora szansa, że w Twoim przypadku również to zadziała, ale… sprawdź sam. 🙂

Inna sprawa, że dużo zależy też od grubości papieru, ponieważ im grubszy tym jaśniejsze będą kolory. Przykładowo na standardowym arkuszu 80g, czyli najzwyklejszym papierze biurowym, kolory będą bardzo nasycone, głównie z tego powodu, że arkusz mocno nasiąknie tuszem i czasami przebije się na drugą stronę. Z kolei na papierze powyżej 120g, kolory będą już ładniejsze, ale mimo wszystko warto je trochę rozjaśnić przy pomocy trybu mieszania soft light.  Osobiście najgrubszy papier na jakim drukowałem to był 220g i po zastosowaniu na nim trybu mieszania soft light i wydrukowaniu, kolory były niemalże identyczne jak na ekranie iMaca, czyli bardzo dobre odwzorowanie.

Ale jak to będzie w Twoim przypadku, jak już wspomniałem – nie mam pojęcia, choć duża szansa, że odpowiedź będzie twierdząca. 🙂

To co robi teraz jest lepsze od tego co robił pół roku temu, ale co będzie robił za pół roku będzie jeszcze lepsze niż to, co robi teraz – w każdej dziedzinie, którą się zajmuje, ponieważ jak twierdzi, jak się nie rozwija to się zwija. Uważa, że na wszystkim jesteśmy w stanie zarabiać, cokolwiek przychodzi nam do głowy, cokolwiek lubimy robić, jesteśmy w stanie mieć z tego zysk.

Artysta, autor bloga, projektant, grafik komputerowy, barista. Na codzień mieszka we Wrocławiu, prowadzi bloga BrainDesign, robi to co lubi i ma z tego frajdę. Fan pozytywnego myślenia, standupu, rozwoju osobistego oraz dobrej kawy. W wolnych chwilach łapie chwile na zdjęciach, czyta ciekawe książki, bawi się w Social Mediach, a także przegląda YouTube’a podziwiając występy sztuki Flair czy inspirujące wystąpienia z TED/TEDx’owych konferencji.

Wczytaj więcej
Wczytaj więcej wpisów autora Paweł Wierzchowski
Wczytaj więcej w Druk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Projektowanie Logo – Jak się za to zabrać?

Często gęsto osobom spoza branży kreatywnej wydaje się, że projektowanie to prosta sprawa …