prawo autorskie

Z dnia na dzień osoby decydują się na zostanie grafikiem. Obecnie w dobie internetu każdy ma dostęp do programów, kursów, więc nauczenie się podstaw to kwestia kilku dni. Pojawia się jednak pytanie – czy to wszystko legalne?

Niestety wiele z tych osób zapomina o jednej, bardzo ważnej rzeczy, czyli o prawie autorskim. Czym ono jest ?

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: Š) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
Do osobistych praw autorskich należy także prawo do zachowania niezmienionej treści i formy utworu, zakazujące wprowadzania zmian, zniekształceń, przeinaczeń czy prawo do nadzoru nad korzystaniem z dzieła.
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

 

Dla przykładu Avatar w postaci przerobienia zdjęcia jest utworem zależnym (opracowaniem). Na opracowanie należy zaś mieć zgodę twórcy utworu pierwotnego. Nie mając tej zgody nie można dalej rozpowszechniać swojego utworu zależnego. Rozpowszechnianiem jest w tym wypadku posługiwanie się nim na forum publicznym.
Źródło: http://graffika.pl/

 

Jak to się ma do grafiki? Otóż początkujący z tej dziedziny korzystają z obrazków znalezionych w Google Images, a na ich użycie lub modyfikacje pozwolenia nie posiadają. Przeważnie takie znalezione zdjęcie pobierają na twardy dysk, a następnie obrabiają w pirackiej wersji programu Photoshop co jest nazywane kradzieżą i za takie coś można sobie nagrabić.

Co więc zrobić, aby takich błędów nie popełniać ?

Po pierwsze zaopatrz się w legalne oprogramowanie. Poniżej znajduje się lista najlepszych, dostępnych obecnie, darmowych odpowiedników drogich, profesjonalnych programów do grafiki komputerowej.

Adobe Photoshop = GIMP (grafika rastrowa)
Affinity Photo = GIMP (grafika rastrowa)
Adobe Illustrator = Inkscape (grafika wektorowa)
Affinity Designer = Inkscape (grafika wektorowa)
Adobe InDesign = Scribus (DTP)
CorelDRAW = Inkscape (grafika wektorowa)
Cinema 4D = Blender (grafika trójwymiarowa)
3Ds Max = Blender (grafika trójwymiarowa)
Autodesk Maya = Blender (grafika trójwymiarowa)
Adobe Photoshop Lightroom = Photoscape / Google (retusz / katalogowanie zdjęć)

Programy te nie są trudne w obsłudze i nauka nie powinna długo zająć (na pewno nie tak długo jak w przypadku płatnych odpowiedników).

Skoro wiesz z jakich programów korzystać, aby nie łamać prawa teraz przedstawię kilka stron, z których można pobierać zdjęcia stockowe (banki zdjęć).

Płatne:
DepositPhotos – http://pl.depositphotos.com/
Fotolia – http://pl.fotolia.com/
ShutterStock – http://www.shutterstock.com/
iStockPhoto – https://www.istockphoto.com/pl
PhotoDune – https://photodune.net/

Darmowe:
Pixabay – https://pixabay.com/
Pexels – https://www.pexels.com/
Unsplash – https://unsplash.com/
Death to stock photo – http://deathtothestockphoto.com/
Google Images – https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi

Tak, obrazki z Google można pobierać, ale nie wszystkie.

Jak więc pobierać legalnie zdjęcia z Google Images?
1. Po wejściu na stronę wpisujemy dowolną frazę
2. Po pojawieniu się wyników wyszukiwania klikamy na ‚zębatkę’ z prawej strony i klikamy na „Szukanie zaawansowane”
3. Na dole w pozycji prawo do użytkowania wybieramy pozycję „do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania” (jeśli robimy coś dla siebie) lub „do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania, również komercyjnego” (jeśli robimy coś komercyjnie)
4. Klikamy na wyszukiwanie zaawansowane i przeglądamy wyniki wyszukiwania
Dalej już każdy wie co robić.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej stron, które oferują dobre jakościowo duże zdjęcia stockowe, które są do pobrania za darmo i można je wykorzystywać również w projektach komercyjnych, natomiast większość tych zdjęć można znaleźć na w/w stronach.

Wydaje mi się, że więcej nie potrzeba póki co. Jeśli ktoś z Was czegoś nie zrozumiał lub ma jakieś uwagi bądź zastrzeżenia – zapraszam do komentowania.
Polub fanpage BrainDesign na Facebooku aby być na bieżąco z nowymi wpisami
oraz cotygodniowymi wydarzeniami!


To co robi teraz jest lepsze od tego co robił pół roku temu, ale co będzie robił za pół roku będzie jeszcze lepsze niż to, co robi teraz – w każdej dziedzinie, którą się zajmuje, ponieważ jak twierdzi, jak się nie rozwija to się zwija. Uważa, że na wszystkim jesteśmy w stanie zarabiać, cokolwiek przychodzi nam do głowy, cokolwiek lubimy robić, jesteśmy w stanie mieć z tego zysk.

Artysta, autor bloga, projektant, grafik komputerowy, barista. Na codzień mieszka we Wrocławiu, prowadzi bloga BrainDesign, robi to co lubi i ma z tego frajdę. Fan pozytywnego myślenia, standupu, rozwoju osobistego oraz dobrej kawy. W wolnych chwilach łapie chwile na zdjęciach, czyta ciekawe książki, bawi się w Social Mediach, a także przegląda YouTube’a podziwiając występy sztuki Flair czy inspirujące wystąpienia z TED/TEDx’owych konferencji.

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

10 Nagłówków, które przyciągają uwagę Cz.2

Pierwsza część z serii cieszyła się zainteresowaniem, więc pora na część drugą, czyli kole…